Jak spořit a netratit na inflaci? Investujte do korporátních dluhopisů

PR článek | rubrika: PR Článek | 5. 3. 2014 | 4 komentáře
Nejen spořicí účty, ale ani státní dluhopisy důvěryhodných zemí nedokáží překonat inflaci. Růst úrokových sazeb je zatím v nedohlednu. Prozkoumali jsme pro vás možnosti, kam dát úspory tak, aby vaše konto pomalu rostlo.
Jak spořit a netratit na inflaci? Investujte do korporátních dluhopisů

Dluhopisy České republiky, Německa, USA patří k velmi bezpečným, jejich úrokové sazby však inflaci zpravidla nepokrývají. Vaše úspory investované tímto způsobem by v čase hodnotu ztrácely.

Na druhou stranu dluhopisy například Řecka vám vydělají hezkých 7 procent, bohužel však nevíte, zda kromě oněch 7 procent dostanete zpět svoji původní investici, či do té doby Řecko zkrachuje.

Rozumnou variantou jsou dluhopisy velkých společností. Tyto takzvané korporátní dluhopisy nesou zajímavý výnos a navíc jsou poměrně bezpečné.

Podívejme se na jednotlivé varianty blíže.

Princip dluhopisu

Dluhopis je investiční cenný papír, který vydává firma nebo stát za účelem získání peněz. Za to dává dlužník (emitent) svému věřiteli úrok. Například tříletý český státní dluhopis nese nyní zhruba dvě procenta ročně. To znamená, že z každé tisícikoruny, kterou dáte státu, budete mít každý rok úrok dvacet korun. Dalo by se říct, žádná sláva. Vzhledem k tomu, že inflace za loňský rok byla 1,4% takzvaný „Kalouskův“ dluhopis má co dělat, aby vůbec inflaci překonal.

Bezpečné státní dluhopisy

Pokud nechcete dluhopis České republiky, můžete si koupit dluhopis například americké nebo německé vlády. Pětiletý zámořský cenný papír nese zhruba 1,5 procenta ročně a stejně dlouho trvající dluhopis našeho západního souseda má výnos jen 0,65 procenta. Tyto cenné papíry vám ani nepokryjí inflaci.

Když nakoupíte pětiletý německý státní dluhopis, v podstatě každý rok přijdete o více než procento, protože vaše úspory se budou znehodnocovat.

Státní dluhopisy s vyšším úrokem

Alternativou tudíž mohou být dluhopisy zemí, které nesou vyšší výnos. Vyšší výnos musí nabídnout země, které například mají větší než přijatelný státní dluh, a při nízkých úrokových sazbách by si jejich dluh nikdo nekoupil. Příkladem může být krizí zasažené Řecko.

Kdo věří, že mu řecká vláda vrátí za deset let jeho úspory, může na tom solidně vydělat. Desetiletý řecký státní dluhopis připisuje pěkných 7,5 procenta ročně. To už vám nejenže ochrání úspory před inflací, ale také přinese pěkný výnos. Je zde ovšem nemalé riziko, že do deseti let Řecko vyhlásí bankrot, v tom případě byste o všechny úspory vložené do řeckých cenných papírů přišli.

Firemní dluhopisy

Kdybychom ale nechtěli podstupovat tak velké riziko, jako jsou země typu Řecka nebo Portugalska, můžeme zvolit firemní dluhopisy. Jejich úroky jsou vyšší než inflace, ale zároveň nepřinášejí investorům taková rizika jako dluhopisy některých vlád.

Největší ruská banka Nomos například vydává obligace s úrokem 7 procent. Riziko je zde ale v porovnání s Řeckem výrazně nižší. Je ale velmi složité hledat firemní dluhopisy s velkým výnosem a nízkým rizikem. Proto je dobré tuto práci svěřit odborníkům. Investice do firemních dluhopisů nabízí na českém trhu investiční společnost ČP INVEST.

Varianta s roční výplatou dividendy

Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů, který distribuuje společnost ČP INVEST, vyplatil letos podílníkům druhým rokem po sobě podíl na výnosu fondu. I přes nepříznivou situaci na dluhopisových trzích dokázal Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů přinést investorům zajímavý výnos, a to především díky kvalitnímu výběru dluhopisů a aktivní správě dluhopisového portfolia. Fond drží ve svém portfoliu několik desítek dluhopisů a pečlivě diverzifikuje svěřené prostředky napříč regiony, sektory a emitenty. Tento přístup výrazně omezuje vliv kreditního rizika, které je s investicí do korporátních dluhopisů spojeno. Po loňské výplatě šesti procent tak Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů potvrzuje, že je ideálním nástrojem pro investory, kteří chtějí své peníze ochránit před inflací.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 3 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Partners Financial Services