Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: Peněžitá pomoc v mateřství

Peníze, které vám dá stát: Peněžitá pomoc v mateřství
K finančnímu zabezpečení po dobu porodu a mateřské dovolené je možné čerpat tzv. peněžitou pomoc v mateřství. Za určitých okolností se vztahuje i na muže. Přečtěte si, kdy a za jakých podmínek na ni získáte nárok a kdy nikoliv.

Peněžitá pomoc v mateřstvípatří mezi dávky nemocenského pojištění. Je tedy vázána na účast na nemocenské pojištění v zaměstnání nebo při podnikání.

Kde se dávka vyřizuje

Žádanku o peněžitou pomoc v mateřství ženám vystavuje gynekolog. Ty pak tuto žádanku odevzdávají zaměstnavatelům, kteří ji odešlou na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Požádat o tuto pomoc mohou také muži, kteří pak ovšem musí okresní správě sociálního zabezpečení doložit písemnou dohodu uzavřenou s matkou dítěte, že dítě převzali do své péče.

Potřebné tiskopisy

žádanka o peněžitou pomoc v mateřství má předepsaný formát, vystavuje ji gynekolog.

Podmínky nároku na dávku

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok ženy v období šest až osm týdnů před termínem porodu (přesné datum si zvolí žena). Podmínkou je, aby byly účastníkem nemocenského pojištění nebo byly v ochranné lhůtě z ukončeného zaměstnání, která trvá v případě těhotných žen 180 kalendářních dnů.

Současně je stanovena povinná minimální délka účasti na nemocenském pojištění, která činí 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je kromě splnění této podmínky nutné, aby potřebnou dobu platily nemocenské pojištění jako OSVČ, a to minimálně 180 kalendářních dnů v posledních 12 měsících. Tyto doby účasti na pojištění se zjišťují k datu šesti týdnů před stanoveným termínem porodu.

Obdobné podmínky platí také pro otce dětí, s tím že se zkoumají ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.

Výše dávky

Peněžitá pomoci v mateřstvíse vyplácí za kalendářní dny a činí 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z hrubé mzdy z posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců. Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než je zmiňovaných dvanáct měsíců, vypočítává se z celkové délky zaměstnání.

Peněžitá pomoc v mateřství 2010


Peněžitá pomoc v mateřství 2011

Jak dlouho lze dávku pobírat

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje v délce 28 týdnů, v případě narození více dětí (dvojčat, trojčat, čtyřčat aj.) se její vyplácení prodlužuje na 37 týdnů.

U mužů se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje v délce 22 týdnů, pokud převezmou do své péče dvojčata, trojčata či ještě více dětí, prodlužuje se na 31 týdnů.

Některá úskalí spojená s dávkou

Některé typické situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

  1. V současné době pobírám rodičovský příspěvek. Starám se totiž o dvouletou dceru. Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou, který mi skončil před rokem. Nyní jsem znovu těhotná. Jak to bude s mými mateřskými dávkami?
    Protože v současnosti nemáte pracovní poměr, nejste účastna na nemocenském pojištění, a proto nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zcela bez prostředků ovšem nezůstanete. Ode dne porodu budete rovnou dostávat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.
  2. Pracuji ve dvou pracovních poměrech současně. Jsem těhotná. Budu pobírat dvě peněžité pomoci v mateřství?
    Pokud splníte potřebnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v obou pracovních poměrech, můžete získat peněžitou pomoc v mateřství, vypočtenou z výše příjmů,kterých jste dosáhla v obou zaměstnáních.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2011 13:43, Jana

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli budu mit nárok na porodné kdyz jsem sama a ziji u rodiču ale dite má příjmení po otci. Počítá se do toho i jeho příjem nebo příjem rodiču?

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (41 komentářů)

23. 6. 2017 | 13:31 | Dominika

Dobrý den, letos jsem úspěšně ukončila VŠ studium a v září nastupuji do práce. Úspěšným ukončením studia bych měla splňovat podmínku těch 270 dní nemocenského pojištění, je to tak? Jak dlouho ale musím pracovat, abych měla...více

11. 5. 2017 | 9:47 | Bohdana

Chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok na porodné když bydlím sama. více

3. 1. 2017 | 13:03 | Lucia

Dobry den , chcela by som sa informovať na vyšku materskej dovolenky.Do 31.12.2016 som pracovala 4 roky so 100% uvazkem u jednoho zamestnavatele, pričom od června 2016 som nastupila na 50 % k dalšímu zamestnavateli. Ted...více

7. 8. 2016 | 8:20 | Daniela

Dobry den, mam nekolik dotazu a at hledam jak hledam, nenasla jsem odpoved... 1)Pracovala jsem u zamestnavatele 3,5roku, v dubnu tohoto roku jsem nastoupila, jako jiz tehotna na rizikove tehotenstvi, jaky mam narok na davky?A...více

22. 7. 2015 | 23:37 | nikola

Dobrý den. Byla jsem tři roky doma s dítětem. Poté jsem nastoupila do nové práce která skončila ve zkušební době. V té samé době jsem opět otěhotněla. Na mateřskou nemám nárok z úřadu práce nemám nárok na peněžitou pomoc...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Fondy zelené, Business-to-business, Inflace, francie, dálnice, pronajímatel, chorvatsko, občanská zákoník, prodejní zájezdy, Martin Vlnas, Běžné účty pro podnikatele, teplárenství, individuální investor, padělané zboží, Ivo Telec, Zaručený šek, kredit skóre, sebevražda

2SC2047, 1SP3040, 1SP3040, 1SP3040, 5C65237

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK