Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diagonal: Jak vydělat i v dnešní nejisté době

| rubrika: Jak na to | 21. 11. 2008
Diagonal: Jak vydělat i v dnešní nejisté době
I v době nejistoty na trzích se dá najít vhodná obchodní strategie. Může jí být například strategie Diagonal, která bude dobře fungovat, pokud se trhy na čas uklidní, nebo dokonce na chvíli začnou růst.

Další obchodní strategie , kterou se budeme zabývat, se jmenuje Diagonal. Sestaví se z opcí na straně call nebo put, které mají různý měsíc expirace a které jsou také na různých stricích. Diagonal trochu připomíná strategii Kalendář , která se také sestavuje s expirací ve dvou různých měsících.

Denní graf akcie Visa

Denní graf akcie Visa


Grafická analýza obchodu

Grafická analýza obchodu


Grafická analýza, kde je zisk a ztráta vyjádřená v procentech.

Grafická analýza, kde je zisk a ztráta vyjádřená v procentech.

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit

Při sestavení obchodu opět vycházíme z první standardní deviace, podle které zvolíme strike pro vypisovanou opci na put nebo call straně prvního měsíce. U kupované opce volíme expiraci v následujícím nebo dalším měsíci. Při současné volatilní situaci na trzích, kdy během několika dní se cena podkladového aktiva může výrazně změnit, strike vybíráme tak, aby součet opčních prémií z vypisovaných a kupovaných opcí (Cash Flow) byl kladný.

Podívejme se na příklad. Podkladové aktivum je akcie společnosti Visa. Společnost už vyhlásila hospodářské výsledky, z denního grafu můžeme usuzovat, že dochází k určité konsolidaci. Proto si zvolíme bod pro maximální ztráty (stop loss) na ceně 44 USD.

Tuto strategii diagonal jsme sestavili na straně put. Vycházíme z grafické analýzy a z toho, že akcie už dostatečně klesla a očekáváme korekci nebo růst.

Řecká písmena , která indikují další parametry obchodu, ukazují, že obchod by měl být výhodný. Delta je kladná, proto očekáváme pohyb nahoru. Theta je kladná, což znamená, že čas blížící se k expiraci je přínosem. Vega je záporná, neboli pokles volatility pomáhá naší pozici.

Ještě se podíváme na grafickou analýzu obchodu. Při růstu podkladového aktiva se nemůžeme dostat do ztráty. To je tím, že jsme při výběru striků sledovali, aby Cash flow bylo kladné. Nulový bod je na ceně 42,80 USD. Protože cash flow je kladné, je ze strany brokera požadavek na zálohu (margin).

Bod pro ukončení obchodu se ztrátou můžeme zvolit na ceně 44 USD. To je o 15 procent méně, než je aktuální cena při vstupu do pozice. U takto připraveného obchodu má akcie možnost ještě dalšího poklesu, než se dostane k našemu stop loss bodu. Pro názornost se ještě podívejme na grafickou analýzu, kde místo ztráty nebo zisku v USD, máme procentuální vyjádření.

Jestliže by cena akcie dnes poklesla až na 44 USD, byli bychom ve ztrátě 22 % z požadovaného marginu. Naproti tomu je náš maximální možný zisk 11 %.

Jestliže si myslíme, že se velké propady posledních dvou měsíců uklidnily a naopak může dojít i ke krátkodobému skoku nahoru, je tato jednoduchá strategie možností, jak nyní obchodovat.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+63
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

14. 11. 2008 |  | 10 komentářů

Obchodní strategie pro začátečníky – kombinace akcií a opcí

Většina lidí začíná obchodovat s akciemi. Když chtějí do svých obchodů zapojit opce, začínají často se strategií Covered Call. Při ní se obchoduje s opcemi i akciemi. Navíc je snadno pochopitelná a přináší...

7. 11. 2008 |

Jak využít klesání trhů k dosažení zisku

Obchodování v době, kdy ceny akcií létají nahoru a dolů, může být riskantní. Ideální opční strategií je proto tzv. kalendářní spread. Je třeba do obchodu vstupovat jen s několika málo kontrakty a po celou...

24. 10. 2008 |

Jak obhodníkům s opcemi pomáhají Řekové

Někteří obchodníci s opcemi nesledují vývoj ceny podkladového aktiva, ale obchodují jen na základě volatility a tzv. řeckých písmen. Ty umí napovědět, jak rizikový může konkrétní obchod být a kolik na...

17. 10. 2008 |

Znalost volatility zvýší úspěšnost v opčním obchodování

Jak to, že když se trh pohybuje směrem, který předpovídáme, vydělávají naše opce tak málo? To je častá otázka začínajících opčních obchodníků. Důvodem je to, že nákup opce provedli v době, kdy již byla...

10. 10. 2008 |

Jak obchodovat vyhlašování hospodářských výsledků

Opční strategii Butterfly lze dobře využít i při obchodech, jejich podkladové aktivum tvoří akcie firmy, které budou vyhlašovat hospodářské výsledky. Úspěšná je především tehdy, když se nečeká, že trh...

Oblíbená témata

Diagonal, opce, opční strategie

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Riziko portfolia, Affinity Card, Vstupní cena v leasingu, zuzana lincová, rodičovství, karel havlíček, lukáš kovanda, tereza mynářová, výkupní cena elektřiny, iBillionaire, zákon o podporovaných zdrojích energie, technika, projekty, úvěr ze stavebního spoření, státní VŠ, Filip Ulík, poradenská společnost, podnikatelské subjekty

4L44334, 4L44343, 5T01407, 3L44343, 3L44334

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK