Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

Projděte si nový žebříček deseti profesí s nejnižší měsíční mzdou. Nejhůře jsou na tom uklízeči „v provozovnách osobních služeb“.
Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

Tuzemským zaměstnavatelům nyní chybí zhruba čtyři tisíce lidí, kteří by byli ochotni uklízet, obsluhovat hosty v restauracích nebo hlídat objekty. Jedním z hlavních důvodů, proč nabídka volných míst výrazně převyšuje zájem uchazečů, je fakt, že právě tyto práce jsou tři nejhůř placené v Česku.

Žebříček profesí s nejnižší mzdou sestavil on-line deník Aktuálně.cz na základě statistik, které pro Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává společnost Trexima.

Práce na Peníze.cz

Nabídka míst z úřadů práce

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

Nejhůř placení jsou uklízeči a uklízečky, konkrétně „uklízeči v provozovnách osobních služeb“, což je ve většině případů eufemismus pro úklid toalet. Tuto profesi podle statistik vykonává 1400 lidí.

Jejich medián hrubé mzdy (tedy „prostřední výdělek“ v daném oboru) loni činil 10 125 korun měsíčně. Do této částky se přitom započítávají i skutečně vyplacené příplatky, odměny či náhrada mzdy v pracovní neschopnosti. Desetina nejhůře placených uklízečů dostala před srážkami dokonce jen 8836 korun měsíčně.

Také druhé místo v žebříčku patří uklízečům, konkrétně ve zdravotnických a sociálních zařízeních, ve výrobních prostorách, v hotelích, administrativních objektech a na veřejných prostranstvích.

Kdo má nejnižší hrubou měsíční mzdu

 

Profese

Medián (rok 2013)

1

Uklízeči v provozovnách osobních služeb

10 125 Kč

2

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních

10 601 Kč

3

Číšníci a servírky

10 956 Kč

4.

Pracovníci ostrahy, strážní

10 957 Kč

5.

Pomocníci v kuchyni

11 009 Kč

6

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů

11 121 Kč

7

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur

11 127 Kč

8

Vrátní

11 203 Kč

9

Uklízeči a pomocníci v hotelích, průmyslových a jiných objektech

11 310 Kč

10

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech

11 403 Kč

Zdroj: MPSV, Trexima

Celkově je v uklízečských profesích v Česku zaměstnáno 84,2 tisíce osob, vyplývá ze statistiky.

Neatraktivní činnost? Najdou se i horší

I přes nízký výdělek a náročnost práce ale nejde o zaměstnání, které by patřilo i na přední místa, pokud jde o převis volných míst nad zájmem uchazečů. V prvním červencovém týdnu nabízely úřady práce 436 neobsazených míst v tomto oboru, což znamená až 16. místo. Nejvíce volných pozic – téměř 2800 – nabízely pro řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají.

Jeden z důvodů, proč Čechům tato práce ve srovnání s řízením nákladních aut tolik nevadí, jsou výrazně nižší požadavky na zaměstnance. Ti na rozdíl od šoférů nemusí skládat žádné speciální zkoušky.

V inzerátech na pozici uklízeče chtějí firmy jen základní vzdělání nebo výuční list, na dalších schopnostech trvají jen výjimečně. Pokud ano, tak jde například o manuální zručnost, tříletou zkušenost v oboru, znalost ruštiny nebo „vášeň pro čistotu a pořádek“.

Lehké povolání? Zkuste si to

Podle předsedkyně představenstva České asociace úklidu a čištění Ireny Bartoňové Pálkové však tato práce rozhodně není jednoduchá. „On je velký rozdíl mezi domácím šudláním povrchů po dvou až třech lidech a profesionálním úklidem,“ zdůrazňuje.

„Běžnou normou na hodinu práce je dvě stě metrů čtverečných. Takže si představte, že máte dvacetimetrovou kancelář a úklidový pracovník na ni má včetně odemknutí a zamknutí dveří šest minut,“ popisuje Bartoňová Pálková.

Základní úklid zahrnuje například setření prachu parapetů a nábytku do výšky 1,7 metru, vysypání koše, výměnu odpadkových pytlů nebo vyčištění podlahy. „Těch samých šest minut máte na toalety a umývárny nebo na kuchyňky. Schválně si to někdy zkuste,“ doplňuje.

Nízké mzdy mají uklízeči podle Bartoňové Pálkové proto, že veřejnost tuto práci podceňuje a jak firmy, tak úřady tlačí na nízké ceny služeb.

Propojeno!

Oblastí, kde se s prací na černo setkáme často, je cestovní ruch a pohostinství. Jako pod lupou si na nich můžeme ukázat problémy, které svírají český trh práce:

Číšníci si „vydělají“ na spropitném

Druhou nejhůř placenou v Česku je práce číšníka nebo servírky. Ačkoliv obnáší fyzickou námahu, komunikaci se zákazníky, směnný provoz a práci do pozdních hodin, hrubá mzda tu oficiálně činí 10 956 korun.

I v tomto oboru je rozšířené přesvědčení, že jde o jednoduchou práci a může ji dělat každý. „A bohužel i dělá. Naprosto se ignoruje fakt, že k vyučení v oboru jsou potřeba jen ve škole tři roky, o praxi nemluvě,“ zdůrazňuje Burkovič.

„Tady bohužel smrdí ryba od hlavy, tedy od majitelů. Nejenže branži nerozumí a lidi platí mizerně, ale ještě jsou přesvědčeni, že si zaměstnanci královsky vydělávají na dýškách a okrádají hospodu, kde mohou. Tak proč jim dávat peníze –,“ říká Burkovič

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

A nebylo by nez práce líp?

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2014

výdělků
let

Další kalkulačky

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 7. 2014 14:43, Podlesni

Další článek o ničem. Navíc jsou i další práce mizerně placené, nejen úklid. Pokud si člověk za běžnou pracovní dobu nevydělá na základní životní potřeby, tak něco není dobře. Do toho všude je slyšet šetřete na důchod, pojistěte se... a do toho mějte děti, to se nedá a ta Marksová s tím svým zvykem kouti pusou, nic neudělá, dokud nevypráská všechny cizince, včetně nepřizpůsobivých bratrů Slováků a pod.

+27
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

17. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

Vypere, vyžehlí, uklidí, odklidí, nakoupí, uvaří, poseká, natře, pohlídá děti, psa nebo třeba pomůže s péčí o nemocnou babičku. V Česku se rodí ambiciózní plán – má zatočit s nezaměstnaností... celý článek

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

13. 1. 2014 | Jiří Lojda | 7 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

Minulý týden jsme na Peníze.cz představili nový seriál věnovaný pracovnímu právu. Tedy zejména vztahům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Začali jsme trochu netradičně – prvním z článků... celý článek

Šedesát korun na hodinu stačí. Patnáct způsobů, jak se připravit o dýško

4. 7. 2012 | Michal Kašpárek | 27 komentářů

Šedesát korun na hodinu stačí. Patnáct způsobů, jak se připravit o dýško

Praktický návod nejen pro ty, kteří si na léto našli práci na baru.

Pasti pracovního trhu: práce z domu, placená školení, vstupní poplatky. Nenaleťte!

14. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Pasti pracovního trhu: práce z domu, placená školení, vstupní poplatky. Nenaleťte!

Lepení pytlíků, skládání kuličkových per, firmy, které zahlcují pracovní portály nabídkou tisíce a jedné pracovní pozice, a společnosti, které vám zaručeně najdou práci snů. To všechno... celý článek

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

28. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 15 komentářů

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc,... celý článek

Partners Financial Services