Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tipy na charitu jinak. Pomoct může každý. Inspirujte se

| rubrika: Jak na to | 22. 12. 2014 | 2 komentáře
Probouzí ve vás předvánoční čas chuť pomáhat? Nebo ve vás ochota a potřeba pomáhat vrtá už delší čas, jen si zatím nejste jistí, jak nejlíp na to? Schází poslední impulz? Rádi dodáme inspiraci. Přinášíme přehled několika zajímavých dobročinných projektů a počinů, které stojí za pozornost i za podporu. Nejen před Vánocemi. Pomáhat můžete celý rok.
Tipy na charitu jinak. Pomoct může každý. Inspirujte se

Možností, jak a komu pomoci, kde přiložit ruku k dílu nebo přispět třeba i docela drobným obnosem na dobrou věc, se nabízí nespočet. Pro ty, kteří si zatím žádnou nevybrali, máme pár tipů.

Skutečný dárek: Knížka pro dítě z Předlic nebo ovce do Afriky

Velmi přesně cílené pomáhání nabízí Člověk v tísni prostřednictvím projektu Skutečný dárek. Funguje to jednoduše: přes internet koupíte dvacet kuřat pro lidi se Srí Lanky zbídačené občanskou válkou (cena: 250 korun), zdravotnický materiál, který jedné ženě v Kambodži umožní bezpečný porod (cena: 800 korun), nebo třeba první knížku pro dítě z Předlic nebo jiné sociálně vyloučené lokality v Česku (cena 150 korun). Nic přitom nemusíte složitě shánět, stačí pár kliknutí v e-shopu Člověka v tísni. Odměnou vám bude kromě dobrého pocitu tištěný nebo elektronický certifikát, kterým můžete obdarovat někoho dalšího. A jak se váš příspěvek využije? Pokud například koupíte certifikát na ovci do Etiopie pro farmáře, které postihlo ničivé sucho, koupí lidé z Člověka v tísni ovci přímo v Etiopii – sníží se tak náklady na dopravu a podpoří místní trh. Ovci pak dostane některá z místních chudých rodin.

Může se ovšem stát, že přispěvatelé ovcí nakoupí moc. Pak si Člověk v tísni vymiňuje možnost příspěvek využít alternativně, podle potřeby – koupí místo ovce kozu, drůbež nebo třeba zemědělské náčiní, kterého se místním nedostává.

Dobro si odečtěte z daní

Dobro můžete konat i zadarmo. Příspěvky na veřejně prospěšné a dobročinné účely, tedy charitu, kulturu, ekologii nebo školství, si můžete odečíst od základu daně z příjmů. Podrobný výčet daňově uznatelných příspěvků najdete v zákoně o daních z příjmů (§ 15, odst. 1).

Podmínkou toho, abyste mohli daňový odpočet uplatnit, je, že celková hodnota vámi poskytnutých darů v daném roce dosáhla alespoň tisícikoruny nebo přesáhla dvě procenta základu daně. Odečíst si každoročně můžete za příspěvky na dobré účely nejvýš desetinu základu daně. K uplatnění odpočtu budete samozřejmě potřebovat potvrzení o daru vystavené tím, komu jste jej poskytli. Zaměstnanci potvrzení předají zaměstnavateli, který odpočet uplatní za ně. Podnikatelé a živnostníci ho uplatňují sami v daňovém přiznání.

Konkrétní dárek pro konkrétní dítě nebo babičku

Pokud vám záleží na tom, aby vaše pomoc byla opravdu adresná a cílená – tedy mířila od vás ke konkrétnímu člověku, mohl vás zaujmout projekt České katolické charity. Podle seznamu konkrétních dětí z chudých rodin a konkrétních seniorů z  domova důchodců jste jim mohli plnit vánoční přání. Mezi nejčastější přání seniorů patřila cédéčka s audioknihou, na seznamu se ale našel i župan, pilník na nehty, krém na obličej nebo třeba potravinový balíček s kolou. Jak ukazuje výsledný seznam – všechna přání jsou splněna. Organizátory prý zájem veřejnosti překvapil.

Obdobný projekt organizuje Diakonie Českobratrské církve evangelické – tam můžete přispět na splnění vánočních přání lidí v nouzi ještě teď.

Obojí může inspirovat k individuální pomoci, třeba přímo ve vašem městě nebo regionu. Není nic snazšího než napsat nebo zavolat do některého domova seniorů nebo místní charity a zeptat se, co by jejich klientům udělalo radost, co jim schází – a nemusí to být nutně jen o Vánocích. I senioři mají svátky a narozeniny.

Dobrovolnictví: Darujte čas

Pomoc a podpora nemusí mít vždycky jen materiální podobu – ještě cennější může být, když darujete svůj čas. „Neskutečně si vážím lidí, kteří se přihlásí jako dobrovolníci a dětem věnují svůj čas. To je asi vůbec nejcennější dar, který jim kdo může dát,“ říkala v loňské předvánoční reportáži na Peníze.cz ředitelka Dětského domova Korkyně Tereza Jandová.

Jako dobrovolníci se můžete uplatnit v celé řadě oblastí. Do nemocnice můžete chodit číst seniorům, malovat s dětmi nebo třeba hrát s pacienty společenské hry. Rozvinutý je program dobrovolnictví v pražské motolské nemocnici, funguje ale i na řadě jiných míst v republice. Pokud se v nemocnici v místě vašeho bydliště ještě nerozběhl, zkuste se přihlásit sami.

Jako dobrovolníci se můžete zapojit také v domovech pro seniory či hospicech. Nebo třeba v rámci programů Člověka v tísni doučovat děti z chudých rodin. Ohroženým dětem a mladým se věnuje také pražské občanské sdružení Lata – dobrovolník se pod patronací organizace stává jakýmsi průvodcem mladého člověka.

Uplatnit se můžete i v řadě ekologických, kulturních nebo sportovních projektů. Užitečným rozcestníkem pro každého, kdo chce s dobrovolnictvím začít, je portál Dobrovolník.cz. Nabízí i burzu dobrovolnické práce.

Korunka ke korunce

Jak už bylo řečeno výš, radost dokáže udělat i docela malý dárek, docela malý příspěvek člověku v těžké situaci. Jenže někdy je třeba, aby se daly pomocné ruce – a peníze – dohromady. A pořídila se velká věc, ze které může těžit spousta lidí. Domácímu hospici Cesta domů, který poskytuje odbornou péči umírajícím lidem a jejich blízkým, se tak podařilo letos před Vánoci vybrat dvě stě padesát tisíc korun na auto, které potřebuje k dopravě klientů a cestám za nimi. Podporu pro to, aby mohla fungovat a zajišťovat klientům každodenní péči, ale potřebují i jiné organizace – například Nadační fond Klíček, který provozuje dětský hospic.

Anketa

Pomáháte?

Statečnost, o které se moc nemluví

Pokud byste rádi podporovali dobré věci dlouhodobě a navázali s některou organizací trvalejší partnerství, máte možnost, namísto jednorázového příspěvku, posílat malou částku pravidelně. Že je peněženka měsíčně o stokorunu lehčí, sotva pocítíte – zvlášť když peníze odcházejí z účtu trvalým příkazem. V součtu se ovšem může vaše podpora během několika let vyšplhat na úctyhodnou sumu, kterou byste jednorázově z peněženky vytáhli těžko. Svou partnerskou neziskovou organizaci si přirozeně může vybrat každý sám, nabídka je rozmanitá a bohatá. Dlouhodobé partnerství je možné navázat i s  organizacemi, které jsme jmenovali výš.

My na tomto místě zmíníme ještě jednu – není o ní slyšet tak často jako o jiných, mnoho statečných lidí ovšem pod jejím štítem odvádí po celém světě mimořádně záslužnou práci: Lékaři bez hranic.

Děti bez dluhů

Závěrem bychom rádi připomněli zajímavý – a velmi praktický – neziskový projekt, Děti bez dluhů, který jsme vám na Peníze.cz představovali už v září:

Stojí za ním advokátka Alena Vlachová, která poskytuje bez nároku na honorář pomoc dětem z dětských domovů, které začínají dospělý život s exekutorem na krku – kvůli dluhům, které nasekali jejich rodiče a které české soudy dětem bez mrknutí oka přiklepávají.

Dívejte se kolem sebe

Kdo chce druhým pomáhat a má oči otevřené, ve skutečnosti naše tipy a rady vůbec nepotřebuje. Nakonec, pomoc potřebným nemusí probíhat nijak organizovaně. Stačí zeptat se bezdomovce od vás z parku nebo ze čtvrti, jestli by na Štědrý den neocenil porci horké polévky.

Nevhodné dárky a spol.

„Kam s ním!? Vyhodíš-li jej na dvůr, přinutí tě domovník, aby sis jej vzal hezky zase zpátky. Vyhodíš-li jej na ulici, sebere tě strážník. Vyhodíš-li jej smetařovi na vůz, smetař ti jej shodí. Nevezme ho ani za nejlepší diškreci, má přísný zákaz.“

– Jan Neruda. Kam s ním

Charita povánoční. A nejen povánoční. Pár praktických a zcela konkrétních rad, kam s vánočními přebytky potravin (a potravinovými dary, které nelahodí vašemu žaludku či vaší dietě), kam se starým kompjútrem, když Santa přinesl výkonnější mašinu, kam s oblečením a knížkami, zkrátka se vší tou láskou, co minula cíl, s věcmi, co místo nich přišly jiné věci, s materiálem, který už nepojmou police a skříně... pár praktických odpovědí na nerudovské kam s nimi poskládal loni náš sloupkař a komentátor Michal Kašpárek:

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

22. 12. 2014 | 11:30 | Matěj

Tak šup, šup, alespoň o Vánocích by si lidé měli pomáhat více

22. 12. 2014 | 10:51 | Jirka Hučko

Rád bych Vás seznámil s naším charitativním projektem. Info najdete zde: https://www.facebook.com/pomahameadamkovi více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Renting, Standard, Hmotný investiční majetek dlouhodobé povahy, hazard, investice, liberalismus, crowdfunding, svoboda, pejskaři, základní kapitál, Lucie Policarová, příspěvek na dopravu zaměstnance, prodané nemovitosti, základní životní potřeby, storno, oddlužení, táboření se stanem, kapitálové požadavky

3AM4884, 3S77223, 007JB0ND, 4Z64181, 2M77137

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK