Následující krize vyžene zlato k novým rekordům

PR článek | rubrika: PR Článek | 12. 9. 2016 | 3 komentáře
Přijde další krize? Krize nelze nikdy přesně předpovědět. Jsou zde ale určité faktory, které naznačují, že může přijít další otřes celosvětové ekonomiky.
Následující krize vyžene zlato k novým rekordům

Zde je deset jevů, které dohromady mohou budit obavy o další vývoj:

1. Velký objem peněz v ekonomice

Od začátku krize hledali centrální bankéři způsob, jak ekonomice pomoct. A našli ono vznešeně znějící kvantitativní uvolňování; program, kdy americká centrální banka odkupovala vládní dluhopisy a tím tak reálně pumpovala peníze do ekonomiky. Celkem se v USA tohoto „tisknutí“ roztočila tři kola, při kterých se do ekonomiky rozpustily biliony amerických dolarů. Podobný experiment pak vyzkoušeli také ve Velké Británii, Evropské unii, Japonsku a Švédsku. A kde dneska ony peníze jsou? Stimulují růst? Máme vyšší inflaci? Ani jedno z toho – peníze leží na účtech v bankách a spí při nulových úrocích.

2. Dlouhodobě nízká inflace

Ačkoli centrální banky natiskly obrovské množství peněz, skoro žádná vyspělá ekonomika nezažívá alespoň mírnou inflaci. Všechny významné státy se pohybují na hraně deflace, a to udělaly vše proto, aby se alespoň mírně ceny zvyšovaly. Když se totiž zvyšují ceny, snižují se vládní dluhy. Není ale všem dnům konec, vysoká inflace je za dveřmi a brzy vstoupí do hospodářství po celé zeměkouli.

3. Dlouhodobě nízké úrokové sazby. V některých zemích dokonce záporné

Bankéři zkusili vytisknout peníze a hospodářský růst se nedostavil. Tak otestovali podle učebnic ekonomie nástroj číslo dvě – snížení základních úrokových sazeb. Opět ale bez výsledku. Velkolepá investiční činnost se nekoná a ekonomické příručky jaksi selhávají. Přitom při nízkých sazbách má ekonomika šlapat na plné obrátky. V některých státech, jako jsou Švýcarsko, Japonsko a Švédsko, dokonce zavedli záporné úrokové sazby. Ovšem opět bez jasného výsledku.

4. obrovská moc centrálních bankéřů

Všechny výše zmíněné body mají na svědomí centrální bankéři. Jejich moc je obrovská. Přesahuje dokonce z roviny regulační až do roviny politické – někdy mají rozhodnutí centrálních bankéřů daleko větší vliv na chod státu, než některé národní vlády.

5. Vysoké ceny akcií

Akciové indexy nejen v USA v letošním roce opět navyšují svá maxima a lámou rekordy. Jejich hodnota (vyjádřená hlavními americkými indexy) je na více než dvojnásobku v porovnání s minimy v roce 2009.

6. Nízký ekonomický růst v USA a snižující se tempo růstu v Číně

Akcie rostou jako o závod, a ekonomiky přitom ani zdaleka nepředvádějí žádné býčí rodeo. V Americe je růst poměrně křehký a v Číně tempo stále ochlazuje.

7. Levné komodity, zejména ropa

Ropa stále nemůže prorazit hranici padesáti dolarů a nevypadá to, že by tomu letos mělo být jinak. Obecně jsou ceny komodit na rekordně nízkých úrovních, a to včetně drahých kovů.

8. Sedm let od poslední krize

Krize mají určité intervaly. Sedm let od té poslední je poměrně dostatečná doba na to, aby opět přišla z nějakého zapomenutého mraku studená sprcha.

9. Stále se zvyšující dluhy států

Dluhy, které měly některé země poslat do bankrotu, se vykryly dluhy jinými. Klín se vytloukl klínem a všichni jsou spokojení. Jenže kdo nakonec zaplatí dluhy Řecka a dalších států jižní Evropy? Kdo zaplatí astronomický dluh Japonska? A kdo nakonec zaplatí účet za USA? Nevím. Všichni nějak pozapomněli na své silácké řeči o přebytkových rozpočtech a vesele si na dluh žijí dál.

10. Strukturální problémy EU a brexit

Evropa má hluboké problémy. Hledá se sebe sama. Neví, jak fungovat. To vše podtrhlo bezprecedentní vystoupení Velké Británie z EU. A když vyndáte z domečku kartu, která stála na jeho základech? Sesype se. Ne hned, ale jednou ano. 

Výše uvedené důvody jsou potenciální hrozby pro akciový trh. Když přeci jen přijde další krize, pomůže to zlatu k novým rekordům, tak jako tomu bylo v roce 2011. Taková další krize ale vynese zlato ke třem tisícům dolarů za unci. Tak buďte u toho s The Golden Investment

Všechny obrázky z freepik.com

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services