Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

| rubrika: Komentář | 27. 7. 2012 | 11 komentářů
Koalice „rozpočtové odpovědnosti“ není odpovědná ke svým voličům – ale ke svým věřitelům. Uvěřitelné ideály ODS schází už dlouho, poslední týden z ní ale přesto padá brada.
ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

O tom, že se u moci ve všech zemích a érách pořád dokola střídají válečníci, intelektuálové a obchodníci jsem psal už loni v dubnu i letos v dubnu. Stejně jako o tom, že v Česku zrovna obchodníci střídají intelektuály. Zapomeňte na ideje, na právo a na rozum. Celá země frčí SUVčkem kolem hrobečků Havla, Dienstbiera a Motejla do míst, kde je na prodej všechno a každý.

Vlajkonoši změn? Občanská strana demokratická. Jen za poslední týden jsem měl třikrát pocit, že ty moje články snad čtou.

Na kandidátku jako do formule: zaplať a jezdi si

Nejdřív Hospodářky zjistily, že si lídři kandidátek ODS pro krajské volby za svá místa platí. Tu dvacet tisíc, tu rovnou dvě stě. Příspěvek na kampaň. Nedáš, nekandiduješ.

Budiž, je věcí strany, koho pošle do voleb. Rád bych ale ODS jako bývalý volič a zároveň fanda formulí 1 připomněl, že i královna motorsportu už desetiletí nabízí příležitost platícím jezdcům, hejskům bez talentu a mistrovské píle, zato s bohatými sponzory (v případě Paula Belmonda dokonce rodiči). Ponaučení? Nepamatuji si, že by nějaký platící jezdec vyhrál závod. Obvykle mají dost velké problémy se vůbec kvalifikovat na startovní rošt.

Ale třeba to platícím politikům pofrčí v „době obchodní“ líp.

Blažek se bojí křiku „významných lidí“. Intelektuálové to asi nebudou

S kandidátkou ať si tedy dělají, co chtějí – horší je, že podobné principy už členové ODS vyznávají i při jmenování těch lidí, které podle zákona jmenovat musí.

Tak třeba zákon o státním zastupitelství praví: „Vrchní státní zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce.“ Nejvyšší státní zástupce navrhl Lenku Bradáčovou, takže nezbývá prostor pro dělání zagorky. To byste ovšem nesměli být Pavel Blažek: „Určití významní lidé si její jmenování nepřejí, kdybych to udělal teď, bylo by kolem toho hodně křiku,“ prozradil Respektu, proč že chce v rozporu se zákonem konkurz. A právě respekt si Blažek zaslouží: za bezelstnou otevřenost, s jakou přiznal, že když vás „významní lidé“ drží za koule, proměníte se z vysokoškolského učitele práv na největšího moravského komedianta od dob Vladimíra Menšíka.

Parta plukovníků tady nebude rozhodovat o vládě. Moody’s tady budou rozhodovat o vládě!

Posledním dílkem do skládačky přispěl sám premiér Petr Nečas. Ještě před pár týdny tloukl do stolu, že o vládě nebude rozhodovat parta plukovníků, co tehdy chtěla vyšetřovat rozdavačnou Vlastu Parkanovou. Jenže není nikým nevolená parta jako nikým nevolená parta. Minulou středu ve sněmovně už Nečas existenci svého kabinetu obhajoval v podstatě jediným argumentem: čerstvým ratingem A1 od významné agentury. „Česko je podle Moody’s bezpečný přístav.“ Nemůžeme si dovolit „odklon od této konsolidační strategie“, jako by bylo třeba dodržování vlastního programu či odstoupení nedůvěryhodné vlády, protože bychom byli penalizováni „například poklesem ratingu a podobně“. To dá rozum.

Anketa

Co vás nejvíc pobuřuje?

Pravda, stát díky „á jedničce“ ročně šetří miliardy na levnějších úvěrech. Zároveň se při pohledu na gigantický 105miliardový schodek rozpočtu vkrádá jedna znepokojivá myšlenka. Nečasův kabinet očividně není „rozpočtově zodpovědný“ ke svým občanům, které připravuje stále o víc: o půlku výdělků, pětinu útrat, o zbytky pochybných sociálních jistot i o ekonomický růst – zároveň jim ale nedává to, kvůli čemu jej zvolili: hospodárný stát. Vláda je rozpočtově zodpovědná hlavně k institucím, od kterých si půjčuje. Přesně takového pokorného, ájedničkového dlužníka by chtěl mít každý lichvář. „Nebojte šefíku, prachy budou zejtra. Nechtějte raděj vědět, co jsem s nima udělal a kde je teď vezmu, ale do halíře to vrátím.“

Že z těch státních zakázek a státního dluhu mají větší prospěch právě Blažkovi „významní lidé“ než nevýznamní důchodci, toho si začínáme všímat i my, kteří Nečasově vládě svými hlasy pomohli k moci. Zpovykaní tehdy nenávistí k flákačům a parazitům – netušíce, jak málo z nich nosí důchodcovské papuče a kolik střevíce na míru.

Snad tedy pěkný rating přispěje aspoň k tomu, že se pokladna ODS zahojí z přílivu dalších levných peněz a své kandidáty už příště strana nebude muset obtěžovat nedůstojným startovným.

A mimochodem: ještě před deseti lety mělo rating A1 od Moody’s i Řecko.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+20
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 7. 2012 8:07, Timy

"Zpovykaní tehdy nenávistí k flákačům a parazitům"
Pardon, ale pokud někdo volil ODS kvůli "boji se zneužíváním soc. dávek", tak asi moc inteligentní nebude... Soc. dávky tvoří zhruba 2% státního rozpočtu. Jejich zneužívání sice problém je, ale určitě není tolik závažný, aby na něm někdo mohl stavět svou volební kampaň. Nebo jsou snad tyto dvě procenta nejpalčivější problém ve státním rozpočtu?

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

22. 9. 2012 | 20:43

Hele, berete hodně prášků. Pište aspoň normálníma písmenkama, když už vám nejdou poskládat věty. více

22. 9. 2012 | 8:24 | Loren

ZAVADIL A ODBORY.PRÝ ROK 1950 BYL LEPŠÍ. ANO JAK JINAK :KOMUNISTICKÉ KONCENTRÁKY GULAG, URAN - JÁCHYMOV, SIBIŘ ATD.ATD. A TO POŘÁD LEŽÁKY A LIDICE!VĚZNI BYLI V KLECÍCH NECHALI JE TAM UDŘÍT K SMRTI.KDYŽ SE KOM.REŽIMU NELÍBIL...více

27. 7. 2012 | 23:33 | Rada

"Celá země frčí SUVčkem kolem hrobečků Havla, Dienstbiera a Motejla do míst, kde je na prodej všechno a každý."
Takto výstižnou větu jsem snad ještě nečetl. V několika málo slovech dokonale popisuje přítomnost i nepěknou...
více

27. 7. 2012 | 13:57 | Petros

Doufám, že až někoho napadne v příštích volbách volit levicové kmotrovské strany jako ODS a TOP09, dá si pořádnou facku, že druhou chytne o stěnu.. více

27. 7. 2012 | 13:23

Tak sama myšlenka, že sociální dávky dělají z lidí flákače je sice kravina, ale je docela dost jedinců, kteří by do Vaší definice mohli spadat. Nicméně toto není primární problém. Velmi zjednodušeně: stát zvyšuje sazbu daně...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Nový trh, Burzovní spekulace, Likvidity, podnikání, peněžitá pomoc v mateřství, samozásobitelství, přehled o příjmech a výdajích, daňová sleva na dítě, termíny plateb, poradentství, neziskový sektor, Československá obchodní banka, sac capital, Benchmark, Živnostník roku, tajemno, evpské dotace, družstevní byt

7T68746, 7T22812, 4T14444, 2SX4137, 4AX6775

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK