Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co platí nájemník, co pronajímatel: Pět rad od dTestu

| rubrika: Když se řekne | 20. 10. 2015 | 6 komentářů
Nájemník bytu potřebuje pronajímatele a pronajímatel potřebuje nájemníka. To ale neznamená, že mezi nimi nemůžou být spory. Můžou. A bývají. Nejčastěji o to, kdo má co v bytě opravovat, jak se má byt udržovat a kdo je odpovědný za škody.
Co platí nájemník, co pronajímatel: Pět rad od dTestu

Opravy podlahových krytin, jednotlivých částí oken a dveří, výměny elektrických koncových zařízení, opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení či opravy kuchyňských sporáků. Za jaké opravy odpovídáte vy jako nájemce a které opravy zajišťuje pronajímatel?

Jednou ze základních povinností domácího je podle občanského zákoníku „udržovat byt po dobu nájmu ve stavu způsobilém k užívání“. Co to ale znamená? Byt musí být ve stavu, který odpovídá uzavřené nájemní smlouvě. Pokud si pronajímatel s nájemcem o stavu bytu v nájemní smlouvě výslovně nic nedohodli, musí pronajímatel byt udržovat v dobrém stavu. Současně je povinen zajistit poskytování nezbytných plnění spojených s užíváním bytu – to mimo jiné znamená, že se musí postarat, aby v bytě tekla voda, aby bylo jak dodávat proud, aby fungoval výtah, aby se podle potřeby a norem čistily komíny a podobně. Běžnou údržbu a drobné opravy ale zajišťuje a hradí nájemce sám.

Dost handrkování s domácím!

Pokud se rozhodnete do toho praštit a jít do svého, rádi pomůžeme s výběrem hypotéky na míru.

1. Domluvte se dopředu

Zákon ani jiný právní předpis nedefinuje, co je běžná údržba a drobné opravy. Pronajímatel a nájemce si ale jejich vymezení můžou sami dohodnout v nájemní smlouvě. Doporučujeme udělat to – buď si definujte, o které činnosti půjde, nebo se dohodněte na nákladech, do kterých ještě půjde o drobné opravy.

Z uzavřené smlouvy vyplyne, které činnosti bude povinen zajišťovat a hradit nájemce, případně o této povinnosti rozhodne to, jakou peněžní částku je na nápravu nutné vynaložit. Vymezení běžné údržby a drobných oprav finanční částkou bude záviset zejména na kvalitě pronajatého bytu a poměrech obvyklých v daném čase a místě. Smluvní ujednání však nesmí zkracovat zákonná práva nájemce.

2. Nečinnost se trestá

Víte, že když vám v noci praskne vodovodní stoupačka a vy ihned nezastavíte přívod vody a případně nepřivoláte havarijní službu, odpovídáte za způsobenou škodu? Platí to obecně. Zjistíte-li v bytě jinou než drobnou závadu, kterou je zapotřebí bez prodlení odstranit, máte povinnost na ni ihned upozornit pronajímatele a zároveň předcházet škodám, které by mohly vzniknout jako následek takové závady. Ale pozor, vychází se přitom nejenom z toho, kdy nájemce závadu skutečně zjistil, ale i z toho, kdy ji při vynaložení řádné péče zjistit měl a mohl. Proplacení nákladů, které sami účelně vynaložíte, například na provedení havarijní opravy, můžete požadovat po pronajímateli.

V případě jiné než drobné závady bránící obvyklému bydlení, kterou ale není zapotřebí neprodleně řešit, jste povinni na ni upozornit pronajímatele bez zbytečného odkladu.

Anketa

Jak vycházíte s domácím?

3. Co si navaříte, to si zaplatíte

Jste-li za vznik vady nebo poškození bytu odpovědní vy sami, musíte vždy zjednat nápravu na své náklady. Když tuto povinnost včas nesplníte, pronajímatel může závadu odstranit sám, po vás pak následně bude vyžadovat náhradu nákladů vynaložených na opravu. V takovém případě nejste oprávněni po pronajímateli požadovat ani slevu z nájemného.

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

4. Nenechte si odepřít právo na nápravu závady

Pokud se majitel k opravě závady, kterou mu nahlásíte, nemá, můžete ji odstranit sami a pronajímateli pak dát k úhradě vynaložené náklady. Není-li závada tak podstatná, že byste nutně museli sami zajišťovat její nápravu, ale přesto kvůli nečinnosti pronajímatele dochází ke snížení komfortu bydlení, máte právo požadovat po pronajímateli slevu z nájemného.

V krajním případě můžete také vypovědět nájem bytu bez výpovědní doby. Toto právo ale máte pouze tehdy, pokud jste pronajímateli poskytnuli k odstranění závady dodatečnou přiměřenou lhůtu a pokud lze trvající nečinnost nebo závadu samotnou považovat za hrubé porušení nájemní smlouvy.

5. Dlouhodobá nepřítomnost neomlouvá

Vaší povinností je předem oznámit pronajímateli svoji nepřítomnost v bytě, která přesáhne dobu dvou měsíců. Je to právě kvůli řešení případných závad a kvůli prevenci škod. Současně musíte zanechat pronajímateli kontakt na osobu, která po dobu vaší nepřítomnosti zajistí přístup do bytu v případě nezbytné potřeby (požár, havárie kanalizace, ale i údržba společných částí domu). Pokud to neuděláte, můžete být odpovědni za škody, které kvůli tomu vznikly, a vystavujete se i nebezpečí výpovědi z nájmu bytu ze strany pronajímatele.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 9. 2016 9:38, Janka

Pronajímáte byt jako celek. Kotel, linka, vana..... je součástí bytu a za to berete peníze. Předpokládám, že děláte černotu (bez účetníctví), jinak byste věděl, že je nějaká amortizace, fond oprav atd. Nebo snad chcete brát nájem a nájemník bude ještě platit obnovu vašeho zařízení? Otázkou je kdo má platit revize kotle a komína.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2016 10:39, Lada

Zdravim...Pronajimam byt a kdyz mam v byte plyn. Kotel a ten kotel odejde.... muzu pozadovat po najemci nahradu za kotel? Respektive koupi nebo urcity podil noveho?je preci hloupost abych kpupil kptel oni ho znicili a ja kupoval dalsi

Reagovat

 

-10
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

12. 3. 2017 | 2:30 | anna

DOBRÝ DEN...bydlíme v podnájmu a o víkendu nám praskl kombinovaný kotel..potopa jak blázen..je to pul roku co jsem hlásila majiteli,,že nám kape ten kotel,,ale bohužel to neřešil...a dopadlo to hroznou potopou..kotel nejde...více

16. 1. 2017 | 20:10 | Simona Taufarová

Pronajímám několik bytů v Praze a kdybych měla pořád řešit všechny ty nekonečné dohady o tom, co kdo bude platit nebo zařizovat, nedělala bych asi nic jinýho. Kdo už jste z toho stejně nešťastní, jako jsem byla já, zkuste...více

23. 9. 2016 | 9:38 | Janka

Pronajímáte byt jako celek. Kotel, linka, vana..... je součástí bytu a za to berete peníze. Předpokládám, že děláte černotu (bez účetníctví), jinak byste věděl, že je nějaká amortizace, fond oprav atd. Nebo snad chcete brát...více

14. 1. 2016 | 10:39 | Lada

Zdravim...Pronajimam byt a kdyz mam v byte plyn. Kotel a ten kotel odejde.... muzu pozadovat po najemci nahradu za kotel? Respektive koupi nebo urcity podil noveho?je preci hloupost abych kpupil kptel oni ho znicili a ja...více

21. 10. 2015 | 9:10 | josef

ze by pojistovna? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Leasing pro soukromé osoby, Index cen výrobců, Opatrovnický soud, pěstoun, rodičovský příspěvek, rodičovská dovolená, úřad práce, potraviny, zájmy, evgeny morozov, dožití vyplacení, jaroslav šebesta, vykoupení, all weather růstový fond, státní úředník, devizový leasing, alternativní.energie, první klubová

2SV8466, 3M13473, 3A86561, 5T45594, 1AN0437

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK