Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec diskriminace otců při žádosti o důchod

| rubrika: Důchod | 25. 7. 2007 | 3 komentáře
Konec diskriminace otců při žádosti o důchod
Muži, kteří zůstávají s malými dětmi na rodičovské dovolené, už nebudou muset žádat správu sociálního zabezpečení o započtení této doby pro potřeby výpočtu důchodu. Od letošního července stačí, když tuto dobu prokáží stejně jako ženy čestným prohlášením až při žádosti o důchod.

Od letošního prvního července platí nové podmínky pro prokazování náhradní doby pojištění pro účely výpočtu důchodů. Jde o doby, kdy nastávající důchodce nepracoval nebo nepodnikal, ale přesto se mu započítávají při posuzování nároku na výplatu důchodu. Mezi ně patří podle zákona o důchodovém pojištění například studium na střední a vysoké škole, nejvíce však šest let po dosažení věku osmnácti let, doba strávená v evidenci úřadu práce, služba v armádě či péče o děti.

Nynější změna se týká právě započítávání doby, po kterou rodiče pečovali o děti. Původní znění zákona o důchodovém pojištění z ledna 1996 umožnilo tuto péči započítávat jak otcům, tak i matkám, a to až v délce čtyř let. Pro muže však byla stanovena podmínka, že do dvou let od skončení péče musí požádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o zápočet této doby pro potřeby důchodového pojištění. Okresní správy vydaly o zápočtu rozhodnutí, které si muži museli schovat a při žádosti o důchod ho předložit. Naopak ženy prokazovaly péči o dítě formou čestného prohlášení a doložení rodného listu dítěte, a to až při podání žádosti o důchod.


Chcete vědět, kdy přesně dosáhnete důchodového věku? Spočítejte si to!
Tato praxe se nezamlouvala Ústavnímu soudu, který ji považoval za diskriminační. Povinnost pro muže podávat žádost o zápočet péče o dítě od letošního července proto zrušil.

Nově tak budou rodiče bez ohledu na pohlaví prokazovat péči o dítě formou čestného prohlášení podaného na předepsaném tiskopise, a to až při podání žádosti o důchod. Přitom péče o dítě se započte pouze jednomu z nich. Pokud by o započtení péče o dítě žádali oba dva, správa sociálního zabezpečení případ prošetří a rozhodne o tom, kterému z rodičů dobu péče o dítě započte. Pokud s tím nebude druhý rodič souhlasit, může podat žalobu u krajského soudu, který o otázce zápočtu péče o dítě rozhodne.


Bude vám stačit důchod od státu? Spočítejte si!
Novela počítá i s možností zpětně napravit případné nespravedlnosti. Proto stanoví, že pokud muž pečoval o dítě v období od 1. ledna 1996 do 30. června 2007 a nepodal před 1. červencem 2007 přihlášku k účasti na důchodovém pojištění a žádost o započtení doby péče o dítě, může o zápočet požádat až do 30. června 2009. Pokud muž už odešel do důchodu, při jehož výpočtu mu nebyla péče o dítě započtena, považuje se tato dodatečná žádost o započtení péče i za žádost o zvýšení důchodu (z důvodu započtení péče o dítě).
Pokud ale péče o dítě do 30. června 2007 neskončila, nebude již třeba podávat žádost o započtení této doby, a péče o dítě bude započtena formou čestného prohlášení učiněného až při žádosti o důchod.

Náhradní doby pojištění pro výpočet důchodu
Kromě zaměstnanců a podnikatelů jsou důchodově pojištěny i následující osoby:
 1. Studenti středních a vysokých škol, a to po dobu prvních šesti let studia po dosažení věku 18 let (toto studium může být konáno kdykoliv v průběhu života, nemusí navazovat bezprostředně na dosažení zletilosti).
 2. Osoby vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a dále také v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim tato podpora nenáleží.
 3. Osoby se zdravotním postižením zařazené v teoretické a praktické přípravě pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost.
 4. Osoby konající vojenskou službu v české armádě, pokud nejde o vojáky z povolání.
 5. Osoby konající civilní službu.
 6. Osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let.
 7. Osoby pečující o závislou osobu (tímto termínem se označuje zdravotně postižená osoba, která je závislá na péči jiné osoby v stupni II., III.nebo IV. – toto zdravotní kritérium posuzují posudkoví lékaři na úřadech práce), pokud spolu žijí v domácnosti; podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu.
 8. Poživatelé plného invalidního důchodu z českého pojištění, a to do dosažení důchodového věku.
 9. Osoby pobírající dávky nemocenského pojištění po skončení výdělečné činnosti (např. z ochranné lhůty).

Zdroj: Zákon o důchodovém pojištění, paragraf 5

V kterých oblastech jsou podle vás muži diskriminováni?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

26. 7. 2007 | 16:35 | oddTom

Ne mužů, ale taky diskriminace ve věci mateřské dovolené (peněžité podpory v mateřství):
Nekter e zeny, ktere pred materskou dovolenou pracovaly (napr. za prumernou mzdu, treba 3 roky), po MD byly na rodic. dovolene...
více

26. 7. 2007 | 16:26 | oddTom

To možná bude odstraněno tak, že i ženy budou chodit do důchodu v jednom věku (stejném jako muži) bez ohledu na počet dětí. více

25. 7. 2007 | 8:13 | Jarmila

Další krok správným směrem. Ještě by měla být odstraněna diskriminace mužů v případech, kdy vychovali děti. Ženy odcházejí do důchodu dříve, v závislosti na počtu vychovaných dětí. Pokud ale děti vychová muž (žena zemřela,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Devizový účet, Přirozená zaměstnanost, Skladištní list, Usáma bin Ládin, nouze, člen družstva, peníze nejsou všechno, interní přístup, odhadní cena, Google, kuchyňské studio, krácení dovolené, Tomáš Zavoral

4E64120, 5T68744, 4E64120, 4E64120, 3AN0043

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK