Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pokuty za švarcsystém neplatí, braňte se, radí právníci

| rubrika: Aktuálně.cz | 20. 5. 2012 | 1 komentář
Jedno ze zpřísnění, které v rámci boje proti švarcsystému a dalším formám nelegální práce zavedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), má vážný problém.
Pokuty za švarcsystém neplatí, braňte se, radí právníci

Jde o povinnost platnou teprve od letošního dubna, podle níž musí mít všichni zaměstnavatelé přímo na pracovišti doklady prokazující legální práci. Jejich opožděné dodání už úřady neuznají a automaticky by tuto situaci hodnotily jako práci načerno (podrobněji zde).

Právní stanovisko renomované advokátní kanceláře PRK Partners, které má k dispozici on-line deník Aktuálně.cz, totiž tuto novou povinnost označuje za právně neplatnou, některé její body dokonce za protiústavní. Podnikatelům doporučuje, aby se proti případnému postihu aktivně bránili.

Astronomické pokuty, které pracovníkům nebo podnikatelům hrozí, když nepředloží kopie platných smluv, totiž podle právníků z PRK Partners ministerstvo zavedlo pouze formou tiskové zprávy, zákon ale s ničím takovým nepočítá.

Ministerstvo si sice oficiálně za svým přísnějším postupem nadále stojí, v praxi už ale svá původní prohlášení zmírnilo.

Smlouvy ukažte hned

Přísnější postup zavedl od začátku dubna Státní úřad inspekce práce formou metodického pokynu, ministerstvo o něm poté informovalo tiskovou zprávou.

Podle zmíněného pokynu je zaměstnavatel povinen mít v místě pracoviště kopie dokladů prokazujících legálnost práce, které si kontrolní orgán nemůže zajistit z příslušných registrů. Jde zejména o pracovní smlouvy, dohody o pracích konaných nebo doklady prokazující oprávněnost pobytu cizince.

Anketa

Pracovali byste na švarcsystém?

Pokud zaměstnavatel nepředloží tyto doklady hned při kontrole, má smůlu. „Dodatečné předložení dokladů již nemá vliv na hodnocení nelegální práce,“ řekla na začátku dubna mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Jestliže firma tuto povinnost nesplní, musí to kontroloři podle Drábka automaticky považovat za nelegální práci.

„Zaměstnavatel má možnost podat námitky proti protokolu o provedené kontrole a je-li proti němu zahájeno správní řízení o uložení pokuty, má právo na obhajobu,“ připomínají právníci z PRK Partners. Ve správních řízeních je podle kanceláře potřeba postupovat aktivně a předkládat všechny důkazy svědčící o tom, že o nelegální práci nebo švarcsystém nešlo.

„Takovým důkazem může být i pozdější předložení požadovaných dokumentů nebo třeba prokázání přihlášení zaměstnance u České správy sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny,“ uvádějí advokáti.

Správní orgán totiž musí podle nich vyhodnotit vše, co vyjde ve správním řízení najevo, včetně toho, co uvedou účastníci správního řízení. Nemůže rozhodnutí opřít jen o protokol inspektora.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

20. 5. 2012 | 22:35 | karlos

co je horší švarcsystém nebo starý dobrý melouch ? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dluhopis s diskontem, Trvalý příkaz, Efektivní úrok, správa sociálního zabezpečení, odměna pěstouna, datová schránka, přehled o příjmech a výdajích, pěstoun, klarna, uzavírání smluv adhezním způsobem, ztráta karty, živelní události, Microsoft Office, doplňkové služby, whoop de doo, floatingová hypotka, michal david, slovenka a čech

3M34899, 666AV999, 000SKAR, 3AH1263, 3AH1252

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK