Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česká národní banka a dluhopisová brzda

| rubrika: Komentář | 29. 5. 2015
České národní bance se nelíbí objem státního dluhu, který je v držbě českých bank, a chce zatáhnout za dluhopisovou brzdu. Zatím se nedá s určitostí říct, co tímto krokem centrální banka sleduje, hypotéz se ale několik nabízí.
Česká národní banka a dluhopisová brzda

Možná je to jenom omyl – to, kolik mají české banky vládních dluhopisů v poměru k aktivům, totiž není příliš důležité. Je snad obecně známé, že české banky jsou z těch evropských nejlépe kapitalizovány, a můžou si tedy dovolit i větší koncentraci státního rizika. Koneckonců, podobně „mnoho“ dluhopisů mají v portfoliích slovenské či slovinské banky, které mají také kapitálu výrazně nad regulatorní hranici. 

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq

Možná se jedná o další utajený pokus o uvolnění měnové politiky, podobně jako „tichá“ intervence, kterou ČNB provedla v posledních měsících – banka nyní totiž, jak plyne z vyjádření jejích představitelů slov na posledních dvou zasedáních, už cílí na korunu slabší, než je oficiální cíl, tedy 27 korun za euro).

Nabízí se tu tedy vysvětlení, že centrální banka sice chce, aby se do reálné ekonomiky dostávalo víc peněz, které nyní končí ve státních dluhopisech, ovšem nechce se jí zavést měnověpoliticky čisté opatření například v podobě negativní sazby na depozitech.

Nechme na chvíli stranou fakt, že banky samy nejsou vůbec nadšené, že musí kupovat dluhopisy s bezprecedentně nízkými výnosy – malá poptávka po půjčkách a mnoho likvidity je však k tomu tlačí. Já si rozhodně nemyslím, že by případná výsledná větší angažovanost bank vůči privátnímu sektoru na úkor sektoru vládního z hlediska celkového rizika sektoru něco řešila. Pokud se někdy stane, že držba státních dluhopisů bude pro české banky skutečným problémem, budou totiž tou dobou dost pravděpodobně už několik čtvrtletí zápasit s mizernou situací privátních dlužníků.

Třetí možnost: třeba je to všechno mnohem jednodušší. Česká národní banka se prostě nemůže dívat na bezzubost vznikajících pravidel o fiskální brzdě a chce aspoň trochu ztížit zadlužování státu. Při pohledu na vývoj rozpočtu v posledních dvou letech a při vědomí blížících se voleb je to myšlenka jistě chvályhodná. Bohužel, jediným výsledkem bude marginálně vyšší neochota bank financovat stát a marginálně vyšší náklady na obsluhu dluhu. 


Autor je hlavní analytik Conseq Investment Management
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Spoludlužník, Předčasný důchod, Černá ekonomika, pěstoun, pěstounství, zdravotní pojišťovny, přehled o příjmech a výdajích, sociální dávky, zdravotní a sociální pojištění, cerge-ei, akciové tituly, máslo, zvýšení, značka, telekomunikační služby, státní bankrot, střecha, nápověda

1SE6074, 2C42913, 3C30372, 2SI1842, 4C59329

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK