Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: životní a existenční minimum

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: životní a existenční minimum
Podle nového zákona se od ledna 2007 bude rozlišovat životní a existenční minimum. Úprava mění výši životního minima, společně posuzované skupiny osob a z výpočtu vyjímá složku na bydlení, pro které zavádí jiný systém dávek sociální péče. Jak jsme ale spočítali, ve většině případů nedojde ke snížení životního minima, jak bylo avizováno, ale naopak k jeho mírnému zvýšení.

Dnešním článkem zahajujeme sérii textů o změnách v sociální síti. V lednu 2007 totiž nastane mnoho podstatných změn v systému sociálního zabezpečení.

Začneme jednou z nejpodstatnějších změn, změnou životního minima. Podle nového zákona se bude nyní rozlišovat životní a existenční minimum. Životní minimum je stanoveno jako minimální hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatní základních osobních potřeb. Oproti tomu existenční minimum je minimální hranice příjmů na úrovni umožňující přežití. Ani životní ani existenční minimum již nezahrnuje náklady na bydlení, a bude mít tak jen jednu složku. K zajištění nákladů na bydlení bude sloužit jiný systém dávek.

Zákon přesně stanoví skupiny osob, které se pro stanovení životního minima budou posuzovat společně. Jsou to:

  • rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
  • manželé (u prvních dvou skupin nedochází k žádné změně oproti současnému stavu),
  • rodiče a nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené (to je velká změna, tzn. že společně se budou počítat příjmy a životní minimum i nezletilých dětí, které již např. pracují nebo jsou v evidenci úřadu práce),
  • rodiče a zletilé děti, pokud společně s rodiči užívají byt (taky naprostá novinka, která bude znamenat, že i děti, které pracují a bydlí s rodiči, budou se s nimi počítat dohromady, tedy pokud se nebudou posuzovat se svým manželem),
  • jiné osoby, které společně žijí v bytě, pokud písemně neprohlásí, že spolu trvale nežijí a neuhrazují společně své potřeby (tak toto je naprostá a inovační novinka).

Životní minimum se pak bude stanovovat podle počtu společně posuzovaných osob. U osamělého jednotlivce bude nyní činit 3 126 Kč měsíčně.

Při společném posuzování více osob bude postupováno podle následující tabulky:

I. osoba v pořadí II. a další osoby v pořadí
osoba od 15 let, která není nezaopatřená 2 880 Kč 2 600 Kč
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 2 250 Kč
nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 1 960 Kč
nezaopatřené dítě do 6 let 1 600 Kč

Celkové životní minimum se pak bude počítat jako úhrn všech uvedených částek.

Když si tedy na modelovém příkladu zkusíme spočítat stávající životní minimum a nové životní minimum čtyřčlenné rodiny (rodiče + 2 děti), vychází to takto:

Rodiče + dvě děti ve věku 9 a 13 let
stávající ŽM (složka pouze na stravu) nové životní minimum
otec 2 400 Kč 2 880 Kč
matka 2 400 Kč 2 600 Kč
dítě 13 let 2 310 Kč 1 960 Kč
dítě 9 let 1 950 Kč 1 960 Kč
CELKEM 9 060 Kč 9 130 Kč

Z uvedené tabulky tak je patrné, že ve většině případů nedojde ke snížení životního minima, jak bylo avizováno, ale naopak k jeho mírnému zvýšení. Zvláštní kapitolou ovšem bude nová úhrada nákladů na bydlení, kterou se bude zabývat v jednom z našich dalších článků.

Peníze na přežití
Nový zákon zavádí zcela nový pojem a tím je existenční minimum. Bude stanoveno ve výši 2 020 Kč měsíčně a bude se týkat zejména občanů, kteří neplní podmínky pro nárok na dávky. Zákon vylučuje, aby mohlo být použito u nezaopatřených dětí, poživatelů starobního důchodu, u plně invalidních osob a u osob starších 65 let.

Závěrem je nutné podotknout, že zákon propracovává podmínky, za jakých se bude životní minimum zvyšovat. Pravidelně by se mělo zvyšovat vždy k 1. lednu a to podle indexu růstu spotřebitelských cen - pokud index vzroste alespoň o 5 %. Zároveň si zde vláda ponechala možnost zvýšit částky životního minima také v mimořádném termínu.

Naši zákonodárci byli v tomto předvolebním období aktivní, již dlouho připravovaná změna sociálního systému se pomalu stává skutečností. Myslíte si, že splní svůj účel, tedy zajistí, aby se finanční prostředky dostaly k těm skutečně potřebným?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 9. 2007 21:47, mn

lpk

Reagovat

 

+76
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 10. 2007 5:55, KOSINA

NO TO JE NÁŘEZ

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (70 komentářů)

24. 2. 2012 | 11:31 | Barbora

mě by jen tedy zajímalo když já jsem na UP nezaměstnaná a UP mě nevyplácí pač jsem před tím nepracovala a jediné další co pobýrám je dávka na bydlení a nějaké živobytí kolik bude dělat životní minimum na rodinu samoživitelky...více

22. 6. 2009 | 13:13 | milan

chci se zeptat v jakem případě mám nebo nemám na vyplacení dávky. více

3. 12. 2008 | 10:54 | Gabriela

Dobry den chci vas pozadat o radu.Mam 6-ti letou dceru jsem samozivitelka.Nyni mi konci vyplaceni podpory v nezamestnanosti ,kterou jsem pobirala ve vysi 8900kc.tento prijem mi konci k 30.11.2008 a pak jsem bez prijmu.Byla...více

15. 4. 2008 | 16:18 | karolina

Jsme tu jen pro to abychom podporovali jen horních 10 000 nyní jich je určitě více ,ale jakmila se dostane
obyčejný čl ověk do problémů je to v háji jinak se to nedá pojmenovat,pojišťovny neplatí autohavarie,úřad práce...
více

21. 10. 2007 | 5:55 | KOSINA

NO TO JE NÁŘEZ více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Karenční lhůta, Harmonizace, Odpovědnostní pojištění, švýcarská národní banka, kurzy měn, služební cesta, aleš michl, cestovní náhrady, minimální investice, chudnutí, HVB Bank - Termínovaný vklad, vyspělé trhy, mikrojesle, platební, pevně stanovená úroková sazba, stavba nemovitosti, dětské podnikání, pojistný agent

2AZ7537, 5A90397, VIP22222, 2AE3178, 4B88419

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK