Benchmark: hlídací pes manažerů podílových fondů

Petr Čermák | rubrika: Analýza | 8. 9. 2009
Benchmark: hlídací pes manažerů podílových fondů
Benchmark je slovo, které rádi používají analytici, když provádí nějaké srovnání. Benchmark ale může být informační zdroj i pro investora, který chce vědět, zda má fond kvalitního manažera a zda dodržuje stanovenou investiční politiku.

U klasických podílových fondůsi každý investor platí poplatek za obhospodařování, ze kterého platí investiční společnostsprávu fondu. Jeden či více lidí se starají o to, aby investice byla správně rozložená mezi různé cenné papíry podle zaměření fondu, a zda portfolio fondu není příliš rizikové či příliš málo výnosné. Při práci se manažeři fondů snaží takzvaně překonávat benchmark. „Benchmark bychom mohli definovat jako ukazatel, ke kterému se porovnává výkonnost fondu,“ tvrdí Jaroslav Kropáček, specialista na obchod a prodej na finančních trzích České spořitelny (ČS).

Například benchmark Sporotrendu, akciového fondu ČS, měl v roce 2008 výkonnost minus 55,56 procenta. Sporotrend samotný pak minus 67,47 procent. Propad tohoto fondu byl tedy o bezmála 12 procent vyšší než propad benchmarku, v tomto ohledu se manažerům Sporotrendu nedařilo a do portfolia vybrali akcie, které více postihla recese.

„Benchmark fondu se stanovuje primárně podle investičního cíle a zaměření fondu, který je definován ve statutu. Například pokud se jedná o fond zaměřený na globální akcie, benchmarkem fondu by měl být index obsahující akcievšech hlavních regionů,“ tvrdí Marek Janečka, portfolio manažer společnosti Atlantik. „Návrh na benchmark, který podává produktový manažer a portfolio manažer, musí být schválen investičním výborem. Jakmile je fond otevřen, risk management pak sleduje odchylky fondu od benchmarku, zejména odchylky ve výkonnosti, které se projednávají na investičním výboru,“ popisuje praxi Roman Dvořák, analytik Pioneer Investments. Informace pro investory o benchmarku fondu uvádí investiční společnosti zpravidla ve statusu fondu. V něm je složení benchmarku i historické údaje o výkonnosti fondu ve srovnání s benchmarkem.

Například zmiňovaný Sporotrend má benchmark počítaný jako vážený součet pražského, varšavského, budapešťského, talinského, istanbulského a ruského akciového indexu (vše vyjádřeno v korunách) očištěný o vliv daní a poplatků, což je spíše netradiční. Analytici tvrdí, že dobrý fond je takový, který dokáže být stejně dobrý jako benchmark, který je obecně stavěný tak, že poplatky nebere v potaz. „Největší úspěchem je, pokud se portfolio manažerovi daří trvale překonávat benchmark. Ne náhodou, ne jednou, ale trvale,“ tvrdí Roman Dvořák a dodává: „Dobrý portfolio manažer je nicméně i ten, kterému se dlouhodobě daří držet krok s benchmarkem. Pokud má stejnou výkonnost jako benchmark, znamená to, že je lepší, protože pokryje i náklady.“

Roční výkonnost fondu a benchmarku

Pohled na výkonnost benchmarku a Sporotrendu ukazuje, že složení fondu nebude přesně odpovídat složení benchmarku. Navíc výnos benchmarku je po odečtení poplatků, takže se o tomto fondu nedá říci, že by trvale překonával benchmark. Prudší pokles naznačuje, že manažeři fondu zvolili jinou strategii, než jaký si stanovili benchmark, což se jim v roce 2008 vymstilo. „Některé studie říkají, že jen asi 10 až 20 procent manažerů je schopno překonat svůj benchmark. Z tohoto důvodu roste obliba nízkonákladových indexových fondů (ETF),“ říká Kropáček. Konzistentní v benchmarku je například i ČSOB akciový mix, který je vždy o několik procent za výkonností benchmarku. „Pro investora je benchmark vodítkem, jak kvalitně je správa vykonávána a jak se fondu vůči trhu daří,“ tvrdí Kropáček a dodává: „Pokud výkonnost fondu dlouhodobě nedosahuje výkonnosti benchmarku, je lepší se poohlédnout po jiném fondu.“

Roční výkonnost fondu a benchmarku

S benchmarkem souvisí i ukazatel tracking error, který ale nemá český investor prakticky možnost potkat. Pokud benchmark udává strukturu a mantinely investic fondu, v rámci kterých by se měl manažer pohybovat, tak tento ukazatel sleduje míru, v jaké se výnos fondu odchyluje od benchmarku.

Stanovit a zveřejňovat benchmark není povinné, například Komerční banka s tímto potenciálně zajímavým údajem pro investory neoperuje, není veřejný. Na otázku proč, ovšem již mluvčí Komerční banky Monika Klucová neodpověděla.

„Z našich zkušeností vyplývá, že většinu investorů relativní výnos (výnos ve srovnání s benchmarkem) příliš nezajímá a dívají se pochopitelně na absolutní výnos fondu,“ myslí si Kropáček. „Vnímají to větší riziko, tedy to tržní, ne manažerské,“ potvrzuje Dvořák. Benchmark sledují prý především ti, které investiční společnosti označují za zkušené a sofistikované investory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

benchmark, Sporotrend

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Ztracené biliony aneb proč svět zachvátila finanční krize

7. 9. 2009 | Petr Čermák | 5 komentářů

Ztracené biliony aneb proč svět zachvátila finanční krize

Za finanční krizi může bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan a touha finančníků po oslnivých ziscích. To ukazuje Charles Morrise v nové knize Ztracené biliony dolarů. Dobrou... celý článek

Jak jste uspěli jako analytici: očekávaný akciový pád nepřišel

1. 9. 2009 | Petr Čermák

Jak jste uspěli jako analytici: očekávaný akciový pád nepřišel

V srpnu jste si mohli poprvé zahrát na analytiky a předpovídat ceny českých akcií. Nejlépe se vám to podařilo u Téléfonicy O2. Nejvíce opět rostly akcie NWR, kterým jste ovšem předpovídali... celý článek

Programy životního cyklu nabízí oproti fondům větší možnost výběru strategie

26. 8. 2009 | Petr Čermák | 5 komentářů

Programy životního cyklu nabízí oproti fondům větší možnost výběru strategie

Na českém trhu lze najít řadu produktů životního cyklu, který má pravidelným investováním zajistit klientovi dostatečný obnos pro život ve stáří. Produkty se liší především poplatky,... celý článek

Jak spořit na stáří v podílových fondech

19. 8. 2009 | Petr Čermák | 2 komentáře

Jak spořit na stáří v podílových fondech

Fondy životního cyklu jsou na první pohled jednoduché produkty, s nimiž lze investovat peníze, než budou potřeba před odchodem do důchodu. Bližší pohled ale naznačuje, že tyto fondy... celý článek

Na co si dát pozor při výběru zajištěného fondu

17. 8. 2009 | Petr Čermák

Na co si dát pozor při výběru zajištěného fondu

Neochota riskovat podněcuje zájem investorů o zajištěné fondy, které slibují vrátit přinejhorším investovanou částku po odečtení poplatků. Nicméně lákavé nabídky nemusí být vždy tak... celý článek

Partners Financial Services