Pracovní neschopnost a nemocenská. Marodi, víte, s čím můžete počítat?

Pracovní neschopnost a nemocenská. Marodi, víte, s čím můžete počítat?
Zajímá vás, jaké finanční vyhlídky máte, kdybyste se rozstonali? Kolik vám dá zaměstnavatel a kolik stát? Jaká je pravděpodobnost, že dostanete přes prsty, když budete simulovat? A jak citelně to vaši peněženku zabolí? Přinášíme podrobný návod pro všechny marody.

Za loňský rok evidovala Česká správa sociálního zabezpečení celkem 1 338 099 ukončených pracovních neschopností. V součtu loni Češi prostonali celkem 59 937 951 dní.

První věc, kterou musíte udělat, když ochoříte, je zamířit k lékaři. Jedině ošetřující lékař totiž může rozhodnout o tom, že jste práce neschopní. Od lékařského potvrzení na předepsaném formuláři – takzvané neschopence – se odvíjí váš nárok na finanční pomoc od zaměstnavatele a státu, kterou můžete v době nemoci pobírat. V pracovní neschopnosti jste ode dne, kdy lékař zjistí a uzná, že z důvodu špatného zdravotního stavu nemůžete svou práci vykonávat. Pokud jste ale nemohli lékaře navštívit včas, protože byl třeba na dovolené, může rozhodnout o pracovní neschopnosti až tři dny zpětně.

Záleží také na vaší profesi, každá činnost se při posuzování pracovní neschopnosti měří jiným metrem. Se zlomenou rukou například nemůžete řídit jeřáb, ale docela dobře zvládnete vykonávat povolání manažera.

Nejdřív platí zaměstnavatel

Redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy (přepočteno na hodinu)

 •  z částky do 146,65 Kč se počítá 90 %
 • z částky od 146,65 do 219,98 Kč se počítá 60 %
 • z částky od 219,98 do 439,95 Kč se počítá 30 %
 • k částce nad 439,95 Kč se už nepřihlíží

Nezačíná to moc růžově – za první tři pracovní dny nedostanete nic. Pak ale až do uplynutí tří týdnů od začátku pracovní neschopnosti pobíráte od svého zaměstnavatele za každý pracovní den náhradu mzdy – konkrétně šedesát procent průměrného hrubého výdělku za poslední čtvrtletí. Průměrný hodinový výdělek se ale nejprve sníží pomocí redukčních hranic, které najdete v boxu.

Na náhradu mzdy mají nárok všichni zaměstnanci v pracovním poměru a zaměstnanci pracující na dohodu o pracovní činnosti, za které zaměstnavatel platí nemocenské pojištění.

Kolik dostanete od státu

Pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než tři týdny, přebírá po zaměstnavateli štafetu stát. Od dvaadvacátého kalendářního dne vám začíná vyplácet dávky nemocenského pojištění. Pobírat je můžete nanejvýš tři sta osmdesát dní od počátku neschopnosti. V kalendáři byste si však měli zakroužkovat den číslo sto osmdesát. Tehdy má totiž lékař povinnost vaši pracovní neschopnost ukončit v případě, že je váš zdravotní stav stabilizovaný, i když ještě nejste plně vyléčeni.

Pamatujte také na to, že nárok na nemocenskou mají pouze lidé, za které zaměstnavatel platil nemocenské pojištění nebo kteří si ho jako podnikatelé dobrovolně platili sami. Nárok na nemocenskou ovšem nemá zaměstnanec, který si přivodil pracovní neschopnost úmyslně. Člověk, který se vyřadí z pracovního procesu kvůli rvačce, při páchání úmyslného trestného činu nebo v důsledku opilosti či požití omamných látek, má nárok na nemocenskou v poloviční výši.

Redukční hranice pro výpočet nemocenské (přepočteno na den)

 •  z částky do 838 Kč se počítá 90 %
 • z částky od 838 do 1257 Kč se počítá 60 %
 • z částky od 1257 do 2514 Kč se počítá 30 %
 • k částce nad 2514 Kč se už nepřihlíží

Nemocenskou dostáváte na rozdíl od náhrady mzdy za každý kalendářní den, dosahuje ale nižší částky. Denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenské se u zaměstnanců počítá z hrubých příjmů za poslední rok. Nemocenská pak dosahuje jeho šedesáti procent. Opět se na něj ale nejprve uplatňují redukční hranice, které najdete v boxu.

A co konkrétně to znamená? Pokud například berete patnáct tisíc měsíčně, vaše nemocenská bude dosahovat 267 korun denně, což dělá zhruba osm tisíc za měsíc. Pokud berete pětadvacet tisíc, dostanete 444 korun denně, což dá za měsíc dohromady necelých čtrnáct tisíc. Kdo má plat pětatřicet tisíc měsíčně, bude na nemocenské dostávat 566 korun na den, což by dalo přes sedmnáct tisíc za měsíc.

Jak dopadnou simulanti a neposlušní pacienti

Pracovní neschopnost s sebou kromě náhrady mzdy a dávek nemocenské přináší také povinnost dodržovat lékařem stanovený režim. Pravidla i kontroly se v posledních letech přiostřily. „Za celý rok 2011 bylo provedeno 151 951 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců. Na základě těchto kontrol bylo pro porušení léčebného režimu zkráceno nebo odňato nemocenské 3004 pojištěncům,“ říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová. Právě pracovníci sociálky totiž mají kontroly v popisu práce. Během prvních tří týdnů vás ale kromě nich může doma překvapit také zaměstnavatel. Jste totiž povinní dodržovat léčebný režim a umožňovat jeho kontrolu. „Dále jste povinni sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou a dodržovat rozsah a dobu vycházek povolených ošetřujícím lékařem,“ vysvětluje mluvčí.

Tip redakce: kalkulačka nemocenské pro OSVČ

Pro osoby samostatně výdělečné je to všecko krapítko jinak. Nemůže se jim vyplácet náhrada mzdy a nemocenská podle toho, jakou dostávali před ochořením výplatu. A taky nemají zaměstnavatele, který by jim náhradu mzdy vyplácel. Dost možná se vám státní nemocenské pojištění  nevyplatí a pořídíte si soukromé: kolik byste dostávali od státu to vám poví naše kalkulačka nemocenské pro OSVČ. Ale nezapomínejte, že z nemocenského pojištění nejste pojištěni jen pro případ nemoci, ale například i pro případ rodičovství. A to nejen dámy, ale i páni. Více v článcích:

Lékař vám může povolit vycházky v maximálním rozsahu šest hodin denně, a to v době od šesti do devatenácti hodin. Zatímco dřív se kdejaký simulant snadno schoval před kontrolou za výmluvu o nefunkčním zvonku, dnes už mají podobní vykukové smůlu – zákon totiž na tyto situace výslovně pamatuje. Přesto o unikátní výmluvy není nouze. „Při loňských kontrolách jich zaznělo několik, například: musel jsem během nemoci přespávat v autě, protože jsme spolu s manželkou nemluvili; psi štěkali tak, že nebyl slyšet zvonek; musel jsem si dojít pro mléko,“ vypráví mluvčí ČSSZ.

Anketa

Kdy jste naposledy marodili?

A jaká je pravděpodobnost, že kontrola zazvoní právě u vás? Z loňských čísel vyplývá, že kontroloři ze sociálky navštívili každého osmého. Denně stihli průměrně prověřit čtyři sta šestnáct lazarů. Kontroly se provádějí buď na základě náhodného výběru zaměstnanců sociálky, nebo z podnětu ošetřujícího lékaře či zaměstnavatele. Přijít mohou kontroloři kdykoli během dne – i časně z rána, večer nebo třeba o víkendu či o svátcích. Pokud se zjistí, že léčebný režim porušujete, můžete o náhradu mzdy i nemocenskou úplně přijít nebo vám alespoň bude citelně snížena. V krajním případě vám hrozí také pokuta – až ve výši dvaceti tisíc korun.

Za porušování léčebného režimu hrozí i vyhazov

Nový zákoník práce, platný od začátku letošního roku, navíc zaměstnavatelům umožňuje, aby dali zaměstnanci za zvláště hrubé porušení léčebného režimu výpověď bez nároku na odstupné. Zaměstnavatel je ovšem oprávněn kontrolovat pouze to, zda se zdržujete ve stanoveném místě pobytu a zda nepřekračujete dobu lékařem povolené vycházky. Pokud vás doma nachytá, že malujete byt nebo třeba kopete bazén, nemůže vás nijak postihnout. Nejasné podle odborníků zůstává, co přesně znamená „zvláště hrubé“ porušení léčebného režimu. Jasné naopak už je, že tuto novinku v občanském zákoníku bude prověřovat Ústavní soud. Sociální demokraté a odbory totiž tvrdí, že není možné, aby byl nemocný za jedno provinění potrestán dvakrát – odebráním nemocenské a ještě vyhazovem.

Každopádně – pokud chcete v průběhu pracovní neschopnosti změnit místo pobytu, nepodnikejte to svévolně, mohlo by vás to přijít draho. „Stěhování“ vám musí povolit ošetřující lékař.

Na nemocenské si můžete vydělávat

Říkáte si, že z nemocenské nevyžijete a potřebovali byste si trochu přivydělat? Nemusí to být problém. Během pracovní neschopnosti nesmíte vykonávat práci, ze které čerpáte nemocenské dávky. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si vydělávali v práci jiné. Pokud tím tedy neporušíte pravidla předepsaného léčebného režimu.

