Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Práci na dálku podporuje celá Evropa

| 31. 8. 2007

Evropští sociální partneři přijali již v červenci 2002 "Rámcovou dohodu o práci na dálku". Její jedinečnost spočívá v tom, že poprvé nebyla dohoda tohoto charakteru implementována formou směrnice, ale sociálními partnery v jednotlivých členských státech Unie, v Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku a v kandidátských zemích EU v souladu s článkem 139 Smlouvy, který umožňuje zaměstnancům a zaměstnavatelům provádět pracovní dohody autonomním způsobem.
"Autonomní pozice Evropských sociálních partnerů zakotvená ve Smlouvě o Evropském společenství dává zaměstnavatelům a odborům na evropské úrovni, jako hlavním aktérům světa práce, možnost zcela samostatně v rámci sociálního dialogu řešit problémy spojené s fungováním trhů práce a adaptabilitou pracovníků i podniků. Tyto autonomní dohody nového typu pak nahrazují legislativní iniciativu Evropské komise a jsou implementovány na národní úrovni v garanci sociálních partnerů. Důvodů pro uzavření Dohody o práci na dálku (takzvaného teleworkingu) bylo hned několik: snaha o zvýšení adaptability pracovníků a podniků, podpora flexibilních forem práce, snadnější integrace ohrožených skupin pracovníků a pracovnic na trh práce a snaha po sladění profesního a osobního života," komentovala evropskou podporu této formy práce Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce mezinárodních organizací a EU ve Svazu průmyslu a dopravy ČR.

První zprávu o plnění této dohody dostal na stůl komisař Vladimír Špidla, který se zabývá zaměstnaností, sociálními věcmi a rovnými příležitostmi, loni v říjnu. Zpráva podle serveru EurActiv uvádí, že práce na dálku se nejvíce prosazuje ve Velké Británii a v Nizozemsku (8 % všech pracujících), nejméně naopak v České republice a v Maďarsku (kolem 2 % všech pracujících). Dohoda se provádí i v Norsku a na Islandu. Naopak vůbec nebyla implementována na Kypru, na Slovensku, v Estonsku a v Litvě. Nejvíce rozšířena je práce na dálku v oblasti telekomunikací.
Každý stát dohodu implementoval na základě své úpravy pracovně-právních vztahů. Například ve Francii, Itálii, Lucembursku, Řecku, Dánsku a ve Švédsku mají podobu kolektivních dohod, ve Velké Británii a v Irsku byla dohoda implementována jako kodex chování a v České republice a v Maďarsku má podobu právního předpisu. Nový zákoník práce sice nehovoří přímo o "teleworkingu", ale obsahuje ustanovení o atypických formách práce a to společně s principem "co není zakázáno, je dovoleno" umožňuje i práci na dálku.

"Zpráva ukazuje, že sociální partneři jsou schopni dohodu nejen vyjednat a uzavřít, ale mohou také přímo přispět k jejímu provádění. Podpora práce na dálku je důležitým krokem ke sladění pracovního a soukromého života," komentoval její obsah sám Vladimír Špidla.
Zpráva nerozlišuje práci na dálku jako zaměstnanecký poměr, nebo kontrakt živnostníka. Z většiny výzkumů i v USA, kde na dálku pracuje kolem 30 milionů lidí ale vyplývá, že mnohem častější je přímý zaměstnanecký poměr.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-13
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Stimul, Ážio, Plán zaměstnaneckého držení akcií, Western Union, dovolená, hypoteční trh, ceny nemovitostí, ztráta dokladu, středoškoláci, infolimit, hospic, zaměstnání, rodičovský příspěvek 2017, garance, přídělový systém, pohyb, pronájem, Hyundai

5AD1747, 4H71505, 5AM8653, 5AM8653, 1M11111

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK