Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy, které za to stojí: HSBC GIF BRIC Markets Equity

| rubrika: Analýza | 13. 11. 2012 | 5 komentářů
V minulých dílech našeho seriálu o podílových fondech, které stojí za pozornost, jsme si představili jeden, který vyzobává akcie zajímavých firem z celého světa, jeden, který se soustředí na Starý svět, tedy Evropu, a jeden z Nového světa. Co přijde na řadu dnes? Třetí svět!
Fondy, které za to stojí: HSBC GIF BRIC Markets Equity

Téma, které dnes vzrušuje ekonomy, politology, ale taky veřejnost, je úpadek Západu a růst významu zemí, které doposud „stály opodál“. Důvod je zřejmý a lze ho vyjádřit jediným slovem: růst. Mezi lety 2000 a 2010 vzrostly čtyři největší takzvané rozvíjející se ekonomiky – Brazílie, Rusko, Indie a Čína, čtyřka známá pod akronymem BRIC – o úctyhodných 112 procent. Ve stejném období zaznamenaly ekonomiky USA, Japonska a Velké Británie relativně nevýrazný čtrnáctiprocentní růst.

Se vzestupem (nejen) zemí BRIC se následně objevily různé, občas až senzační předpovědi dalšího růstu, který údajně povede k radikální změně světového řádu. Například držitel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Fogel přišel s vizí Číny rostoucí průměrným tempem osm procent ročně, a to až do roku 2040, kdy bude dvakrát bohatší než Evropa a její podíl na světovém HDP dosáhne 40 procent.

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Se zdravou skepsí

Takové předpovědi mají ovšem zásadní nedostatek. Nedávný a relativně krátký vývoj jednoduše extrapolují do budoucnosti, a to ještě do budoucnosti značně vzdálené. Věci se ovšem mění a občas se něco pokazí. Poslední dekáda byla totiž ve vývoji světové ekonomiky neobvyklá. Globální záplava dostupných peněz vedla po roce 2003 k mohutnému hospodářskému vzestupu, z nějž profitovaly prakticky všechny „emerging markets“ neboli rozvíjející se trhy či ekonomiky. Po finanční krizi se ovšem globální ekonomika vrací k normálu a do rozvíjejících se zemí už neproudí zdaleka tolik zahraničních peněz. Nejsou ani imunní vůči dluhovým problémům, jaké sužují rozvinuté země – i když někteří ekonomové odhadovali, že se jim vyhnou. Růst čínské ekonomiky zpomaluje z dvouciferných hodnot někam k sedmi procentům, Brazílie výrazně zpomaluje ze 4,5 procenta na přibližně dvě procenta, Rusko ze sedmi procent na 3,5 procenta a Indie z devíti procent na šest.

Navíc už na druhý pohled je zřejmé, že BRIC zdaleka není nějak homogenní skupina zemí. Každá z nich má své unikátní silné stránky, ale rovněž jedinečné problémy.

Starý vtip říká, že Brazílie vždycky byla zemí budoucnosti. A že zemí budoucnosti taky navždycky zůstane. Teď to ovšem vypadá, že budoucnost (nejen pro Brazílii) konečně dorazila. Rozvíjející se země si sice v následujících letech pravděpodobně zachovají solidní hospodářský růst, nicméně jednoznačně mají před sebou obtížnější období.

Se zdravou skepsí je dobré si připomenout ekonomiky, o kterých se soudilo dřív, že dohánějí Západ. V šedesátých letech minulého století se za ekonomické tygry považovala třeba Srí Lanka, Barma (dnes Myanmar) nebo Filipíny. Dnes tomu těžko uvěřit.

Příběhy těchto zemí nemají za cíl odrazovat od investic na rozvíjejících se trzích, nakonec známe také případy tygrů, kteří se skutečně na špici propracovali a také se na ní udrželi. Jde jen o to, že investoři by měli mít realistická očekávání. V následující dekádě se sice objeví pár nových tygrů, budeme ale taky svědky vyhasínání hvězd a zmařených šancí.

Pokud se rozhodnete pro dobrodružství s novými ekonomikami, je víc než kdy jindy dobré věnovat pozornost výběru dobrého společníka. Na následujících řádcích si představíme kvalitně spravovaný podílový fond, který investora vezme na trhy čtyř největších rozvíjejících se zemí, tedy Brazíle, Ruska, Indie a Číny: HSBC GIF BRIC Markets Equity.

Anketa

Když už investovat do rozvíjejících se trhů, omezovat se na BRIC, nebo hledat i jinde?

Zajímavá investiční strategie

Podílový fond HSBC BRIC Markets Equity je charakteristický zajímavou strategií, která využívá kvantitativní finanční analýzu, založenou na komplexním matematickém a statistickém modelování a výzkumu. Podle manažerů fondu má kvantitativní model dokázat odlišit racionální chování trhu od iracionálního, které neodpovídá fundamentům. Model má pomoci z cenových anomálií trhu profitovat.