 

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+72
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 4. 2012 12:32, Jana Maxová

Teď jsem byla doma s horečkou přes 39. Dohodla jsem se s lékařem na antibiotikách na 3 dny a vzala si dovolenou. S ohledem na to, že byl svátek tak toho nebylo tolik. Po 8 dnech jsem zase v práci.Prostě si nemohu dovolit být nemocná. Musím platit nájem a veškeré poplatky bez ohledu na zdravotní stav.Vím, že to není dobře ale nejsem určitě jediná která takto postupuje.Uznávám ale, že se jedná o časovou bombu. Jana

Reagovat

 

+28
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 11. 2014 11:07, Petra

Dobrý den,

prosím o pomoc při výpočtu náhrady mzdy v pracovní neschopnosti.

Od března 2014 jsem byla OSVČ a platila jsem si zálohy na zdravotní a sociální pojištění + dobrovolné zdravotní pojištění (115,-Kč/měsíčně). Jako OSVČ jsem neměla zisky, spíše byla živnost ztrátová.

Dne 17.9.2014 jsem nastoupila do pracovního poměru na HPP a živnost jsem převedla na vedlejší činnost.

Dne 21.11.2014 jsem nastoupila do pracovní neschopnosti, která bude pravděpodobně dlouhodobá (z důvodu těhotenství).

Prosím o radu, z jaké částky mi bude vypočítávána náhrada mzdy a výše nemocenských dávek, když jsem jako OSVČ oficiálně neměla příjem, jen jsem si platila všechny zálohy? V zaměstnání mám podepsán vyměřovací základ 12.000,-Kč hrubého, v měsíci říjnu jsem měla výplatu 13.221,-Kč hrubého (za 174 odpracovaných hodin).
Leden - březen 2014 - ÚP uchazeč o zaměstnání

Březen - září - OSVČ (hlavní činnost)

Září - dosud - zaměstnanec na HPP

Předem děkuji za odpověď.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

27. 11. 2014 | 11:07 | Petra

Dobrý den,
prosím o pomoc při výpočtu náhrady mzdy v pracovní neschopnosti.
Od března 2014 jsem byla OSVČ a platila jsem si zálohy na zdravotní a sociální pojištění + dobrovolné zdravotní pojištění (115,-Kč/měsíčně)....
více

15. 10. 2014 | 7:53 | casta pracovni neschopnost

Váš komentář... více

4. 10. 2014 | 3:10 | Di

Dobrý den,od 21.8.2013 jsem do 1.6.2014 marodila po celou tu dobu za mě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění?Smlouvu mám na dobu neurčitou od roku 8.2011.Dále jsem otěhotněla a od 28.8.2014 jsem na rizikovém těhotenství.Budu...více

4. 8. 2014 | 11:56 | P.Podhrázský

Při pracovní neschopnosti mohu řídit auto? více

12. 6. 2014 | 12:18 | Petra K.

Dobrý den, už dva týdny se snažím přejít chřipku, když jsem se konečně rozhodla zajít k doktorovi (čtvrtek), napsal mi nemocenskou na celý týden, i když jsem ho poprosila, jestli by jí mohl napsat pouze na dva dny (čtvrtek...více

Čtenáři také navštívili

2. 4. 2012 |  | 9 komentářů

Co dostanete, když zůstanete doma na paragraf? Kalkulačka ošetřovného

Ošetřovné jako jednu z dávek nemocenského pojištění můžete čerpat v různých situacích. Ne vždy je podmínkou nemoc dítěte. „Na paragraf“ se můžete starat i o nemocnou babičku, ženu bezprostředně po porodu...

28. 2. 2012 |  | 11 komentářů

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc, než se očekávalo, na...

30. 1. 2012 |  | 56 komentářů

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste...

6. 1. 2012 |  | 1 komentář

Smršť aktualizovaných kalkulaček: čistá mzda, nemocenská, mateřská, důchod a důchodový věk

Včera Peníze.cz představily aktualizace kalkulaček navázaných na čerstvě zvýšené životní minimum. Dnes přinášejí další hromádku kalkulátorů: spočítejte si čistou mzdu, nemocenskou, mateřskou nebo budoucí...

16. 11. 2011 |  | 20 komentářů

Co dělat, když u vás propukne nemoc z povolání?

Kdo má ženu učitelku, ten si občas přijde jako třeťák před tabulí. Kdo má doma advokáta, slýchá, že „námitka je nepřípustná“, a kdo si vzal letušku, ten se nediví, že mu místo pozdravu přeje příjemný let....

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

měnová politika, mojmír hampl, rada čnb, autobazary, finanční arbitr, jednání, systém topení, Alena Hanáková, Polášek, finance, dozorující orgány, emisní známky, eCentre, dopravní prostředek, Roční míra inflace

5A76668, 5M11498, 4P81801, 5A76776, 3E00242, 4B73947, 3E00246, 5A76782, 5Z07048, 5Z07049, 4H72956, 4H72959, 4H72960, 5Z07053, 5Z07055

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2015 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.