Odborníci varují: Půjčka na dovolenou je nesmysl!

Ondřej Tůma | rubrika: Když se řekne | 11. 7. 2012 | 1 komentář
Kvůli týdnu u moře roky problémů s exekutory. I tak můžou dopadnout lidé, kteří si na dovolenou berou úvěr, který později nedokážou splatit. Půjčku s nesmyslným důvodem si navíc často berou za nesmyslných podmínek.
Odborníci varují: Půjčka na dovolenou je nesmysl!

„Není nic lepšího než rodinná dovolená u moře. Nemáte na ni dostatek peněz? Nevadí! Naše exkluzivní půjčka vám je zajistí.“ Podobné slogany se na nás v letních měsících valí doslova ze všech stran. Jistě, kdo by nechtěl alespoň na týden vyrazit za sluncem a v nějakém přímořském letovisku zapomenout na všechny strasti všedního dne. Problém je v tom, že se najde dost lidí, kteří si kvůli jednomu týdnu pohody zajištěnému spotřebitelským úvěrem způsobí perné chvilky, které mohou končit „zaklepáním“ exekutora. Úvěry na dovolenou jsou zkrátka ukázkovým příkladem nezodpovědného zadlužování, před kterým stále dokola varují všichni odborníci na osobní finance. „Nedávno jsem řešila jeden případ, kdy si mladík, který pracoval jako prodavač v supermarketu, půjčil se svojí přítelkyní na dovolenou ve Španělsku. Už ale nemysleli na to, jakým způsobem budou tuto půjčku vedle dalších drobných úvěrů z minimálních příjmů splácet,“ říká Petra Kozlová, vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou. Zároveň však dodává, že se v souvislosti s finanční krizí a zvýšeným rizikem exekucí a insolvencí lidé pozvolna přiklánějí k odpovědnějšímu hospodaření s rodinnými rozpočty.

Nejčastěji si půjčují notoričtí dlužníci

Na cestách vždy po ruce: Kurzy měn pro váš telefon

Stáhněte si zadarmo aplikaci Kurzy měn, kterou pro vás připravily Peníze.cz a Onmeco.

Vždy aktuální kurzy podle České národní banky, 34 měn, vzájemné převody, historické přehledy o vývoji kurzu a další.

Víc o aplikaci zde

Z květnového výzkumu ING Bank vyplývá, že drtivá většina klientů, kteří se chystají na dovolenou, využívá k jejímu financování dlouhodobé úspory. Zadlužuje se kvůli ní zhruba jedno procento respondentů. Alarmující je ale fakt, že když už si kvůli dovolené někdo sjednává úvěr, jde většinou o lidi, kteří mají s dluhy dlouhodobě problémy. K pohledávkám z kontokorentů a kreditních karet u bank, ke spotřebitelským úvěrům a nesplaceným účtům u telefonních operátorů a dodavatelů energií se tak přidá jen další položka. To potvrzuje i Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR: „Je pozitivní, že se české domácnosti oproti minulým rokům v souvislosti s dovolenou výrazně méně zadlužují. Na druhou stranu ti, kteří si na ni půjčují, se rekrutují z ekonomicky nejslabší skupiny lidí se základním vzděláním. V tom vidím velkou hrozbu pro tyto rodiny, které se mohou dostat do začarovaného kruhu dluhů.“

Není půjčka jako půjčka

Jestliže se svého „týdne u moře“ nechcete za žádnou cenu vzdát a i přes varování odborníků se kvůli tomu hodláte zadlužit, tak se alespoň snažte minimalizovat možná rizika. Nejprve si pečlivě spočítejte, jaké jsou vaše finanční možnosti a kolik peněz budete moci měsíčně splácet, aby to zásadně neohrozilo chod vaší domácnosti. Rozhodně se nechlácholte tím, že jde o menší půjčku, která pro vás nebude takovou zátěží jako třeba hypotéka nebo větší úvěr na bydlení. Vždy totiž existují reálná rizika, která můžou mít velmi nepříjemné důsledky. Nenechte se tedy ovlivnit působivou reklamou, která vám půjčku na dovolenou vykreslí jako bezproblémové řešení, při kterém vám vůbec nic nehrozí. „Každá půjčka, dokonce i malá, je spojena s určitým rizikem. Jestli z nějakého důvodu přestáváme půjčku splácet, měli bychom počítat s následky. Banky očekávají splácení vypůjčených peněz. Navíc každý den prodlení znamená dodatečné náklady v podobě rostoucích úroků,“ říká Vítězslav Kus ze společnosti KRUK International.

Vyzkoušejte si s kalkulačkou od Peníze.cz, jestli máte na další půjčku

Úvěrová kalkulačka – kolik si můžu půjčit?

Další kalkulačky

Dlužníci často chybují v tom, že se už v kanceláři úvěrové společnosti vidí pod slunečníkem na vyhřáté pláži a o podmínky smlouvy se vůbec nezajímají. Většinou navíc „sáhnou“ po první nabídce, která je v televizi nebo na internetu zaujme, takže se připravují o možnost porovnání a výrazně zvyšují pravděpodobnost, že si půjčí za nevýhodných podmínek. Ze studie Navigátor bezpečného úvěru, která vznikla ve spolupráci Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a analytické společnosti EEIP, se například dozvíme, že průměrný český spotřebitel při výběru úvěru osloví jen dvě společnosti, aby zjistil, jakou mají nabídku. „Doporučujeme všem, kdo uvažují o úvěru, aby oslovili co nejvíce úvěrových společností a srovnali nejen finanční kritérium, tedy o kolik celkem půjčku přeplatí, ale také nefinanční kritéria, tedy podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplacení úvěru. Teprve na základě tohoto porovnání je dobré se rozhodnout,“ radí jeden z autorů studie Petr Teplý.

Anketa

Půjčili byste si na dovolenou?

Můžeme se také setkat s tím, že se spotřebitelský úvěr nabízí přímo v cestovní kanceláři nebo ve zprostředkovatelské agentuře, takže se spontánně jednající klient dozvídá přesné podmínky smlouvy přímo na pobočce a opět mu chybí možnost srovnání celého trhu. Rozdíl v navýšení vypůjčené částky může být přitom u jednotlivých poskytovatelů úvěrů i přes 50 procent. Na podobné situace upozorňuje ve svém průzkumu Občanské sdružení spotřebitelů Test, které vydává časopis dTest. „Extrémní požadavek cestovní agentury MYWAY.CZ byl nejprve podepsat cestovní smlouvu a až poté získat podmínky jejího financování. Takový postup je zcela v rozporu se zákonem,“ říká právní poradce Miloš Borovička, který rovněž upozorňuje na to, že reklamu na úvěry na dovolenou si neplatí ani tak cestovní kanceláře jako spíš banky a další poskytovatelé úvěrů. „Tyto subjekty často investují do finančního vzdělávání nemalé částky a vytvářejí dojem společensky odpovědné firmy. Realitu jednoduše odhalíme zadáním spojení „úvěr na dovolenou“ do internetového vyhledávače.“

Radši za svoje na Mácháč než na dluh na Kanáry

I když budete mít pocit, že vás půjčka na dovolenou příliš neohrozí, měli byste pořádně zvážit, jestli si jeden rok nevystačíte pouze s rekreací v českých luzích a hájích. Naše koupaliště se sice jen stěží vyrovnají řeckým či španělským plážím, na druhou stranu se ale nebudete muset strachovat, že byste mohli kvůli nějaké nepředvídatelné události zabřednout do finančních problémů. „Za to žádná sebeatraktivnější dovolená nestojí. Pokud mají lidé potřebu se vypravit na dovolenou, která je finančně náročnější a kterou neufinancují z aktuálních zdrojů, rozhodně se vyplatí si počkat a peníze na ni naspořit,“ uzavírá Libor Vaníček z ING Bank.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Jak jsme si šli půjčit aneb každý svého štěstí...

1. 3. 2012 | Filip Mezera | 13 komentářů

Jak jsme si šli půjčit aneb každý svého štěstí...

Psychologové by zřejmě dokázali vysvětlit, jak se to stane, že i rozumní lidé se upnou k nějaké pitomosti a odmítají ke svému jinak spolehlivě fungujícímu mozku pustit fakta a smysluplné... celý článek

Malé věci dělají velký rozdíl: pravda o půjčkách

12. 10. 2011 | Vladimír Švorba | 10 komentářů

Malé věci dělají velký rozdíl: pravda o půjčkách

Jedna společnost, která půjčuje lidem peníze, v sadě svých televizních reklam hlásá, že malé věci dělají velký rozdíl. Jak to vlastně myslí? A nejsou ty reklamy vlastně klamavé? Zjistili... celý článek

Dluhy. Vyplatí se je sloučit do jednoho? Nová kalkulačka na Peníze.cz

26. 9. 2011 | Václav Valášek | 3 komentáře

Dluhy. Vyplatí se je sloučit do jednoho? Nová kalkulačka na Peníze.cz

Když se nahromadí dluhy, může s jejich likvidací pomoci konsolidace. Tedy sloučení do dluhu jediného, s výhodnějšími podmínkami. V praxi se ovšem při slučování dluhů často chybuje,... celý článek

Svátky splněných přání, nebo vyplněných formulářů?

29. 12. 2010 | Ivo Jeník | 11 komentářů

Svátky splněných přání, nebo vyplněných formulářů?

Nový zákon o spotřebitelském úvěru donutí věřitele předem varovat potenciálního dlužníka. Dočkáme se varovných nápisů a fotografií dlužníků v bankrotu na smlouvách, nebo se jen na každou... celý článek

Dovolenou za vlastní či na dluh?

9. 12. 2004 | Dušan Hradil

Dovolenou za vlastní či na dluh?

Splátkové společnosti se snaží proniknout i na trh zájezdů. Jejich nabídky jsou zajímavé, umožní vám vyřídit všechno na místě a dokonce nemusíte zaplatit ani korunu navíc nad cenu zájezdu.... celý článek

Partners Financial Services