Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo s koho: Penzijní připojištění vs. dluhopisové fondy

| rubrika: Sloupek | 30. 4. 2008 | 9 komentářů
Kdo s koho: Penzijní připojištění vs. dluhopisové fondy
Co je lepší, spořit na stáří do penzijního fondu nebo dluhopisového podílového fondu. Zkusili jsme, jak by to vypadalo, kdybychom do každého z nich dávali 500 Kč měsíčně. Nebýt státní podpory, penzijní fondy by nejspíš prohrály.

Při porovnání je nejprve potřeba si říct, koho s kým máme porovnávat. Máme vzít průměr penzijních fondůa porovnávat s průměrem dluhopisovýchv daném období? Problém je, že jsme v minulosti nemohli investovat do „průměrného fondu“, ale do nějakého konkrétního.

Proto uděláme porovnání na vybraných konkrétních příkladech. Vezměme si např. investici do Penzijního fondu České spořitelny a porovnejme ji s pravidelnou investicí do jejího dluhopisového fondu – SPOROBOND. Abychom nedělali závěry pouze z jednoho jediného případu, podívejme se ještě na podobnou situaci pod střechou Komerční banky.

Výnosy penzijního fondu a dluhopisového fondu

Zdroj: www.apfcr.cz a www.afam.cz


Zdroj: www.apfcr.cz a www.afam.cz

Grafy ukazují roční výnosy penzijního fondu a otevřeného podílového fondu v období, kdy oba dva existovaly. Tedy od založení dluhopisového fondu.

Z grafu je dobře vidět volatilita. Penzijní fond má (v obou případech) nižší volatilitu. Dluhopisový fond má roky, kdy prodělal. Riziko dluhopisového fondu (ve smyslu kolísání kurzu) je vyšší.

Jak je to s ročními výnosy?

ČSKB
Penzijní fond3,7%4,9 %
Dluhopisový fond5,1 %5,1 %
Výnosy jsou za období: ČS – 1999-2006; KB – 1998-2006

Z hlediska výnosů vede dluhopisový fond nad výnosem penzijního fondu. Jedním důvodem je jiné portfolio. Penzijní fond sice může obsahovat maličké procento akcií, ale dluhopisová část portfolia je konzervativnější. Druhým důvodem jsou náklady penzijních fondů. Penzijní fondy jsou dražší, proto připisují nižší výnosy.

A jak by dopadla pravidelná investice 500 měsíčně do penzijního nebo do dluhopisového fondu? Nejlépe si to ukážeme na fondu KB, protože ten má delší historii. Při vkladu 500 Kč měsíčně bychom dnes měli:

1. v otevřeném podílovém fondu 63 940 Kč
2. v penzijním (bez započítání podpory) 64 880 Kč

Rozdíly jsou minimální. Nicméně při pravidelné investici otevřený podílový fond prohrál. Špatný výsledek je dán tím, že v poslední době se dluhopisovému fondu nedaří. Jakmile se začne dluhopisovým fondům dařit a nebudou se potácet kolem nuly nebo v červených číslech, převezme zase vedení dluhopisový fond.

Penzijní fond ovšem nakonec vyhraje nad dluhopisovým na celé čáře, a to díky státním podporám. Když penzijnímu připojištění připočteme podpory, dostaneme částku zhruba 84 000 Kč. Takže bude mít náskok nějakých 20 000 Kč. K tomu se samozřejmě připojí daňové odpočty a případné příspěvky zaměstnavatele. Ty výhodnost dále zvýrazní.

Závěrem lze říct, že výnosnost penzijních fondů je pod výnosností fondů dluhopisových. Penzijní fond je svým výnosem něco mezi dluhopisovým fondem a fondem peněžního trhu. (Blíže k dluhopisovému.) Jeho výhodnost je dána především státní podporou.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Co je podle vás lepší - investice do penzijního fondu, nebo nějakého podílového fondu? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 5. 2008 18:49, Pavel

Účelem článku je porovnání dluhopisových fondů a pepře, pokud nevíte kam vkládá většinu peněz pepř tak se mrkněte na jejich weby.

Reagovat

 

+42
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PR 01. 05. 2008 13:41)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

12. 5. 2008 | 12:30 | Jirka

Je třeba si uvědomit několik věcí. 1. Délka spoření. 2. Výše spoření. 3. Rizika investice do OPF. Mladý člověk může využít penzijního připojištění, když mu přispívá zaměstnavatel a spořit na důchod do OPF. Člověk od 45 let...více

6. 5. 2008 | 14:22 | Johny

Pavle, při určité věkové a hospodářské konstelaci hvězd nemusí být Tvá volba investice tou nejhorší. Já osobně preferuji státem dotované produkty s vyšším příspěvkem (stavebko,penzijní fond a odepisovatelná životka),zbytek...více

1. 5. 2008 | 18:49 | Pavel

Účelem článku je porovnání dluhopisových fondů a pepře, pokud nevíte kam vkládá většinu peněz pepř tak se mrkněte na jejich weby. více

1. 5. 2008 | 13:41 | PR

To je pěkně stupidní článek. By mě zajímalo kdy by volil dluhopisový fond, kdyby si chtěl zabezpečit na stáří? Snad jedině pokud je tomu člověk kolem 50, tak potom možná, ale jinak to snad nikdo nemůže myslet vážně. Možná...více

1. 5. 2008 | 8:50 | Pavel

Nějak mi uniká smysl vaší reakce na můj příspěvek, ale pro vaši informaci. Bydlím cca 50 km severozápadně od Prahy, do práce to mám 10 km a jezdím busem, vlakem, autem nebo na kole ( podle počasí a šichty ). Zajímá vás ještě...více

Čtenáři také navštívili

23. 4. 2008 |  | 28 komentářů

Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři

Jak by mělo vypadat portfolio, z kterého se bude čerpat doživotní renta a kolik bude takové portfolio vynášet? Ukážeme vám, jak si takové portfolio sestavit.

16. 4. 2008 |  | 9 komentářů

Kolik stojí finanční nezávislost

Užívat si jednou výnosů svých úspor je patrně snem každého investora. Přitom dnešní cena desetitisícové měsíční renty není zase až tak velká.

2. 4. 2008 |  | 18 komentářů

Kolik vám vynáší staré stavební spoření

Máte už několik let uzavřenu smlouvu o stavebním spoření? Možná přemýšlíte, jak výhodná tato investice vlastně je. Při rozhodování pomůže výpočet výnosnosti takového spoření a porovnání s jinými produkty....

25. 3. 2008 |  | 3 komentáře

Češi kupují raději jistotu i za cenu nižšího výnosu

V roce 2007 se majetek ve fondech zvětšil o více jak 16 procent. Touha Čechů neztratit vložené peníze a reklama zajistily největší růst fondům fondů a zajištěným. Ačkoli nálada na trzích působí odliv peněz...

13. 3. 2008 |  | 6 komentářů

Tři investiční chyby, kterým je radno se vyhnout

Historie je plná příkladů, kdy se investoři chovali iracionálně. Ať už šlo o holandské tulipánové šílenství v sedmnáctém století, internetovou mánii z konce devadesátých let minulého století či o nedávnou...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hodnocení bonity (kredibility), Brainstorming, Pojištění vkladů, termínovaný vklad artesa standard, daniel hůle, peněžní dům, úroky, dluhy, junk, Pákové produkty, legislatvia, Antimonopolní úřad, levná pracovní síla, Pavel Bém, SATS, texaská lehká ropa WTI, ČSOB realitní mix, Lehman Brothers

9B60296, 7B69576, 4M32040, 4M44446, 4H24378

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK