Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zdravotně postižení přinášejí firmám desítky tisíc korun

Zdravotně postižení přinášejí firmám desítky tisíc korun
Osoby zdravotně znevýhodněné by měly mít jednodušší cestu k získání práce. Firmy mají povinnost určitý počet takových lidí zaměstnat. Jenže tento status musí lidem se zdravotními problémy přiznat úřad práce, navíc už zdaleka zaměstnance nechrání tak jako dříve.

Dřívější pojem změněná pracovní schopnost byl všeobecně znám a charakterizoval lidi, kteří z důvodu svého zdravotního stavu byli nějakým způsobem omezeni ve své práceschopnosti, a tím handicapováni na trhu práce. Zákoník práce těmto osobám poskytoval třeba mnohem větší ochranu před výpovědí, kterou mohla firma dát jen s předchozím souhlasem úřadu práce. Dnes už neplatí ani jedno, ani druhé.

Zákon o zaměstnanosti, který začal platit v říjnu 2004, nahradil označení změněná pracovní schopnost termínem osoba se zdravotním postižením. Mezi tyto osoby začal řadit osoby s těžším zdravotním postižením (osoby plně invalidní), osoby se zdravotním postižením (osoby částečně invalidní) a osoby zdravotně znevýhodněné (osoby, kterým tento status přiznal úřad práce). Zároveň těmto osobám přestal poskytovat zvýšenou ochranu zákoník práce.

Zákon o zaměstnanosti stanovil, že se lidé se změněnou pracovní schopností považují za osoby zdravotně znevýhodněné po dobu platnosti posudku vydaného úřadem práce. Nejdéle ovšem do 30. září 2007. Pro tyto osoby i jejich zaměstnavatele z toho vyplývá, že pokud si zdravotně postižení nevyřídili u místně příslušného úřadu práce nové posouzení zdravotního stavu a zařazení mezi osoby zdravotně znevýhodněné, jsou od října 2007 považováni za zcela běžné zaměstnance.

Status osoby zdravotně znevýhodněné by měl člověku se zdravotními problémy usnadnit získání pracovního místa. Firmy, které mají více než 25 zaměstnanců, totiž musí z celkového počtu pracovníků zaměstnávat minimálně čtyři procenta osob se zdravotním postižením. Lidé s těžším zdravotním postižením se pro tyto potřeby započítávají třikrát.

Firma tuto povinnost může splnit třemi způsoby:

  • Zaměstnat osoby se zdravotním postižením minimálně v počtu 4 procent ze všech zaměstnanců, přitom jim musí nabídnout klasickou pracovní smlouvu. Dohoda o pracovní činnosti či o provedení práce nestačí.
  • Odebírat výrobky či služby, nebo zadávat zakázky zaměstnavatelům zaměstnávajícím více než 50 procent zaměstnanců se zdravotním postižením, nebo také odebírat výrobky či služby a zadávat zakázky OSVČ se zdravotním postižením
  • Odvodem do státního rozpočtu, kdy výše tohoto odvodu činí ročně za každého občana, za kterého nesplnil zaměstnavatel povinný podíl částku 2,5násobku průměrné mzdy, např. v letošním roce je to částka 49 087 Kč na jednoho zaměstnance
  • Lze rovněž zvolit kombinaci výše uvedených způsobů.

Zaměstnavatel musí vždy do 15. února daného roku oznámit úřadu práce, kterou z možností splnění povinnosti si v předchozím roce zvolil.

Aby měli zdravotně postižení větší šanci na získání místa, stát firmy k jejich zaměstnávání ještě dodatečně motivuje. Při vytvoření chráněného pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením může firma dostat od státu příspěvek, který může činit maximálně osminásobek průměrné mzdy. Na místo pro osobu s těžším zdravotním postižením může firma získat dotaci maximálně ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy. V roce 2007 je to u osob se zdravotním postižením částka 157 079 korun a u osob s těžším zdravotním postižením částka 235 618 korun. Ve stejné výši může příspěvek od úřadu práce obdržet i osoba samostatně výdělečně činná, která je zároveň osobou se zdravotním postižením a rozhodne se podnikat na základě dohody s úřadem práce. Úřad práce také přispívá na provozní náklady chráněného pracovního místa.

Pokud zaměstnavatel vytvoří najednou deset a více chráněných pracovních míst, jsou příspěvky státu ještě štědřejší. Rovněž stát pamatuje na zaměstnavatele zřizující chráněné pracovní dílny přímo pro zaměstnávání zdravotně postižených zaměstnanců, a také přispívá na provoz těchto chráněných pracovních dílen. Všechny tyto příspěvky jsou poskytovány úřady práce.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+14
Ano
Ne

Diskuze

13. 3. 2014 | 10:18 | Jaroslav Valenta

Hezky vysvětleno, jen informace jsou z roku 2007. Bylo by možné je aktualizovat ?
Děkuji. Valenta
více

Čtenáři také navštívili

30. 11. 2007 |  | 31 komentářů

Kdy lze dostat výpověď ve zkušební době

Ve zkušební době může přijít o práci těhotná žena i nemocný zaměstnanec. Lze ji ovšem sjednat jen písemně a před nebo v den podepsání pracovní smlouvy.

27. 11. 2007 |  | 34 komentářů

Pozor na záludnosti pracovních smluv na dobu určitou

Pracovní smlouva na dobu určitou se po dvou letech může na přání zaměstnance změnit na neurčitý pracovní poměr. To ovšem neplatí pro pracovníky, kteří zaskakují třeba za ženy, které jsou na mateřské dovolené.

19. 11. 2007 |  | 4 komentáře

Co můžete chtít po firmě za práci přesčas

Za práci přesčas náleží zaměstnanci příplatky ke mzdě. Jejich výše se liší podle toho, v jaké dny pracovník nad stanovenou pracovní dobu pracoval. Zaměstnanci by si však měli dát pozor, aby se v pracovní...

10. 5. 2007 |

Nezaměstnaní: nejdřív do školy, pak do práce

Už za měsíc a půl začnou v Mostě chodit do jedné z největších českých středních škol noví žáci. Budou to nezaměstnaní, kteří se na mosteckém unikátním výukovém a tréninkovém pracovišti budou připravovat...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Tick, Poplatek za správu, Nabídkové šoky, psd2, roklenfx, banky, koruna, směnárny, Cena leasingu, veletrh CHINA 2007, vymáhání peněz, příjem domácností, , životní minimum, realitní kancelář, proporcionalita, světelný řetěz, rok Zajíce

4J38229, 2AE8889, 7A01824, 6B01982, 6B01982

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK