Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Velký investiční seriál: Kroťte chamtivost i strach

| rubrika: Seriál | 17. 6. 2014 | 7 komentářů
Strach a chamtivost. Dvě základní emoce, které ovládají finanční trhy. Netřeba si nic nalhávat, máme je všichni. V různých chvílích převládne jedna nebo druhá. Proto jim věnujeme další díl Velkého investičního seriálu.
Velký investiční seriál: Kroťte chamtivost i strach

Trhy můžou zůstat iracionální déle, než vy zůstanete solventní. Tento citát se připisuje Johnu Maynardu Keynesovi. Většina lidí ho zná (a mnozí kritizují) jako ekonoma, ale často se zapomíná, že byl také velice úspěšným investorem.

Že na finančních trzích pravidelně vznikají krátkodobé bubliny a paniky, nemůže popřít ani radikální ekonomický liberál. Trhy jsou fantastický nástroj pro tvorbu cen zboží, služeb i kapitálu, ale občas správnou cenu zkrátka hledají.

Většina slavných investorů jako Warren Buffett (i zmiňovaný Keynes) dokázala onu „správnou“ cenu odhadnout o něco dřív než ostatní díky pečlivé analýze a schopnosti nepodlehnout emocím. Jak to zařídit, abyste se jim aspoň trochu přiblížili a dostali svého vnitřního pračlověka pod kontrolu?

Velký investiční seriál

I malé peníze si zaslouží velkou pozornost. Pokud už jste zjistili, že jenom šetřit nestačí, a chtěli byste se začít rozkoukávat ve světě investic pro obyčejné lidi, je tu právě pro vás náš nový Velký investiční seriál:

Proč nespoléhat jen na spoření, ale také investovat? Dobré důvody vám v rozhovoru představí Jan Vedral

V pravidelné anketě vám poradí odborníci

Nevíte, kde začít?

My už tady o výnosech a danění – a vy byste teprve chtěli začít, jen nevíte kde?

Využijte bezplatnou Hot Line investiční společnosti Conseq, partnera našeho Velkého investičního seriálu
 
800 900 905

Nebo vyzkoušejte podílové fondy této společnosti:

Případně také populární fondy životního cyklu, v nichž se složení portfolia automaticky přizpůsobuje tomu, v jaké fázi životního cyklu se investice právě nachází:

Logo Conseq

Jak nesejít z cesty

Dobrý finanční poradce vám řekne, že byste si měli vytvořit nějaký finanční plán. Neříká to jen tak zbůhdarma. Je důležité vědět, kolik můžete uspořit, kolik potřebujete uspořit, ujasnit si jaké cíle chcete z úspor financovat, a jak jsou pro vás důležité.

Koupě bytu je důležitější cíl (alespoň pro většinu lidí) než cesta kolem světa a to určuje i riziko, jaké si s těmito penězi můžete dovolit podstoupit.

Za druhé, nesledujte příliš často zpravodajství z trhů. Většina expertů poskytuje komentáře a doporučení v dobré víře a na základě zralé úvahy, ale ne vždy se trefí. Spousta zpráv je také krátkodobý informační šum. Zvláště specializované servery pro investory jsou ho plné.

Jeden týden trhy zpanikaří třeba kvůli nepovedenému prodeji státních dluhopisů ve Španělsku, další týden už si informaci nikdo nepamatuje a trhy jsou v euforii kvůli dobrým „makročíslům“ z Německa.

Může to znít jako ohraná písnička, ale znovu a znovu se ukazuje, že krátkodobým náladám podléhají i investoři v podílových fondech, které jsou ideálním nástrojem pro ty, kdo nechtějí sami aktivně obchodovat.

Pravidelná studie americké společnosti Dalbar dlouhodobě ukazuje, že průměrná doba držení akciového fondu je jen něco přes tři roky. Jistě, někdy je pro výstup dobrý důvod, ale tři roky jsou opravdu docela málo.

Anketa

Investovali byste do podílových fondů se společností CONSEQ?

Pasti, pasti, pastičky

Existuje řada dalších jednoduchých rad, z nichž některé vám mohou ušetřit spoustu peněz.

Koukejte se na celkový výnos a celkové riziko. Ne zvlášť na dividendy a úroky a zvlášť na jistinu investice. Jednoduchý příklad: firma vám nabídne dluhopisy za sedm procent ročně. Každý rok je dostanete vyplacené na účet. Skvělá nabídka? Možná ano, možná ne – záleží na riziku, že ve splatnosti nedostanete zpět původní investici. Podobné je to v případě akcií s vysokou dividendou. Vyplácí firma vysoké dividendy, protože je extrémně zisková, nebo je platí „z podstaty“, takže pár let sice budete dostávat hezkou dividendu, ale pak vám v ruce zbude bezcenný podíl ve snědeném krámě, neprodejná akcie bez hodnoty?

