Pravidla jak a kdy si vybrat zbytek dovolené

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 20. 8. 2010
Pravidla jak a kdy si vybrat zbytek dovolené
Kolem vybírání si dovolené panuje mezi zaměstnanci i zaměstnavateli řada mýtů. Omyly se týkají například termínů, kdy si smíte či musíte starší dovolenou vybrat.

Do kdy si musíte vyčerpat zbytek dovolené? "Firma na mne tlačí, že si letošní volno musím vybrat už do konce října a na vánoce mi tak nic nezbude," píše například čtenář Martin K. Odpovědi na nejčastější otázky a nejasnosti najdete v tomto článku. Přestože nová pravidla převodu dovolené platí už od přes pět let, řada firem v nich stále ještě chybuje.

Připomeňme si, že termín dovolené podle zákoníku práce určuje vždy zaměstnavatel, byť by se tak v ideálním případě mělo stát po dohodě se zaměstnancem (či přímo na jeho návrh). Jestliže tedy firma trvá na tom, abyste si dovolenou vybrali co nejdříve, těžko to změníte - zvláště jde-li ještě o zbytek loňského volna.

Jestliže máte nevyčerpanou dovolenou za rok 2009, musíte ji povinně vyčerpat do konce letošního roku. Písemné rozhodnutí o konkrétním termínu jejího dočerpání přitom musí padnout už do konce října. Oproti tomu letošní dovolenou si stačí vyčerpat až v příštím roce. Není tedy pravda, že ji firma "nesmí" převádět.

Rozhodující je přelom října a listopadu

Klíčovým datem pro vyčerpání loňské (nikoliv letošní!) dovolené je 31. říjen 2010. Stihnete-li tedy vyčerpat zbývající loňskou dovolenou ještě během letošního léta či nejpozději do konce října, pak se vás níže uvedená pravidla netýkají.

Jestliže zaměstnanec nevyčerpá zbytek dovolené do konce října, musí ji podle zákona nastoupit automaticky k následujícímu pracovnímu dni - tedy k 1. listopadu.

Povinné čerpání v takovém případě nastává přímo ze zákona, není tedy k němu nutný souhlas zaměstnance ani zaměstnavatele. I kdyby zaměstnanec nesouhlasil a chtěl na začátku listopadu dále pracovat, musí mu firma nařídit dovolenou a neumožnit mu výkon práce. Sankce za porušení zákoníku práce by pak totiž mohl nést i zaměstnavatel, který takovou práci (místo stanoveného volna) toleroval.

V nástupu povinné dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci - typicky dočasná pracovní neschopnost nebo čerpání mateřské či rodičovské dovolené.

Pravidlo funguje také opačně: I kdyby firma zrovna na začátku listopadu nutně potřebovala, aby zaměstnanec pracoval, může to dotyčný ignorovat a s odkazem na svou zákonnou povinnost (vyčerpat zbytek dovolené od začátku listopadu) odjet na dovolenou.

Dohoda nade vše

Chcete-li tedy na začátku listopadu předejít zbytečným konfliktům nebo nečekanému volnu v době, kdy je pro vás zbytečné, měli byste na zmíněné pravidlo pamatovat s předstihem. Pokud už teď víte, že zrovna na začátku listopadu vám bude dovolená k ničemu, domluvte se s firmou na vyčerpání zbytku loňské dovolené v jiném termínu, třeba až v tradičně volnějším konci roku (typicky během Vánoc).

Automatickému nástupu dovolené (přímo ze zákona) k začátku listopadu lze tedy předejít tím, že si firma s pracovníkem písemně domluví do 31. října nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat v jiném termínu, nejpozději však do konce kalendářního roku 2010.

Zákoník práce však umožňuje dohodu jen ohledně konkrétního termínu čerpání. Nelze si platně sjednat (tedy ani kdyby obě strany souhlasily!), že se zaměstnanec svého zákonného nároku (povinnosti) vzdá, a to ani výměnou za finanční kompenzaci ze strany zaměstnavatele.

Ano, už slyším vaše reakce: Na papíře se můžeme formálně dohodnout na čerpání dovolené, ale ve skutečnosti zaměstnanec bude dál pracovat a dovolenou mu proplatíme "bokem". Takovému obcházení zákona pochopitelně nelze nikdy zabránit, zvláště pokud s ním zaměstnanec skutečně souhlasí. Dodejme však, že případná kontrola může zkoumat nejen samotné "papíry", ale také reálný stav. Nespokojí se tedy s vyčerpáním zbytku dovolené pouze podle předložených dokumentů, pokud například od jiných zaměstnanců získá důkazy, že jejich kolega ve skutečnosti místo volna normálně pracoval.

