Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik je minimální mzda? Často mnohem víc než osm tisíc

Kolik je minimální mzda? Často mnohem víc než osm tisíc
Nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek mimo jiné chce, aby úřady důsledněji kontrolovaly nejen dodržování minimální mzdy, ale také takzvaných minimálních tarifů pro jednotlivé skupiny prací. Povědomí o nich je totiž malé jak mezi zaměstnanci, tak mezi zaměstntavateli.

Připravili jsme praktický přehled vysvětlující, proč většina zaměstnanců musí v praxi povinně dostávat vyšší mzdu, než je zákonem stanovených osm tisíc minimální mzdy.

Pokladní a servírka? Minimálně 9800 korun

Téměř každý ví, že odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda , tedy 8000 korun měsíčně nebo 48,10 korun za hodinu. Mnoho lidí už ale netuší, že pro většinu zaměstnanců platí mnohem vyšší minimum. Například popelář musí dostat alespoň 8900 korun, pokladní v supermarketu nebo servírka nemůže brát méně než 9800 korun, zdravotní sestra si má vydělat alespoň 10 800 korun a ředitel společnosti přinejmenším 16 100 korun. ( Spočítejte si čistou mzdu )

Minimální mzda totiž určuje pouze skutečný základ, platný pro nejméně kvalifikované profese. Pro většinu zaměstnanců jsou rozhodující vyšší sazby - takzvané úrovně zaručené mzdy. Jde vlastně o vyšší stupně minimální mzdy pro konkrétní profese.

Osm úrovní zaručené mzdy

Zaručená mzda má osm úrovní stanovených nařízením vlády č. 567/2006 Sb. Možná je znáte spíše pod dřívějšími názvy „minimální mzdové tarify" nebo „mzdové skupiny".

Jednotlivé úrovně jsou rozlišeny podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce - od těch nejméně kvalifikovaných a nejhůře odměňovaných prací (první skupina) až po ty nejkvalifikovanější a nejlépe placené (osmá skupina). Minimální odměna stanovená pro nejnižší skupinu má shodnou výši s minimální mzdou, ostatní skupiny ji mají vyšší.

Pro všechny zaměstnavatele

Odměna za práci tedy v praxi nesmí být nižší než vládou určená zaručená mzda pro konkrétní profesi. Toto pravidlo se týká nejen zaměstnanců v pracovním poměru, ale vztahuje se i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Nezáleží, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou. Není ani důležité, jestli jde o „jen" o druhé zaměstnání nebo přivýdělek. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé takové práci samostatně.

Všechny úrovně minimální (či přesně řečeno zaručené) mzdy se vztahují na všechny soukromé podnikatele. Pro úplnost dodejme, že na nepodnikatelskou sféru se vztahuje systém šestnácti platových tarifů.

U zkrácených úvazků méně

Měsíční sazba minimální (zaručené) mzdy vychází z týdenní pracovní doby 40 hodin. Jestliže má zaměstnanec sjednánu kratší pracovní dobu a zároveň není odměňován podle odpracovaných hodin, snižuje se mu minimální mzda úměrně odpracované době. Typicky u polovičního úvazku, tedy dvaceti hodin týdně místo čtyřiceti, je i minimální mzda poloviční, tedy 4000 korun měsíčně.

Jestliže jde o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, snižuje se příslušné minimum na 90 procent. Omezení však platí jen pro prvních šest měsíců od vzniku (prvního) pracovního poměru. Mladiství zaměstnanci, tedy mladší osmnácti let, mají nárok jen na 80 procent příslušného minima. Lidem s částečným invalidním důchodem se minimum snižuje na 75 procent, u plného invalidního důchodu pak na 50 procent.

Co je to doplatek do minimální mzdy? Přečtete si ve zbytku článku na serveru aktuálně.cz.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 8. 2010 14:03

Je velice zarážející, že minimální mzda je nižší, než je například důchod. Díky tomu, že se důchody každoročně valorizují, zatímco minimální mzda zůstává stejná již 5 let. Potom se vládní garnitůra nemůže divit, že lidé ztrácejí chut a motivaci dělat. Cesta do práce se neustále prodražuje k vůli vyšším cenám, tak je ekonomicky výhodnější nedělat, než brát minimální mzdu.Cestou do práce bych projezdil polovinu platu.

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 8. 2010 12:57, Petr

Nechápu, proč nejdeš někam jinam, kde budeš mít víc peněz za méně práce!

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (sabina 03. 08. 2010 08:39)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

14. 3. 2016 | 11:03

Mzda se vždy! sjednává jako hrubá. A pokud je Vaše čistá mzda 9.900 záleží velice na tom jaké máte odpočty. Zda jste podepsal prohlášení poplatníka a uplatňujete slevu na poplatníka případně slevu, či daňový bonus na dítě/děti....více

14. 1. 2016 | 9:23 | Gabriel Pleska

V záhlaví téhle stránky ťukněte na kalkulačky, pak pokračujte na kalkulačku čisté mzdy. Umí spočítat z hrubé čistou, z čisté hrubou... a spoustu dalších věcí. více

14. 1. 2016 | 9:16 | Mana

Zajimalo by me,kdyz je minimalni mzda 9 9000 kc' kolik je to v hrubem,na urade mi rekli ze nevi,,,,proto nevite nekdo?Dekuji... více

8. 11. 2012 | 11:56 | simona

a můžu jen dotaz kolik hodin děláte,od kolika do kolika?diky více

13. 2. 2012 | 0:44 | Iveta Sedláčková

Minimální mzda 8000kč je žebrota a pan ministr Drábek by potřeboval,tak rok tuto žebračenku pobírat.V dnešní době se mají slušně pracující důchodci,kteří mají k důchodu plat a zabírají ostatním práci.Pokud chtějí pracovat,tak...více

Čtenáři také navštívili

23. 7. 2010 |

Otcové: na dovolenou po narození dítěte zapomeňte

Plán bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) na týdenní otcovskou dovolenou se odkládá na neurčito. Důvodem je podle očekávání nedostatek peněz ve státním rozpočtu.

3. 6. 2010 |  | 12 komentářů

Nemůžete sehnat práci? Zkuste brigádu.

Zatímco úřady práce brigády téměř nenabízejí, z nabídky agentur práce a specializovaných inzertních serverů si může vybrat snad každý. Pozor však na podmínky, za nichž budete pracovat.

12. 3. 2010 |  | 14 komentářů

Drobní podnikatelé musí na slušný důchod zapomenout. Platí nízké pojistné.

Drobným podnikatelům se může v důchodu výrazně propadnout životní úroveň. Tomu se vyhnou jen tím, že si budou sami v produktivním životě vytvářet rezervu na stáří, nebo si budou platit vyšší důchodové...

18. 2. 2010 |  | 5 komentářů

Jaké lidi hledají firmy? S praxí a s nízkými nároky na plat.

Počet uchazečů na jedno volné místo přesahuje v polovině českých okresů číslo 26. Firmy si tak mohou vybírat a požadují uchazeče s praxí, dobrou kvalifikací a nízkými nároky na nástupní plat. Absolventi...

Oblíbená témata

minimální mzda, mzda, plat

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

zaměstnání, soukromí, gender, zaměstnání, seberealizace, Českomoravská stavební spořitelna stavební spořitelna, hospodaření firem, last minute, sjednocení sazeb pro muže a ženy, zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, tabák, tak, cena rafinérií, Sprint certifikát, soudní znalec, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, nejlevnější povinné ručení, půjčky

3AN0658, 1J40863, 4C55109, 4C55109, 3J27914

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.