Neplakejte nad rozlitým mlékem. Někdy je prostě potřeba smířit se se ztrátou a jít dál. Tato rada jde zdánlivě proti instrukci nebýt příliš aktivní a snažit se dočasné kolísání vydržet. Ale jen zdánlivě. Pokud vám makléř poradil vysoce spekulativní akcii a vy jste prodělali, je potřeba se racionálně zamyslet nad tím, jestli má investice smysl. Pokud budete jen doufat, že se cena vyškrábe zpět na tu, za kterou jste kupovali, nemusíte se dočkat.

Nenechte chamtivost vyhrát. Pokud vám zavolá makléř s nabídkou účasti na nejnovější horké nabídce akcií, a bude tvrdit, že po primární nabídce akcií cena „zaručeně“ poskočí o 15 či 30 procent, zeptejte se ho, jak na to přišel. Pokud odpoví ve stylu „bylo to tak minule“, víte, na čem jste.

O tom, že vysoký výnos bez rizik je utopie, jsme už ostatně ve Velkém investičním seriálu psali několikrát. Uvedené rady samozřejmě nejsou vyčerpávající a nejsou ani jediné možné, ale vycházejí z častých praktických zkušeností.

Trochu odbornější popis různých emočních nástrah a jak se jim bránit najdete například v knize Investor 21. století z pera Davida Havlíčka a Michala Stupavského, dříve portfoliomanažera Akciového fondu Conseq). Jde o jednu z prvních populárně-naučných knih o takzvaných behaviorálních financích v češtině.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 7. 2014 15:37, denis

EMTC-Czech a.s., Praha 3, nabízí letos obligace (dluhopisy) s 6,8%. Je to seriózní společnost?

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

25. 4. 2016 | 9:59 | Martin

Dobrý den,
prosím, napište mi na email rebrma@gmail.com
Pěkný den.
více

13. 4. 2016 | 13:52 | Tomas N

Dobrý den, nevíte zda je možné ještě dluhopisy EMTC koupit? Díval jsem se na jejich projekty a vypadají opravdu zajímavě. Děkuji TN více

11. 4. 2016 | 11:20 | Radek Svačina

V minulosti jsem investoval do dluhopisů EMTC s výnosem 6,8% ročně. Vše probíhá jak má a výnosy jsou vyplácené přesně dle úpisu. více

19. 5. 2015 | 13:43 | Jana K

S investicí do EMTC-Czech a. s. mám dobrou zkušenost. Opakovaně jsem investovala ve větších objemech. Komunikace ve firmě je rychlá a příjemná. Investiční projekty jsou zajímavé, zejména Lipa Learning aplikace. více

18. 7. 2014 | 15:37 | denis

EMTC-Czech a.s., Praha 3, nabízí letos obligace (dluhopisy) s 6,8%. Je to seriózní společnost? více

Čtenáři také navštívili

4. 6. 2014 |  | 15 komentářů

Velký investiční seriál: Letadlo s garancí tvrdého přistání

Jak poznat pyramidový podvod? Jde to snadno. Jenže lidé jsou nepoučitelní a nová „letadla“ stále vzlétají. Věnujeme jim proto další díl Velkého investičního seriálu.

27. 5. 2014 |  | 7 komentářů

Investiční chyby: Prodlužujete nedávné trendy do budoucna

Podívejte se na úvodní obrázek a představte si, že děláte třeba test inteligenčního kvocientu. Zadání je jednoduché: dokončete nedomalovanou čáru. Pokud jste si právě počmárali monitor červenou fixkou,...

21. 5. 2014 |  | 1 komentář

Velký investiční seriál: Riziko. Váš věrný kamarád

Bez práce nejsou koláče a bez rizika nejsou výnosy. V nějaké z jeho podob se s ním setká každý investor a nevyhnete se mu ani při spoření do slamníku. Abyste se s ním lépe sžili, věnujeme mu další díl...

14. 5. 2014 |  | 4 komentáře

Velký investiční seriál: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte

Proč se vyplatí rozdělovat investice na více hromádek? Správná diverzifikace už zachránila řadu investorů před pořádným průšvihem. Jak na to jít správně? A kdy může diverzifikace naopak způsobit víc škody...

30. 4. 2014 |

Investiční chyby: Musím být první! Chcete být u zrodu hvězdy

V květnu 1997 vstupuje na burzu internetový obchodník Amazon. Firmě jsou tři roky, je několik milionů ve ztrátě. Do konce roku přesto cena akcie vzroste o 190 procent. V dalším roce přidá 980 procent....

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

občanský zákoník, cestovní kanceláře, letenky, cestování, dovolená, videorekordér, Kateřina Havlíčková, telefonování přes internet, obava, pracovna, tailor-made firma, základní sazba, standardní fondy, sazba elektřiny, dvanáct odvážných, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění online, povinné ručení, rychlá půjčka

8B81476, 2K82243, 2A11616, 4B00608, 7A12460

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.