Na letošní dovolenou je ještě čas

Zdůrazněme, že uvedené pravidlo ale platí jen pro loňskou dovolenou. Firmy často chybují právě v tom, že nutí zaměstnance k povinnému vyčerpání dovolené během letošního roku i přesto, že nejde o zbytek loňské, ale letošní dovolené. Správně přitom platí, že pro zbytek dovolené za rok 2010 je klíčovým datem až 31. říjen 2011, takže ji stačí vyčerpat do konce roku 2011.

Pokud si však firma z určitých důvodů přeje, aby zaměstnanec vyčerpal letošní dovolenou skutečně ještě letos, má na to právo. Vyplývá to ze zmíněného pravidla, že termín dovolené určuje zásadně zaměstnavatel, aniž by k tomu potřeboval souhlas zaměstnance. Zákoník nicméně stanoví, že takovéto určení by mělo přihlížet nejen k "provozním důvodům" firmy, ale také k "oprávněným zájmům" pracovníka. Záleží tedy jen na firmě, zda dá přednost zachování dobrých vztahů s pracovníkem a nebude trvat na nuceném čerpání. Podrobnosti o výběru termínu dovolené jsme přinesli v samostatném článku.

Peníze místo volna? Jen při odchodu

Cílem novely zákoníku práce z roku 2004, která tuto novinku zavedla, bylo motivovat firmy i zaměstnance ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil.

Ze stejného důvodu došlo k omezení dřívější možnosti, kdy si zaměstnanec mohl nevyčerpanou dovolenou nechat "proplatit". Současná právní úprava takovou možnost zakazuje.

Výjimkou je pouze ukončení pracovního poměru: Jestliže si zaměstnanec nestihne vyčerpat dovolenou a odchází z firmy dohodou či výpovědí (nerozhoduje, zda ji podal on, nebo zda ji obdržel od zaměstnavatele), je firma povinna proplatit mu nevyčerpané dny. Ovšem jen v případě, že po zaměstnanci nešlo "spravedlivě požadovat", aby si zbytek dovolené vyčerpal ještě do svého odchodu. Takovým případem je třeba zaškolování nového zaměstnance ze strany odcházejícího, nebo okamžité zrušení pracovního poměru (takzvaná výpověď na hodinu).

Co se stane s nevyčerpanou dovolenou, pokud nedojde k povinnému (automatickému) čerpání podle zákona, ani se nejedná o konec pracovního poměru? Jestliže ji zaměstnanec nevyčerpá do zákonem určeného termínu, tak mu nárok na ni zanikne. Tento fakt je pro zaměstnavatele zdánlivě příjemný, ovšem i jemu hrozí sankce, mezi něž patří pokuty za porušení pracovněprávních předpisů a dále pak povinnost nahradit pracovníkovi vzniklou škodu.

Důležité čtyři týdny

Celý článek si přečtete na serveru Aktuálně.cz na adrese:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=674834

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Sedm důvodů, proč nepracovat ve finančnictví

18. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Sedm důvodů, proč nepracovat ve finančnictví

Píšete jeden report za druhým, ale nikdo je ještě nečetl? Už jste unavení z toho, že se vám nedaří prosadit to, na čem pracujete? Pokud byste odpověděli kladně, možná je načase zvážit,... celý článek

Kalouskova povodňová stokoruna a další změny nové vlády

13. 8. 2010 | Petr Kučera | 12 komentářů

Kalouskova povodňová stokoruna a další změny nové vlády

Stokoruna měsíčně od každého, kdo vydělává, s níž přišla vláda jako s plánem na získání peněz na povodně, vlastně se záplavami původně neměla vůbec nic společného.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

6. 8. 2010 | Věra Tůmová | 16 komentářů

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

Nadcházející čtyři roky čeká obyvatele České republiky řada změn, které připravuje podle programového prohlášení nová vláda. Minimálně reformy daní, důchodového, zdravotnického či vzdělávacího... celý článek

Kolik je minimální mzda? Často mnohem víc než osm tisíc

3. 8. 2010 | Petr Kučera | 20 komentářů

Kolik je minimální mzda? Často mnohem víc než osm tisíc

Nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek mimo jiné chce, aby úřady důsledněji kontrolovaly nejen dodržování minimální mzdy, ale také takzvaných minimálních tarifů pro jednotlivé... celý článek

Úředníci se bouří: škrty platů jsou nepřijatelné. Co vy na to?

29. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ | 59 komentářů

Úředníci se bouří: škrty platů jsou nepřijatelné. Co vy na to?

Ještě letos mají ministři ušetřit 2,5 procenta výdajů. Často bude nutné škrtat v penězích na výplaty. Příští rok by prostředky na platy měly snížit o další desetinu. Je nutné, aby to... celý článek

Partners Financial Services