Manažer fondu Patrick Gautier se zaměřuje na firmy s velkou tržní kapitalizací a skládá široce diverzifikované portfolio zahrnující typicky akcie až sta firem. Největší důraz klade na risk management a kontrolu nákladů. Zároveň prohlašuje, že se nesnaží vyhledávat krátkodobé zisky a drží se disciplinovaného přístupu. Nejedná se přitom o prázdná slova. Průměrná míra obratu portfolia (turnover rate) za poslední tři roky činí 40 procent, což je mezi fondy zaměřenými na rozvíjející se země spíše výjimka, minimálně budeme-li hovořit o fondech dostupných u nás.

Strategie fondu je rovněž dostatečně flexibilní, aby mohl manažer adekvátně reagovat na změněné tržní podmínky. V základním dokumentu fondu je uvedeno, že váha jedné země nesmí přesáhnout 50 procent, zatímco minimální zastoupení v portfoliu činí deset procent. Váha jedné akciové pozice potom nesmí byt vyšší než 10 procent.

Náklady relativně nízké

Jestliže se zaměříme pouze na fondy dostupné českým investorům, patří fond HSBC v dané kategorii k levnějším. Manažerský poplatek činí 1,5 procenta, poslední výroční zpráva udává celkové náklady (TER) ve výši 1,85 procenta. Náklady fondu jsou přitom poslední tři roky stabilní. Dobrou zprávou je zmíněná relativně nízká míra obratu portfolia. Manažer fondu tedy neobchoduje často a drží nepřímé náklady pod kontrolou.

HSBC GIF BRIC Markets Equity v porovnání s příslušným indexem MSCI
Zvětšíte kliknutím

Výkonnost

Fond byl založen v roce 2006, takže hodnocení jeho výkonnosti je zatím trochu problematické. Podle agentury Morningstar patří v dané kategorii fondů HSBC BRIC Markets Equity na pětiletém horizontu k průměru. Výhodou je oproti konkurenčním fondům relativně nízká volatilita.

Pro koho se hodí

Fond je určen dynamickým investorům s delším investičním horizontem. Je charakteristický zajímavou investiční strategií a relativně nízkými náklady, ať již přímými, nebo nepřímými. Otázkou ovšem je, pokud chceme investovat do rozvíjejících se ekonomik, jestli je šikovné omezit se jen na čtyři z nich. Zajímavé investiční příležitosti se najdou i v dalších zemích a akciové trhy států BRIC navíc v poslední době ve srovnání s ostatními „emerging markets“ poněkud zaostávají. Někteří investoři tento fakt použijí jako argument pro podílové fondy se záběrem nad rámec BRIC, jiní v něm budou spatřovat naopak investiční příležitost. Jestli patříte do druhé skupiny, je fond od HSBC dobrou volbou.

Martin Tománek

Fondy, které za to stojí

Které fondy seriál představí:

Martin Tománek

Pracuje jako investiční bankéř ve společnosti Partners Financial Services, kde má na starosti portfolia nad milion korun. Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

27. 3. 2013 | 14:05 | Pavel Filip

Můj tip na fondy k recenzování:
1. AMUNDI Index Equity North America (MSCI North America, TER cca 0,5 % ročně, vstupní poplatek 3 %, v eurech nebo v dolarech, nabízí Komerční banka).
2. KBC Index Fund World (MSCI...
více

11. 1. 2013 | 3:49 | Novas

Rizikovost je velká, pokud investuješ v krátkém horizontu. Z dlouhodobého je riziko minimální. více

14. 11. 2012 | 12:45 | chk

o jednom fondu vim. sice neni na komplet emerging, ale jeho vykonnost je velice slusna: TEMPLETON ASIAN SMALLER COMPANIES FUND. na triletem horizontu (tedy od zalozeni) prekonava svuj benchmark o celych 100 %! kazdopadne...více

14. 11. 2012 | 8:57 | Marek

Překlep, nechtěl jsem napsat index, ale benchmark.. více

14. 11. 2012 | 8:56 | Marek

Je nějaký podílový fond,zaměřený na Emerging markets, který by dokázal aspoň střednědobě překonávat svůj index? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Cenné papíry peněžního trhu, Reálná cena, Deregulace, wsm, inflace, komodity, kalkulačka, wsm international broker, odnětí povolení, mezibankovní styk, pevná paliva, zákon o loteriích, kvalifikovaný poradce, měnové intervence, EM.TV, Ravi Batra, chování, agent 007

4AA1771, 4AA1776, 6B36226, 2AA0119, 1E88888

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK