Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Měny. Bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017

| rubrika: Analýza | 30. 1. 2017 | 23 komentářů
V loňském roce nejvíc posílila brazilská a ruská měna, mezi „poraženými“ je britská libra nebo mexické peso. Co můžeme čekat od roku 2017? Především konec intervencí České národní banky za slabou korunu. Ten přinese zvýšenou volatilitu jejího kurzu s tendencemi posilovat. Svým klientům doporučuji držet se koruny.
Měny. Bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017

Vítězové: komoditní měny

V roce 2016 nejvíce posilovaly „komoditní měny“, což koresponduje s vývojem na komoditních trzích, kde po pěti letech začaly růst ceny mnohých základních komodit včetně ropy, uhlí nebo železné rudy.

Vyšší ceny komodit jsou příslibem lepších zítřků pro ekonomiky závislé na jejích těžbě a vývozu. Není tedy divu, že nejvíce posílil brazilský real, kde navíc podstatnou roli sehrálo i sesazení prezidentky Rousseffové, a ruský rubl, kde zase investoři doufají v lepší vztahy Putina s Trumpem a očekávají ukončení hospodářských sankcí.

Při hlubším pohledu ale zjistíme, že posilovala skutečně naprostá většina „komoditních měn“: jihoafrický rand, australský a kanadský dolar a australský dolar, norská koruna, kolumbijské a chilské peso

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně v roce 2016

Měna

rok 2016

Měna

rok 2016

nejlepší měny

vybrané měny

Brazilský real (BRL)

25,69%

Japonský jen (JPY)

6,25%

Ruský rubl (RUB)

25,26%

Norská koruna (NOK)

5,65%

Islandská koruna (ISK)

18,62%

Americký dolar (USD)

3,28%

Jihoafrický rand (ZAR)

17,25%

Australský dolar (AUD)

2,10%

Zambijský kwacha (ZMK)

14,48%

Švýcarský frank (CHF)

0,95%

nejhorší měny

Euro (EUR)

-0,02%

Mosambický metical (MZN)

-32,63%

Polský zlotý (PLN)

-3,38%

Venezuelský bolívar (VEF)

-34,94%

Čínský jüan (CNY)

-3,43%

Surinamský dolar (SRD)

-44,39%

Švédská koruna (SEK)

-3,78%

Egyptská libra (EGP)

-55,08%

Mexické peso (MXN)

-13,16%

Syrská libra (SYP)

-55,95%

Britská libra (GBP)

-14,22%

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Poražené: britská libra a mexické peso

Na opačné straně spektra najdeme měny politicky či ekonomicky se rozpadajících zemí – syrskou a egyptskou libru nebo venezuelský bolívar. Kromě nich tu ale je také britská libra, která prudce oslabila po referendu o vystoupení z Evropské unie. Dramatickým vývojem minulý rok prošlo také mexické peso. Po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách kurz mexické měny výrazně oslabil, protože Trump chce radikálně omezit využívání levnější mexické pracovní síly americkými firmami a uvalit na dovoz zboží z Mexika vysoké clo.

Kolik korun do libry – posledních pět let

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Jak utéct z intervencí

Pokud jde o českou korunu, tématem číslo jedna pro rok 2017 zůstávají měnové intervence. Meziroční inflace v Česku v prosinci poskočila na dvě procenta, což je cílová meta České národní banky. Podle dosavadních prohlášení by centrální banka měla opustit měnový závazek – udržovat kurz koruny nad 27 korunami za euro – někdy v polovině tohoto roku, respektive ne dřív než ve druhém čtvrtletí. Zároveň se dá předpokládat, že ČNB bude po nějakou dobu na trzích nadále aktivní a bude se snažit udržovat počáteční výkyvy kurzu na uzdě.

Přesto budeme určitě ve druhém pololetí svědky vyšší volatility, a až se vody trochu uklidní, bude pravděpodobně koruna pozvolna posilovat k euru a potažmo pak i k jiným měnám. Není to nic jistého, pouštět se do nějakých pákových spekulací na posílení koruny může být dost ošemetné kvůli zvýšené volatilitě, ale rozhodně bych dnes dával přednost korunovým investicím před investicemi v euru, dolaru či jiných měnách.

Kolik korun do eura – posledních pět let

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Bude dolar dál posilovat?

V první polovině loňského roku si dolar dopřál oddechovou pauzu, protože se ukázalo, že ohlášené zvyšování úrokových sazeb bude probíhat hlemýždím tempem. Když se Fed koncem roku konečně odhodlal zvednout základní úrokovou sazbu do pásma 0,5–0,75 procenta, chytil dolar druhý dech a začal znovu posilovat k euru, japonskému jenu a potažmo i dalším měnám. Znovu se začalo spekulovat, kdy bude dolar za euro.

Disproporce mezi zvyšováním úrokových sazeb v USA a zápornými úrokovými sazbami v Evropě a Japonsku skutečně nahrává dalšímu dlouhodobému posilování dolaru vůči euru a japonskému jenu. Ale jak už to někdy na trzích bývá, očekávání mnohdy předbíhají realitu. Uvidíme tedy, jak agresivní Fed při zvyšování sazeb bude. Zatím to vypadá, že hlemýžď zařadil dvojku, ale na víc se asi jen tak nezmůže a kdoví, jestli zanedlouho nebude zase na neutrálu.

S posilováním dolaru to tedy možná nebude až tak žhavé. Třeba bude jeho letošní příběh podobný roku 2016 – dolar si dá na nějakou dobu pauzu a kurz trochu zkoriguje.

Kolik korun do dolaru – posledních pět let

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Nejnověji na Finez.cz:

Poroste inflace? Ukončí ČNB intervence? Nakopne Trump ekonomiku USA? Bude dolar silnější než euro? Poroste cena zlata?

Co přinese rok 2017 na finančních trzích

Tipy pro rok 2017

V první řadě: Nejsem zastánce měnových spekulací. Podle mého názoru se pohyby kurzů měn dost nedají dobře predikovat. Nicméně kdybych si musel na něco vsadit, tak asi na posílení britské libry. Domnívám se, že ve finále britské ekonomice odchod z Evropské unie prospěje a že loňské oslabení libry je přehnaně pesimistické.

Na opačné straně očekávám nadále pozvolné oslabování čínské měny. A nemění se ani nic na mém názoru na japonskou měnu, která nemá na výběr a měla by také dlouhodobě oslabovat. Zajímavým párem pro rok 2017 by tak mohly být GBP/CNY nebo GBP/JPY.

Sám bych se ale do takové spekulace nepouštěl. Klientům doporučuji jediné – držet se koruny.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 2. 2017 8:19, Jan

Byl jsem navštívit babičku, a od listopadu má tři tuny briket pryc. Všichni za letošní zimu zaplatíme o cca 8 az 50 tisíc více, dle velikosti bytu či vily. Proto budou tyto peníze chybět v růstu tržeb, tudíž ani inflace neporoste na 2%. Intervence tak nemohou byt letos ukončeny, proto moudře prevedte úspory na dolary, než v březnu zvedne FED úroky v USA.

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 2. 2017 15:36, Jan

Inflaci v ČR nahoru v prosinci nejvíce ovlivnilo zdražení potravin. Jelikož lidi zaplatí obrovské peníze za např.uhli a plyn, tak budou šetřit hlavně na potravinách, takže se inflace vrátí někam k 1,5 % . Prosincový propad tržeb v eurozóně znamena i obrovské zpomaleni růstu i HDP u nich i u nás. Proto se asi včera Rusnok smal, že letos žádný problém-ani s exitem ani se zapornymi úroky nebude, jelikož k žádnému exitu letos nemůže dojít.

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

7. 2. 2017 | 9:36 | Jan

V prosinci se opravdu zastavil růst tržeb za potraviny na 0,1 % ! ! ! A to se na vánoce nejvíce jí ! Jak katastrofalne dopadnou tržby v zamrzlém lednu či únoru? Proto neporoste ani inflace, nebudou tak ukončeny intervence....více

4. 2. 2017 | 12:23 | Jan

Jezevce-pokud-vznikaji nova pracovni mista ve službách, tak tem posilování dolaru nevadí. To cesta, kterou se musí svět vydat-moudra Čína už na to přechází! více

4. 2. 2017 | 11:39

Díky za hlasy i když jsou záporné-preci-kdyz-mi dojdou argumenty, tak nepůjdu toho druhého zavraždit, jako Hitler ! více

4. 2. 2017 | 11:16 | Jan

Euro bylo před panikou 11zari01 o cca 40% slabší než dolar a zase bude. Z 27 je 40% cca 11+27=38 kc za dolar.Usa vytváří každý rok přes 2 miliony nových prac. mist-kdezto eurozóna sotva polovinu, sotva jen 1 milion . Takže...více

4. 2. 2017 | 10:33 | jezevec

Zpevnění dolaru o více než 30% by bylo pro americkou ekonomiku smrtící, to prostě jejich administrativa nemůže dovolit, stali by se totálně nekonkurenceschopní a ta nové pracovní místa by v tu ránu zase přestala existovat....více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zůstatek na účtu ze stavebního spoření, Zaknihovaný cenný papír, Smíšené fondy, crowdfunding, burrito loco, rockaway, liberalismus, roklen, Jezdecký klub Bělokozly, Trading, odvody z hazardu, řízení firmy, výpočetní technika, Rockefeller, Nestlé, reportáž, hospodářský cyklus, říšská marka

8U15464, 8S56668, 8S56668, N0STRESS, R66ZZT0P

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK