Jak založit živnost. Krok za krokem

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 20. 11. 2017 | 4 komentáře
Máme pro vás praktický návod, jak založit živnost: na jaký úřad musíte, co budete potřebovat, kde se ještě hlásit i kolik to bude stát.
Jak založit živnost. Krok za krokem

Než začnete podnikat nebo zahájíte jinou samostatnou výdělečnou činnost, měli byste si ujasnit, jestli k ní potřebujete živnostenské oprávnění. Ve většině případů bude odpověď ano, jsou ale i výjimky.

Bez živnosťáku se obejdou lidé, kteří pracují na bázi autorských honorářů:

A také svobodná povolání: herci, hudebníci, spisovatelé. Nepotřebují ho ani profese, které podnikají podle zvláštních předpisů, například daňoví poradci, advokáti, znalci, tlumočníci nebo makléři. Jestli chcete podnikat v zemědělské výrobě, živnostenské oprávnění nepotřebujete, ale musíte se registrovat na obecním úřadě. Podrobnější výčet osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které nemusejí mít živnosťák, najdete v § 3 živnostenského zákona.

Ve většině jiných případů to bez živnostenského oprávnění nepůjde.

Víš, OSVČ těžší to maj...

Živnostník si bere hypotéku

Být osobou samostatně výdělečně činnou může mít spoustu výhod. A spoustu nevýhod. Tak například s hypotékou to můžete mít v bance setsakra těžší… Ale všecko se dá, jen je potřeba myslet dopředu a počítat. Trochu jsme pro vás prozkoumali terén:

Hypotéka pro OSVČ: V každé bance jinak

Zakládáme živnost

Obecné podmínky toho, abyste mohli získat živnostenské oprávnění, jsou dvě. Musíte být plně svéprávní (v případě nezletilého bude nutný soudem posvěcený souhlas zákonného zástupce) a bezúhonní. Co přesně znamená být bezúhonný a jaké škraloupy se tolerují, jsme psali před časem:

O živnostenské oprávnění se žádá na obecních živnostenských úřadech – nemusí být příslušný podle místa vašeho trvalého bydliště, zamiřte na libovolný v republice, všechny fungují jako takzvané centrální registrační místo. Případně můžete zajít na Czech POINT.

Potřebovat budete občanský průkaz a tisícikorunu na úhradu správního poplatku. Vyplníte jednotný registrační formulář, do kterého kromě jiného uvedete předmět podnikatelské činnosti, jíž se chcete věnovat. Úředníci vám s vyplňováním pomůžou a poradí, jaký druh živnosti přesně zvolit.

Případně si můžete formulář nachystat už doma, tady je ke stažení:

Vyplněný a podepsaný formulář můžete živnostenskému úřadu poslat také poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky), správní poplatek se pak platí poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.  

Když ohlášení živnosti provedete na Czech POINTu, zaplatíte za vyřízení ještě padesátikorunu navíc.

Na volnou nohu

Nebo zpátky na zem

Nechcete šéfa, chcete si sami organizovat práci, shánět zakázky a ukázat sobě i světu, že na to máte? Rozhovor s Robertem Vlachem, majitelem portálu Na volné noze vás může namotivovat, ukázat vám úskalí i výhody života volnonožců. A taky vás může včas vrátit na zem:

Na volné noze uspěje jen půlka z nás

Mladí volnonožci míří rovnou za hranice

Když budete chtít později, po zahájení podnikání, podat žádost o zřízení další živnosti, zaplatíte poplatek ve výši pět set korun, bez ohledu na to, jestli budete ohlašovat jednu nebo víc živností naráz. Zvažte tedy už při vyplňování registračního formuláře, jestli si nezapsat živností víc, s výhledem dál do bucoucna.

Jestli si přejete mít sídlo podnikání mimo místo svého trvalého bydliště, budete potřebovat také souhlas majitele nemovitosti.

Pokud chcete vykonávat činnost, která spadá mezi volné živnosti, nic dalšího dokládat nemusíte. Výpis z trestního rejstříku si úřad obstará sám. U živností vázaných, řemeslných nebo koncesovaných, budou nutné ještě doklady o tom, že máte odbornou způsobilost nebo oprávnění tu činnost vykonávat. U řemeslných živností bude potřeba výuční list nebo vyšší vzdělání v oboru, případně doklad o dostatečně dlouhé praxi.

Do jaké skupiny vaše živnost patří, můžete vyhledat v přílohách živnostenského zákona, kde jsou živnosti podrobně vypsané a rozdělené do kategorií.

Když splníte všechny náležitosti ohlášení živnosti, živnostenský úřad do pěti pracovních dnů provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá vám výpis, který dnes nahrazuje dřívější živnostenské listy.

Anketa

Zkusili jste někdy podnikat?

Kde se ještě hlásit

Výhodou jednotného registračního formuláře je, že se jeho prostřednictvím rovnou můžete nahlásit správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně.  Zároveň můžete na živnostenském úřadě vyplnit a podat i přihlášku pro finanční úřad k registraci k dani z příjmů nebo silniční daně, aniž jste museli cokoli dalšího řešit a úřady obíhat.

Následně by vám měly od okresní správy sociálního zabezpečení přijít údaje pro placení záloh a přidělený variabilní symbol. Zálohy na sociální pojištění budete (nebo nebudete) platit, podle toho, jestli je pro vás podnikání hlavní nebo vedlejší činností. Podrobně o tom v článku:

Napíše vám také zdravotní pojišťovna, detaily o platbách zdravotního pojištění najdete tady:

Písemné pokyny vám dorazí také od finančního úřadu.

Pokud se vám některý ze jmenovaných úřadů do jednoho měsíce neozve, zkuste tam radši zavolat a ověřte si, že živnostenský úřad registraci provedl.

Když se neregistrujete prostřednictvím jednotného registračního formuláře, budete to muset udělat jednotlivě na příslušných úřadech a ve zdravotní pojišťovně. Na registraci k dani z příjmů na finančním úřadě máte patnáct dní ode dne, kdy jste začali vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. K sociálnímu pojištění a zdravotnímu pojištění se musíte přihlásit do osmi dnů.

Anebo naopak: Končíme!

Jak zrušit nebo pozastavit živnost

V podnikání to nešlape, jak jste si představovali. Potřebujete pauzu. Chcete změnit obor. Vrátit se do zaměstnání. Nebo se odebrat do penze. Nebo máte vyděláno. Důvodů pro ukončení živnosti je nespočet. Jak na to? A je rozdíl, jestli živnost rušíte, nebo jen pozastavujete? Jak obtížné je obnovení? Poradíme.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+136
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Podvody s falešnými fakturami se množí. Ale projde jich minimum

4. 4. 2024 | Hynek Just

Podvody s falešnými fakturami se množí. Ale projde jich minimum

Jak to funguje? „Dodavatel se většinou pokusí vystavit podvodnou fakturu nebo se cizí člověk vydává za odběratele a pak se obrátí na nás, jestli jsme schopni zakázku financovat,“ popisuje... celý článek

Začněte podnikat s největší sítí školních bister

4. 4. 2024 | PR text

Začněte podnikat s největší sítí školních bister

Spousta lidí by chtěla začít podnikat, nebýt na nikom závislý a pracovat sám na sebe. Málokdo ale přijde s originálním nápadem, který má šanci uspět. Dobrá zpráva je, že takový nápad... celý článek

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i 11 Čechů

2. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i 11 Čechů

Nejbohatším člověkem světa zůstává Francouz Bernard Arnault, vlastník podniku s luxusním zbožím LVHM. Časopis Forbes spočítal jeho jmění na 233 miliard dolarů – v přepočtu asi 5,5 bilionu... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

1. 4. 2024 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti.

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

22. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

V každé druhé dosud neotevřené datové schránce se nachází dopis od finančního úřadu nebo exekutora. Vyplývá to ze statistik odesílatelů zpráv do datovek, které zveřejnila Digitální... celý článek

Partners Financial Services