Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nalezenou peněženku si nenechávejte, je to o kriminál

Naditá šrajtofle a čeká si tu na chodníku jen na vás. Nebo rovnou kufr peněz. A pak palmy, pláž, horké slunce... Přestaňte snít! Najít na ulici hotovost může být spíš pro vztek. Neodevzdáte pět milionků a můžete si jít sednout až na osm let. Na druhou stranu – půlmilionové nálezné vlastně taky není k zahození.
Nalezenou peněženku si nenechávejte, je to o kriminál

Trestný čin, za který by vás mohli soudit a odsoudit, se jmenuje zatajení věci. Takže pokud nechcete riskovat, raději odevzdejte nalezenou věc majiteli – pokud zjistíte, kdo jím je – nebo na obecním úřadě. Máte pak nárok na nálezné. V případě nálezu pěti milionů, by dělalo příjemného půl milionu korun.

Vraťte sami, odevzdejte obecnímu úřadu

Když nalezená peněženka obsahuje doklady svého majitele, můžete ho sami vyhledat a ztracenou peněženku mu předat. Pokud není možné majitele identifikovat, musíte ji odevzdat obci, na jejímž území jste ji našli. Takovou povinnost vám ukládá občanský zákoník, který se pravidly nakládání s nalezenými věcmi zabývá ve svém paragrafu číslo 135. V prvním odstavci se výslovně uvádí: „Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo...“

A co se bude s nalezenou peněženkou dít dál? Naprostá většina obcí má vlastní předpisy, ve kterých dopodrobna popisuje nakládání s nalezenou věcí. Na obecním úřadě, kde ji odevzdáte, s vámi sepíšou protokol o nálezu a nález zaevidují do příslušného spisu či knihy ztrát a nálezů. Peníze pochopitelně nezůstávají někde ve skladu, ale jsou uloženy na účet, kde je vedou jako cizí prostředky. Povinností obce je pokusit se vypátrat majitele a informovat veřejnost o nalezené věci, a to nejlépe zveřejněním na úřední desce obecního úřadu.

Vlastník nalezené věci má pak přesně šest měsíců na to, aby se o ni přihlásil. Pokud tak neučiní, propadá věc obci.

Ztráty a nálezy podle zákona

(1) Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do 6 měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.

(2) Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu. Zvláštní právní předpis může jinak upravit oprávnění toho, kdo věc našel nebo ohlásil. 

(3) Přihlásí-li se vlastník věci, která byla odevzdána obci podle odstavce 1, před uplynutím lhůty 6 měsíců od jejího odevzdání obci, je vlastník věci povinen nahradit obci náklady, které jí v souvislosti s opatrováním věci vznikly.

Zdroj: Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, § 135

Máte právo na nálezné: deset procent pro vás

Poctivému nálezci přísluší nálezné deset procent z ceny nálezu. První na řadě s placením je majitel. A to jak v případě, že mu odevzdáte ztracenou věc (peněženku) přímo do rukou, tak i tehdy, když se o ni přihlásí prostřednictvím obce. Zároveň máte nárok na zaplacení nutných nákladů, které vám mohly vzniknout – například cestovné, náklady za telefon apod. To když se s nalezenými pěti miliony vydáte přes půl republiky. Pokud by se majitel bránil vám nálezné zaplatit, jednal by v rozporu se zákonem. Vy je pak můžete po něm soudně vymáhat.

Anketa

Upřímně, co byste dělali s nalezenou peněženkou s desíti tisíci a doklady?

Pokud se ale majitel do šesti měsíců od nálezu nenajde, o nálezné požádejte obec. Máte na to tři roky, pak vyprší promlčecí lhůta.

Může se vám také stát, že v nalezené peněžence bude kromě hotovosti třeba výherní tiket nebo stírací los. Pokud později majitel tiketu či losu vyhraje, máte nárok i na nálezné deseti procent z výše výhry – takže opisujte čísla losů...

Možná vás napadne, že nejjednodušší je ztracenou peněženku odevzdat na policii. Pokud tak učiníte, měli by vás odkázat na příslušný obecní úřad. Jinak s vámi o nálezu musí sepsat protokol o převzetí věci. Jestliže policie majitele nalezené věci či peněženky nenajde, měla by ji předat na obecním úřadě. Vzhledem k tomu, že můžete nálezné uplatnit pouze vůči majiteli, nebo obci, které věc po šesti měsících připadne, od policie se žádného nálezného nedočkáte.

Věc jste si ponechali? Můžete skončit ve vězení

Poctivost u vás nezvítězila a nalezenou peněženku jste si ponechali? Jak už jsme psali výš, dopustili jste se tak trestného činu zatajení věci, za který můžete být potrestáni vězením, peněžitým trestem či zákazem činnosti. Ostatně: zákon hovoří jasně:

Co vám hrozí, když si nalezenou věc ponecháte

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Zdroj: Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, § 219

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 9. 2012 10:56, Libor Horák

Pro paní Kozákovou: nezdá se Vám to neetické? Nemyslím náklady za telefony atd., ale těch 10%. To jsme v našem státě daleko dopracovali, hrabat a hrabat... Jako ve filmu "Co je doma, to se počítá, pánové", tento film i v současné době vystihuje naší povahu.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kozáková 04. 09. 2012 09:01)

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

7. 9. 2012 | 22:29 | Čestmír Nálezník

Máte pravdu, zrůdnost našeho monetárního systému jsem v potaz nebral. Lepší spálit rovnou centrální banku. :p) více

6. 9. 2012 | 7:11 | Pavel

Spálením peněz zvýšíte zisk ČNB a tedy i příjem státu. To jste si ještě nevšiml, že na každé výměně platidel vydělá ČNB několik miliard, protože ne všechna stará platidla se vrátí? A mezi ta nevrácená patří i ta, co spálíte....více

5. 9. 2012 | 21:48 | Čestmír Nálezník

Je-li vlastník známý, vrátím. Není-li, peněženku i s bankovkami raději spálím, než aby peníze propadly obecním zmetků. více

5. 9. 2012 | 10:20 | Tarzan

Já bych se tomu v tomhle Kocourkově nedivil kdyby k tomu došlo :-D více

5. 9. 2012 | 10:15 | Pavel

A co když to bude kreditka s dluhem 50 000? To pak jako nálezné vyplatíte majiteli 5 000? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Deetatizace, Reálný domácí produkt, Práce, jan raška, andrej babiš, zbyněk stanjura, martin stára, vladimír vaňo, obchody s měnou, výplaty, poškozená bankovka, rozhodčí nález, snížení platů, černé pondělí, korunové fondy, cena zájezdu, kniha návštěv, devizové kurzy

5AA2278, KTH6989, 3AJ6375, 3AJ6375, 3AJ6375

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK