Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podomní prodej už nefunguje, Bohemia Energy skupuje dodavatele

| rubrika: Co se děje | 18. 8. 2016 | 23 komentářů
Když se uvolnil trh s energiemi a spotřebitelé si mohli vybírat dodavatele, některé společnosti vsadily na podomní prodej. „Proslavila“ ho především Bohemia Energy. Obchodníky vysílá do terénu dodnes. Poslední tři roky ale získává zákazníky také jinak – skupuje menší dodavatele.
Podomní prodej už nefunguje, Bohemia Energy skupuje dodavatele

Bohemia Energy dnes patří mezi největší alternativní dodavatele elektřiny a zemního plynu v České republice. Začínala skromně se sítí podomních prodejců, kteří objížděli zákazníky ve městech i na venkově. A brzy si vysloužila pověst firmy, která nejedná férově. Dnes už podomní prodej není výhradním obchodním kanálem, kterým firma získává nové zákazníky. „Odběratele oslovujeme prostřednictvím reklamy, telemarketingu a obchodních zástupců. Naše společnost v poslední době významně posílila na poli telemarketingu, když zakoupila několik externích call center, která zajišťují akvizici nových zákazníků,“ říká Jiří Písařík, jednatel společnosti Bohemia Energy.

Svoji obchodní strategii se společnost podle všeho rozhodla pozměnit ještě v jiném směru. Zákazníky neloví po jednom. Poslední dobou firma roste především kvůli nákupům menších dodavatelů.

Akvizice na energetickém trhu probíhají většinou tiše a bez varování. Zákazníci zpravidla dostanou oznámení o tom, že jejich dodavatele koupila jiná společnost až poté, co fúze proběhne. Mnohdy se ale o změně dočtou prostě jen z novin.

Bohemia Energy

Kdo patří do skupiny

 • BOHEMIA ENERGY entity
 • Comfort Energy
 • České Energetické Centrum
 • České Energetické Centrum Jih
 • 3E – Europe Easy Energy
 • Global Energy
 • Right Power
 • Slovakia Energy

Cíl: Milion zákazníků

Růst prostřednictvím akvizic začala Bohemia Energy před třemi lety. V roce 2013 například převzala konkurenční společnosti České Energetické Centrum a České Energetické Centrum Jih s více než stem tisíc zákazníků. V červnu 2015 zakoupila společnost Global Energy s třinácti tisíci zákazníky. Od ledna 2016 se součástí energetické skupiny Bohemia Energy oficiálně stala i společnost Europe Easy Energy, která sázela na docela jinou strategii než její současný majitel. Své jméno si u zákazníků budovala prostřednictvím nízkých cen energií a od začátku dávala pouze smlouvy bez závazku na dobu neurčitou.

Zatím poslední společností, kterou Bohemia Energy koupila, je část závodu Right Power. Firma, zabývající se obchodem se silovou elektřinou a zemním plynem, přinesla Bohemia Energy dalších 57 tisíc zákazníků v České republice a asi šest tisíc zákazníků na Slovensku. Tím počet odběratelů skupiny Bohemia Energy překročil hranici devíti set tisíc. Tržby celé skupiny Bohemia Energy loni činily 10,9 miliardy korun.

„Akvizice představují za současného stavu domácího energetického trhu jediný způsob, kterým může firma docílit podstatného růstu. Zároveň tím dochází i ke konsolidaci trhu samotného. Naším cílem jako energetické skupiny Bohemia Energy i nadále zůstává jeden milion zákazníků v České republice a na Slovensku, koupě společnosti 3E a části společnosti Right Power nás k němu výrazně přiblížily,“ říká Jiří Písařík z Bohemia Energy.

Propojeno!

Pomoz si sám?

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny či plynu? Uvažujte, ať víte, co odpovědět, až se topná sezona zeptá, co jste dělali v létě. A my vám s tím přemýšlením pomůžeme, začněte třeba těmihle otázkami. Dá se ale dodavatel změnit okamžitě? Jak taková změna probíhá a kolik času zabere? Odpovědi v článcích níž:

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Přišlo vyúčtování energií a dodavatel po vás chce, abyste mu příště platili vyšší zálohy? Příliš vysoké? Přečtěte si, jak dodavatelé zálohy stanovují a jak se s nimi domluvit na jejich úpravě.

Jak nastavit nové zálohy na energie

Z pohledu zákazníka se akvizicí příliš nemění. „Veškerá práva a povinnosti dodavatele vyplývající ze stávající platné smlouvy jsou převzaty v plném rozsahu,“ konstatuje Jiří Písařík. Dodavatel elektřiny nebo zemního plynu samozřejmě může měnit ceny elektřiny i zemního plynu na základě vydání nového ceníku nebo může změnit obchodní podmínky. V takovém případě ale energetický zákon pamatuje na možnost zkrácené výpovědní lhůty a odběratel může od dodavatele během několika týdnů bez sankcí odejít. 

Potíže s antimonopolním úřadem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil poslední akvizici společnosti Bohemia Energy začátkem července. Posvětil ji i slovenský antimonopolní úřad, protože firma převzala část společnosti také na Slovensku. Podle ÚOHS nebude společný tržní podíl společností vyšší než 15 procent a budou vystaveni dostatečné konkurenci, například ze strany velkých dodavatelů elektřiny a plynu, jako jsou společnosti ČEZ, RWE nebo E.ON.

Povolení od antimonopolních úřadů je pro akvizice klíčové, protože dokud ho firmy nezískají, nemůžou nad zakoupenými společnostmi „vykonávat kontrolu“, například odvolávat nebo jmenovat členy představenstva. Právě tuto chybu udělala společnost Bohemia Energy během fúze s Českým energetickým centrem. Antimonopolní úřad jí proto nedávno naúčtoval pokutu 5,4 milionu korun, a to za pozdě nahlášenou fúzi. „Uskutečňování spojení před podáním návrhu a před právní mocí rozhodnutí úřadu, kterým se spojení povoluje, je typově závažný delikt,“ uvedl v rozhodnutí úřadu jeho místopředseda Michael Mikulík. Protože společnost své pochybění přiznala a s úřadem spolupracovala, snížil ji pokutu o pětinu. 

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 8. 2016 8:31, Pavel

Já jsem přešel k 3E Energy před lety a jsem u ní stále a je mi vcelku jedno, že ji koupila Bohemia Energy - cenově je 3E Energy stále mezi nejlacinějšími a to je hlavní hledisko.
To, že 3E Energy nyní spadá pod Bohemia Energy je mi šumafuk, dokud budou ceny dobré, tak zůstanu, protože tahat sem nějaké morální hledisko je pofidérní, nebo si snad někdo myslí, že se ostatní dodavatelé chovají vůči klientům mravně? Tak to ani náhodou!

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 8. 2016 7:46, Makoň

BE mají právoplatně pověst podvodníků. Jejich podvodní obchodníci , aby obešli zákaz podomního prodeje, se objednají telefonem jako zástupci ČEZ či RWE s tím že jdou překontrolovat všechny slevy, které zákazník může mít. Když si je takhle spotřebitel pozve do bytu,začnou se hrabat neoprávněně ve smlouvách a slibovat lepší a vyšší slevy. Když takhle člověka oblbnou, strčí pod nos tablet, aby na něm člověk podepsal smlouvu. Tu vlastně spotřebitel nikdy před podpisem nečetl a písemně ji dostane protizákoně až za nekolik týdnů cíleně aby si neuvědomil, že může do 14 dnů od smlouvy odstoupit. Vůbec nerespektují některá ustanovení občanského zákoníku, např. že se den podpisu smlouvy do lhůty 14 dnů nepočítá či že smlouvu mají předat bezprostřeně po podpisu. Když se někdo jejich praktikám vzepře, nastane psychologická masáž a vydírání, kterým většina spotřebitelů nakonec podlehne. Je smutné, že naši poslanci neumožnili odejjít od takových podvodníků při fůzi. Zbývá jen čekat, až dojde ke zvýšení ceny za energii. Pak může kdokoliv takovou smlouvu ukončit.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

10. 4. 2017 | 13:48 | PAVEL

Tak ono to je asi takové štěstí v neštěstí, furt si říkám, že je lepší být někým pohlcen, než aby firma úplně zkrachovala a já si musel hledat úplně nového dodavatele, takhle mám alespoň jistotu, že nebudu odpojen a třeba...více

15. 3. 2017 | 15:36 | Rostislav

My jsme pod Bohemia energy nově, co si nás pod sebe přetáhli nebo lépe řečeno pod sebe koupili. Docela nás to udivilo, protože jsem si celou dobu mysleli, že náš poskytoval je stabilní firmou, takže mu něco takového nehrozí...více

17. 2. 2017 | 16:05 | Lukáš

Máte na mysli A++? Tak to bych řekl, že je spíš reakce na aukce, kterých čím dál tím víc přibývá, než že je to nějaká oslava příbytku zákazníku. Dtest teď zas nějakou aukci vyhlásilo, tak by mě zajímalo, jak to bude vypadat...více

2. 2. 2017 | 15:52

Dali, akorát to nevytrubují do světa. Raději to podpoří tím, že zavedli nový produkt, který pro ně bude víc přínosný, smlouvy bude na dobu neurčitou a já ještě o něco ušetřím. více

28. 12. 2016 | 16:14 | valtr

Tak co jsem teďka četl, tak budou mít pod sebou další firmu, no neříkejte mi, že už ten milion nedali, dominant jako vyšitej. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Garantovaný certifikát, Priorita, Invalidní penze, rodičovství, termínovaný vklad s obnovou, clear deal termínovaný vklad, úroky, pojištění vkladů, spoření penzijní fondy, kedjom-kekugivt, spekulace, padělání, Pepsico, Jiří Pilnáček, přírodní materiály, poskytovatel, demagogie, daňové přiznání 2015

4B28845, 7B20046, 8B78427, 1M54444, 7B20046

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK