Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kam kráčíte, odbory?

| rubrika: Co se děje | 5. 2. 2011 | 10 komentářů
Kam kráčíte, odbory?
Podle několika žhavých rudých teček jsem poznal, že jsem přijel na fotbal předčasně. Spoluhráči ještě kouřili před tělocvičnou. Přišel jsem blíž a pozdravil. Přemýšlel jsem o dvou článcích z Economistu. Za chvíli mi to nedalo a zeptal jsem se: „Hele, kluci, je někdo z vás v odborech?“ Ztichli a nechápavě na mě hleděli. Asi jsem si vybral špatný vzorek respondentů.

Proč vlastně vůbec píšu o této příhodě? V Economistu mě opravdu zaujaly dva články s názvy The battle ahead a (Goverment) workers of the world unite! Chtěl jsem zjistit, jestli popisované skutečnosti lze pozorovat i v České republice. A cože tak zajímavého nám naservírovali britští novináři?

Během posledních desetiletí došlo k zajímavému posunu v odborovém hnutí. V privátním sektoru se snížilo zastoupení pracovníků v odborech. V USA je to nyní 7 %, ve Velké Británii 15 % a v zemích OECD je to pod 20 %. Přičemž ještě v sedmdesátých letech se tato čísla pohybovala mezi 30 až 45 %. Naopak počet „organizovaných“ pracovníků ve veřejném sektorubuď zaznamenal vzestup, nebo podstatně mírnější pád, takže se statistika pohybuje mezi 35 a 70 % v závislosti na tradici jednotlivých zemí. Mění se také charakter odborů. Typický odborář z padesátých let skončil školu v šestnácti letech, pracoval v továrně a živil rodinu. Jeho ekonomické názory se řídily Trockým, ale v rodinné oblasti byl značně konzervativní. V současnosti pochází odboráři ze střední třídy. Vysokoškolské vzdělání a liberální názory nejsou žádnou raritou. Takový člověk pak zákonitě předpokládá, že bude lépe placen než ten, komu má „sloužit“.

K tomu se navíc přidává výhoda v podobě moci. Veřejný sektor poskytuje služby, na které má monopol. Proto je jeho stávka schopná zablokovat běžný provoz ekonomiky. Navíc vyjednávat s firemním bossem je daleko těžší oříšek než vyjednávat s politiky. Boss totiž ví, že firma může zkrachovat. A často to navíc vědí i zaměstnanci. To politik má daleko více možností k úhybným manévrům. Může zvýšit daně nebo si půjčit peníze od budoucích generací.

Odbory si svou moc snaží zachovat. Situace se ale od dob minulých liší, a to nejenom ve světě, ale i v České republice. Vlády vyspělých (a zadlužených) zemí na světě jsou nuceny buď mzdy snižovat (Řecko, Irsko, Španělsko) nebo zmrazovat (USA, Japonsko). Řecko a Francie navyšují věk pro odchod do důchodu. Řecko navíc zavedlo možnost propustit státního zaměstnance. Možnost stávkyby připadala v úvahu ve chvíli, kdy by bylo možné zajistit podporu veřejnosti. Ta však chybí. Ve Španělsku byli odboráři nízkou podporou v jejich boji proti pětiprocentnímu snížení platů překvapeni. V Řecku si 65 % lidí přeje, aby státní zaměstnanci neměli zaručeno, že nebudou propuštěni. Tlak na krácení rozpočtu veřejného sektoru bude v následujících letech dál růst s tím, jak bude stoupat zadlužení zemí OECD až na předpokládanou úroveň 120 % HDP. To v kombinaci se stárnutím populace a stále dražšími obligacemi nutí vlády snižovat výdaje.

A jak na tom jsou páni odboráři u nás? Stávka, která proběhla minulý podzim a měla být největší od listopadu 89, skončila podle mého naprostým fiaskem. Čím to? Například Odborový svaz pracovníků ve školství eviduje mezi lety 2000 až 2004 pokles svých členů o 21 691. Novější statistiku jsem bohužel nenašel. Jak je možný takový pokles? Odbory to vysvětlujírušením škol a nezájmem o činnost v odborech. Už však nevysvětlují, čím je nezájem způsoben. Každého přece zajímá kvalita vztahů na pracovišti, bezpečnost práce a mzdové podmínky. Abych zjistil více, stačilo se zeptat kamaráda úředníka, proč nestávkoval přímo on. Odpověděl mi, že odbory nenabízejí řešení, ale pouze obecné proklamace o tom, co by se podle nich mělo.

Zavítal jsem i na stránky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Z jejich stanovisek jsem na chvíli oněměl:

  • Řešením nezaměstnanosti je fiskální expanze (ta mimochodem probíhá už nějakých deset let).
  • Současný stav penzí je dlouhodobě udržitelný atd.

Poté jsem si od odboráře vyslechl, že model předpokládající úbytek obyvatelstva je chybný. Z jakého důvodu? Za první republiky již někdo něco podobného předpovídal a mýlil se. Vědci se prostě mýlí i teď. Kamarád úředník měl pravdu. Odbory, místo konkrétních problémů porušování zákoníku práce, řeší makroekonomické otázky a negují jakýkoliv pokus o změnu statu quo. Zřejmě z důvodu, že změny evokují více „nezaměstnanců“, tedy méně členů.

Víc jsem neměl sílu dál pátrat a raději jsem si šel zase zahrát fotbal. Kouknul jsem na kouřící spoluhráče. Většina z nich jsou „nezaměstnanci“. Zedníci, svářeči, automechanici. Pracují na sebe a práce mají dost. A i když někteří jsou zaměstnaní, neřeší odbory. Když se jim nebude něco líbit, změní práci.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2011 6:35, ivostanislav

Kam kráčíte odbory ?
Jednoduchá odpověď. S důvodu zdiskreditování a následné rozbití a rozkradení majetku ROH novodobými nepoctivými vládci, malé členské základny odborových organizací kráčí odboráři do pr.... a funkcionáři odborů k většímu či menšímu korytu. No, a o to v kapitalismu, který se schovává za svobodu a demokracii to vyhovuje, protože si to takto narežíroval, tak to chtěl. Tak to má a pracující má prd. Lékaři, státní zaměstnanci mají jistě vyšší platy než dělníci a přesto pořádají akce nespokojenosti s výší mzdy. Mohou si to dovolit a to i bez odborů. Spíš mě vrtá hlavou, proč netlačí na činnost odborů ve svůj prospěch k získání práce nezaměstnaní. Že by přes půl milionu nezaměstnaných vrnělo spokojeností, protože se jim vlastně vůbec nechce dělat ? Tomu nevěřím. A proč vlastně odbory tolerují státním kormidelníkům tak vysokou nezaměstnanost ? Proto, že to jinak nejde? Ale jde, mnozí si rádi vzpomenou, jak všichni chodili do práce a měli jistotu a stabilitu příjmů. Ale v té době nebyli žádní milionáři či miliardáři, prostě v té době jedinci neokrádali většinu, většina měla práci a odbory ( ROH ) se starali pracujícím o rekreaci.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 2. 2011 21:19, mistrl

Ajaxi zase jsi si nedal panáka.Pak píšeš jako ve vládě mluví Kalousek ,když je střízlivý."ni by s nadechnout" no dovol,příště si dej před psaním panáka něčeho ostřejšího!!!!!

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (ajax 06. 02. 2011 21:12)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

6. 2. 2011 | 21:19 | mistrl

Ajaxi zase jsi si nedal panáka.Pak píšeš jako ve vládě mluví Kalousek ,když je střízlivý."ni by s nadechnout" no dovol,příště si dej před psaním panáka něčeho ostřejšího!!!!! více

6. 2. 2011 | 21:12 | ajax

Na východ.Srpa kladivo to je naše nářadí.Člověk by neřekl,jak lehce se nechá vydělat slušný balík peněz.Holt kecy byly vždycky nejdražší. A odbory? To je komunistická banda příživníků a blbců.Já bych s nima zametl.ni by...více

6. 2. 2011 | 19:34 | luk

vážení, prominte,ale muj názor na odbory je jednoznačný:jsou tu jen pro obohacení "bossů". Za lidi se nepostaví, jen kecají a ždímou z lidí peníze. Sám jsem zažil porušení od zaměstnavatele 4§ ZP a po informování nejen odborů,...více

5. 2. 2011 | 19:08 | Pavel

Odbory mají své opodstatnění ve velkých společnostech, kde je pro zaměstnavatele výhodnější vyjednat tarifní smlouvu místo individuálních. To, že se odborová centrála plete do politiky a makroekonomiky je bohužel pravda....více

5. 2. 2011 | 17:54 | Nox

Ale ideal kapitalismu je preci taky hezky... více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Podílový list, Auditing, Dluhopis, nákup nemovitosti, zákon o české národní bance, libor ostatek, komerční banka, česká spořitelna, kateřina lichtenberková, swingtrading, kvalifikovaný pracovník, index MSCI Emerging Markets, Fortuna, rovnoměrná, smluvní poradenství, diners club pure, deficit rozpočtu, ČP Invest

5AD1584, 5AD1584, 5J62721, 2S56623, 2SE4844

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK