Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak ovlivnit co se stane s majetkem po smrti

| rubrika: Jak na to | 18. 7. 2008 | 1 komentář
Jak ovlivnit co se stane s majetkem po smrti
To, jak dědicové naloží s majetkem po příbuzném, je námětem mnoha filmů. Není divu, protože to nebývá vždy jednoduchá věc. Záleží i na tom, jak je poslední vůle pro dědice závazná. V Česku je nyní stále možné přání zůstavitele i beztrestně ignorovat. To se ale s novým občanským zákoníkem změní.

Nový občanský zákoník značně posiluje závaznost zůstavitelovy poslední vůle. Zmínili jsme se o tom ostatně už v předchozím článku Revoluce v dědění a odkazování majetku. Odrazem této skutečnosti je i to, že osnova nově připouští, aby zůstavitel k závěti připojil takzvané vedlejší doložky (tedy podmínky, doložení času či příkazy), které budou pro dědice závazné. Zůstavitel tak bude moci v závěti například určit, k jakému účelu má dědic po jeho smrti zděděný majetek použít.

Anketa

Myslíte si, že je dobré mít závěť?

To bude dosti dramatická změna oproti současnému stavu, kdy zákon podmínkám a příkazům, které zůstavitel v závěti vysloví, žádné právní následky nepřiznává a tyto podmínky a příkazy lze pak „beztrestně“ ignorovat. Dokonce ani zůstavitelův příkaz, aby jeho tělo bylo řádně pohřbeno a nikoli zpopelněno, by dnes pro dědice nebyl právně závazný. V současnosti se tedy role zůstavitele de facto redukuje na to, aby určil, komu po jeho smrti majetek připadne, avšak dědice nemůže nijak omezovat v tom, jak mají se zděděným majetkem nakládat, ani nemůže nabytí dědictví vázat na jakékoli podmínky. Důvodová zpráva z roku 1964 něco takového odmítala jako (v socialistické společnosti) nepřípustnou „vládu mrtvých nad živými“.

Nový občanský zákoníknaproti tomu stojí na zásadě, že úcta k mrtvému a jeho poslední vůli vyžaduje, aby jeho vůle byla co nejvíce respektována. Skutečností je, že se dědic ujímá cizího majetku, jenž je zpravidla výsledkem zůstavitelovy celoživotní činnosti a úsilí. Z pohledu dědice jde o jakýsi „bezpracný výdělek“, tudíž se považuje za přiměřené, aby dědice zavazovaly skutky a vůle jeho právního předchůdce. Osnova proto zůstavitelovi dává široký prostor k tomu, aby svými pokyny závazně uspořádal majetkové poměry týkající se pozůstalosti pro dobu po jeho smrti.

Co vše souvisí s vedlejšími doložkami

Ochrana dědice před zjevně zneužívajícími příkazy a podmínkami

Zároveň tu ovšem existuje riziko, že zůstavitel svého práva zneužije a určí v závěti hrubě nepřiměřené podmínky a příkazy. Nebude se proto přihlížet k vedlejším doložkám...

Více čtěte.

Druhy vedlejších doložek v závěti

Vedlejší doložky v závěti se rozdělují do třech skupin podle toho, jak závěť pro dědice vymezují. V poslední vůli je tak možné dědění vymezit k budoucím událostem, určit dobu pro nabytí dědictví i nařídit, jak je třeba nakládat se svěřeným majetkem.

Více čtěte.

Vedlejší doložky a postavení nepominutelných dědiců

Je-li daná vedlejší doložka platná, pak má dědic na výběr jen mezi těmito možnostmi: buď dědictví přijme a pak jsou pro něj zůstavitelovy podmínky, příkazy atd. závazné, anebo dědictví odmítne.

Více čtěte.

Jaké věci komplikovaly nebo mohou komplikovat vyřizování dědictví vám nebo vašemu okolí? Podělte se o zkušenosti a názor?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

18. 7. 2008 | 19:25 | jezevec

už aby to bylo! odkdy to má platit? nabyde novým OZ platnost závěť sepsaná v době před platností novely, která byla v době sepsání neplatná? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Nedokončená výroba, Multilaterální vztahy, Alokace, skypicker, chorvatsko, letecké společnosti, cestujlevne.com, maďarsko, exodus, expobank, čerpání fondů, výpočetní technika, Joe Ross, povinný výtisk, růstový, socilní systém, multilevel marketing, muzeum

2AC5534, 7T52410, 1S56840, 9B30027, 9B30027

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK