Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pozor na nehody bez povinného ručení. Stojí i miliony!

| rubrika: Jak na to | 13. 10. 2010 | 1 komentář
Pozor na nehody bez povinného ručení. Stojí i miliony!
Snažit se každoročně ušetřit tisíce korun neplacením povinného ručení přijde daleko dráže. Navíc je tu riziko, že při nehodě zaplatíte za cizí poškozený vůz desítky či stovky tisíc, nebo dokonce miliony korun.

Šestačtyřicetiletý muž si koupil Mercedes, na zaplacení tzv. povinného ručení mu již však evidentně peníze nezbyly. Nebo si myslel, že ho  nepotřebuje? Koncem roku přišel trest. O vánocích totiž způsobil dopravní nehodu, při níž dosáhla výše škody téměř 391 tisíc korun. Přiměla ho k tomu, že se v březnu dalšího roku konečně pojistil. Byl to vskutku drahý vánoční dárek, připočteme-li k této škodě dalších 27 650 korun, které musel zaplatit za dobu, kdy nebyl pojištěn. A to měl ještě štěstí, že při nehodě nedošlo k vážným škodám na zdraví. Ty jsou někdy vyšší než milion korun.  Povinné ručení na rok by ho přitom stálo 8 500 korun.

Zdaleka ne každá škoda a příspěvek za nepojištěné období se vyšplhají do podobné výše. Počet nepojištěných vozidel v České republice navíc klesá. Zatímco před dvěma lety to bylo každé deváté vozidlo, letos v říjnu již „pouze“ každé dvanácté.

Stále je však hodně těch, kteří k vlastní škodě povinné ručení neplatí. Z celkového počtu 7,2 milionu vozidel registrovaných koncem září letošního roku v centrální evidenci Ministerstva dopravy nebylo pojištěno 598 tisíc vozidel. Kdo přestal s automobilem trvale jezdit, měl by zažádat o trvalé vyřazení svého vozidla z této evidence. Jak rovněž uvedla Česká kancelář pojistitelů, která má kontrolu a inkaso příspěvků od těch, kdo nezaplatili povinné ručení, na starosti, letos odeslala neplatičům tohoto pojištění za devět měsíců 139 716 výzev k zaplacení.

Počty vozidel v ČR

2007200820092010 (do konce září)2008/2009 1)2009/2010 1)
Počet registrovaných vozidel6,8 milionu7 milionů 7,1 milionu7,2 milionu 1 %1 %
Počet pojištěných vozidel5,9 milionu6,2 milionu6,5 milionu6,6 milionu4 %2 %
Počet nepojištěných vozidel808 tisíc817 tisíc617 tisíc598 tisíc-24 %-3 %
Počet trvale vyřazených vozidel97 tisíc185 tisíc285 tisíc144 tisíc54 %-33 %
Poznámka: 1) Meziroční nárůst/pokles
Pramen: Česká kancelář pojistitelů

Kancelář vychází při své evidenci z porovnání databází registrovaných vozidel Ministerstva dopravy a vlastní databáze pojištěných vozidel, zpracované na základě dat pojišťoven, které jsou členy ČKP. Dříve nebo později tak jsou nepojištěná vozidla odhalena a jejich majitel musí počítat s penále, a pokud stále odmítá zaplatit povinné ručení, s dalším postihem.

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem, vybírá či vymáhá je právě Česká kancelář pojistitelů. Nejprve zjistí, jak dlouho nebylo vozidlo pojištěno a na základě toho vypočte příspěvek, který by měl jeho majitel uhradit. Pokud nepomůže písemná výzva k úhradě, ani upomínka, snaží se ČKP částku vymoci ve spolupráci s inkasními společnostmi. Když nepomůže ani to, následuje soud a někdy také exekuce. Nezaplacené tisíce za povinné ručení za rok tak mohou přijít mnohonásobně dráže.

Kdo nechce, aby ho Česká kancelář pojistitelů zbytečně otravovala, měl by nahlásit včas na centrální registr vozidel odhlášený, nebo odcizený automobil. Potíže s registrací mohou být u ojetých vozidel, zakoupených v cizině. Problematické to může být například u povinného ručení dovezeného vozu. Jak řekl výkonný ředitel ČKP Jakub Hradec, tzv. Zelená karta, vystavená k tomuto účelu, totiž nemusí stačit. Což platí například o Německu.

Loni způsobili řidiči, kteří nemají povinné ručení necelé čtyři tisíce nehod, letos by měl jejich počet podle výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů Jakuba Hradce, přibližně stejný. Zatímco průměrné škody na automobilech dosahují při jedné nehodě kolem 70 tisíc korun, škody na zdraví bývají daleko větší a mohou jít do statisíců, někdy i do milionů korun. Povinné ručení je daleko levnější.

Od loňského ledna vybrala Česká kancelář pojistitelů od těch, kdo neplatí povinné ručení přes 217 milionů korun. Na základě žalob, podaných ČKP, bylo vydáno 752 platebních rozkazů a zahájeno 51 exekucí. Letos do konce září uhradili ti, které kancelář přistihla, že neplatí povinné ručení do jejího garančního fondu 152 milionů korun.   

Příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů

Vlastníci či provozovatelé vozidel, kteří si nesjednali a neplatí tedy povinné ručení, musí od ledna loňského roku uhradit za každý den, kdy neměli své vozidlo pojištěno, příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Jeho sazba vychází z druhu vozidla a činí 20-300 korun denně, u osobních automobilů jde o 50, respektive 70 korun denně. Zmíněný příspěvek tvoří i náklady ČKP na jeho uplatnění a vymáhání. Nenahrazuje přitom pojištění. Jestliže tedy, podobně jako v příkladu v uvedeném článku, způsobí nepojištěné vozidlo škodu, poškozenému ji uhradí ČKP z garančního fondu. Pak ji ovšem vymáhá po nepojištěné osobě. Celá záležitost může skončit soudem, případně i exekucí.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

21. 6. 2012 | 9:57 | Bohumil Plachý

Je to další státem posvěcená zlodějna. Za co a na co si nějaká poblbaná kancelář pojistitelů ty peníze vymyslela a účtuje, když nepojištěný musí stejně uhradit škodu v plné výši, ať tak či onak. Moje příbuzná měla vozidlo...více

Čtenáři také navštívili

10. 5. 2010 |  | 2 komentáře

Nenechte se zlákat zbytečnostmi u povinného ručení

Pojišťovny v kampaních u povinného ručení lákají na různá zvýhodněná připojištění pro nové klienty. Některá ale nejsou pro motoristy příliš velkým přínosem, ale spíš jen marketingový trik. Dobrá připojištění...

18. 1. 2010 |  | 2 komentáře

Jak postupovat při dopravní nehodě

Podle policejních statistik to vypadá, že řidiči v Česku jezdí opatrněji. Za jedenáct měsíců 2009 policie šetřila nejméně nehod od roku 1990. Jenže pojišťovny řeší nehod více než dřív. Ty menší se totiž...

22. 10. 2009 |

Den bez povinného ručení může přijít i na 34 euro

V Česku stále existují stovky tisíc registrovaných vozidel, které nemají povinné ručení. V severní Evropě je jich zlomek, říkají Janne Jumppanen z Finska a Elisabeth Gerhamn ze Švédska, z organizací obdobných...

15. 12. 2008 |  | 11 komentářů

Co je dobré vědět o registru vozidel

Mít v lednu nepojištěné vozidlo se začne pořádně prodražovat kvůli povinnému poplatku garančnímu fondu i dalším sankcím. To se bude týkat již dávno nepojízdných vraků, ukradených i zděděných aut a doplacených...

11. 12. 2008 |  | 1 komentář

Kdy může být pokutován i poctivý řidič platící pojistku

Nový poplatek do garančního fondu budou od ledna muset zaplatit všichni majitelé nepojištěných vozidel. Upomínka může ale přijít i těm poctivým, kteří jinak platí. Stačí, aby opomenuli nahlásit některé...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Fondy akciové, Teorie rostoucí prémie za likviditu, Limitní cena, platební karty, scio, školství, ondřej šteffl, zaměstnání, počítačová gramotnost, HVB bank, Daniel Gladiš, david voverka, dům na půl cesty, karetní terminály, průkaz energetické náročnosti budov, Key Account Manager, depozitní produkty, ertrag und sicherheit

8S76068, 3C84706, 8S76068, 1B58588, 3C84706

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK