Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou

| rubrika: Jak na to | 9. 9. 2009
Krok za krokem: Požádejte banku o vrácení platby kartou
Tisícům lidí zůstala doma po krachu aerolinek SkyEurope náhle bezcenná letenka. Těm, kdo ji zakoupili přes internet a zaplatili kartou, svitla naděje po výzvě aerolinek, ať si nechají peníze vrátit od své banky.

A velké banky potvrzují, že nejde o nic složitého. Tuto možnost lze využít i v jiných případech než je krach obchodníka, kterému jste zaplatili.

"Obecně lze říci, že na jakoukoliv transakci platební kartou lze podat u vydavatelské banky reklamaci . Před podáním reklamace u banky by se však držitel měl primárně pokusit vyřešit problém u obchodníka," vysvětlila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Krok první: obraťte se na obchodníka

Reklamaci mohou podat zákazníci, kteří ne vlastní vinou nedostali služby nebo zboží, za které zaplatili. Podmínkou podání reklamace je předchozí pokus vyřešit situaci přímo s obchodníkem.

"Pokud není možné obchodníka kontaktovat nebo se zákazníkem nekomunikuje, může se obrátit na vydavatele platební karty, kterou úhradu provedl," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Krok druhý: podívejte se do smlouvy s bankou

Lhůta, po kterou lze o vrácení platby požádat, je různá. U Komerční banky lze uplatnit reklamaci standardně 40 dní od zaúčtování transakce , ČSOB umožňuje podat žádost o vrácení peněz i 120 dní po platbě a v některých případech i déle.

"Řešení reklamací se řídí pravidly mezinárodních asociací Visa/MasterCard a na jejich základě byla stanovena i 75denní lhůta od data uskutečnění transakce. Stejnou lhůtu má tak nastavenu většina českých i zahraničních bank. Lhůta pro podání reklamace je zároveň součástí smluvního ujednání s klientem," uvedla za Českou spořitelnu Havligerová.

Krok třetí: navštivte banku

Přestože teoreticky je možná reklamace prostřednictvím telefonu nebo elektronické pošty , velké banky se shodují, že nejlepší je přijít na pobočku osobně.

"Zásadně platí, že reklamace musí být podána písemně, ideálně na pobočce banky, podepsána držitelem platební karty a musí obsahovat přesný a úplný výčet reklamovaných transakcí včetně částek," konstatovala Klucová.

Pro případ společnosti SkyEurope navrhuje Komerční banka následující formulaci: "Reklamuji následující transakce uskutečněné u obchodníka SkyEurope z důvodu neposkytnutí služby a bankrotu společnosti SkyEurope (následuje datum a číslo transakce). Pokusil jsem se kontaktovat společnost SkyEurope dne (zde uvedené datum), ale na kontaktním telefonním čísle pro ČR je pouze nahrána informace o ukončení služeb."

Kromě tohoto dokumentu by si měl klient na pobočku přinést letenku, nebo potvrzení o jejím zakoupení, e-mail od SkyEurope v němž informuje o ukončení činnosti a který rozeslala všem svým klientům a případně i dokumentaci dokazující komunikaci se společností SkyEurope.

Protože potřebná dokumentace se může v jednotlivých případech různit , je lepší se před návštěvou banky telefonicky informovat, co vše je třeba mít s sebou.

Reklamovat lze jen platbu kartou

Ve spojitosti s krachem SkyEurope se na banky obrací stovky klientů, jejich počet však nechtějí upřesnit. Jinak žádosti o vrácení peněz zaplacených kartou sice nejsou na denním pořádku, ale nejsou ani ničím výjimečným.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/nakupy/clanek.phtml?id=646908
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

kreditní karta, reklamace, SkyEurope

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zlatý standard, Rizikový kapitál, Imprinter, letiště, zahraničí, cestování, letenky, letecká doprava, základní osobní potřeby, rodinný účet, Realizační cena, Julínek, EcoHypotéka, letoviska, Spoluvlastnické vztahy, firmy, státní půjčka, Student volání

KIJ6339, 4H83484, 5M15197, 4H55836, 4Z94025

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK