Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Edbusy: neslavný konec velkých slibů

Edbusy: neslavný konec velkých slibů
Klientům slibovali, že za deset měsíců zhodnotí jejich necelých dvacet tisíc na osm set tisíc korun. Ekonomické perpetuum mobile se ale nějak zadrhlo. Krajský soud v Brně odsoudil manažery firmy Edbusy Martina Žouželku a Lukáše Přibyla na 8,5 a 7,5 roku do vězení.

Zázrak jménem Edbusy (Education Business System) se nekoná! Jak sdělila serveru Peníze.cz mluvčí Miroslava Sedláčková, Krajský soud v Brně odsoudil manažery firmy Martina Žouželku a Lukáše Přibyla do vězení na 8,5 a 7,5 roku. Klientům slibovali, že jejich necelých dvacet tisíc promění během deseti měsíců na čtyřicetinásobek – 800 tisíc korun. Policie ve firmě zabavila 211 milionů korun, odhadovaná škoda ale činí přes půl miliardy. Počet poškozených se pohybuje kolem 12 tisíc.

Čtenářský maraton

Vzhledem k velkému počtu poškozených a komplikovanosti případu trvá čtení rozsudku již dva týdny. Soudce nejprve konstatoval, že jsou oba obžalovaní vinni, potom začal číst jména všech poškozených, jak mu ukládá zákon. Teprve včera se dostal k tomu, aby oznámil výši trestu. Za co soud Žouželku a Přibyla odsoudil, bude zřejmě podle Sedláčkové přečteno v pátek. Obžaloba hovořila o podvodu a neoprávněném podnikání.

Oba odsouzení tvrdí, že jsou nevinní, kdyby prý jim policie nebránila v podnikání, své sliby by splnili. Hodlají se odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Půjč si. A víra tvá ti vydělá!

Na počátku této povedené kauzy nebylo slovo, ale Schopná půjčka a Rentiér PIL (Produkt pro Inteligentní Lidi). Tyto produkty měly podle firmy Edbusy, která je zařizovala, přinést klientům do kapes až osm set tisíc – a to od třetí strany, neznámého dobrodinného investora. O půjčce se mluvilo snad proto, že pánové z Edbusy neměli povolení České národní banky (ČNB) investovat či zprostředkovávat obchody. Nevybírali tedy peníze na investici, ale peníze za „zprostředkování půjčky“. Vlk se tak podle představitelů firmy zřejmě nažral a koza zůstala celá. ČNB však tento postup označila za neoprávněné shromažďování vkladů, k němuž neměla Edbusy povolení.

Nejednejte bezhlavě!

Sliby jsou chyby, kdežto fakta zůstávají fakty:

 • Máte aspoň hrubou představu, do čeho, na jak dlouho a za jakých podmínek investujete nebo za jakých podmínek si půjčujete?
 • Podívejte se na internet, zda tam nenajdete o firmě negativní informace.
 • Jak je firma, které svěřujete peníze, veliká, jaké má renomé a jaké reference, nejsou to jen pochvaly od „tety Běty“ či „strýce Jeronýma“?
 • Je firma v obchodním rejstříku? Jaký je předmět její činnosti a základní kapitál?
 • Má firma povolení k investování či zprostředkování investic od ČNB či od zahraničních subjektů? A je v seznamu regulovaných a registrovaných subjektů ČNB. Pozor na „české pobočky zahraničních firem“, které údajně žádnou licenci nepotřebují!
 • I když název společnosti připomíná renomovanou zahraniční instituci, důkladně si ji proklepněte!
 • U internetových obchodníků si ověřte, zda mají potřebné povolení, nejméně dvakrát!
 • Když někdo nabízí daleko vyšší výnosy než bankovní vklady, ptejte se na základě čeho. Zdůrazňuje přitom firma dostatečně rizikovost podobné investice? Pozor na produkty s garantovanými výnosy!
 • Pozor na „složené investice“. Proč investovat na základě půjčky, když to jde bez ní?
 • Vymyslet něco vskutku nového je obtížné. Nevěřte na perpetua mobile a utajená know-how, která nikdo nesmí znát.
 • V případě jakýchkoliv nejasností kontaktujte ČNB.

A dá se nakonec hovořit i o neoprávněném zprostředkování investic – pracovníci Edbusy na webu tvrdili, že peníze klientů zhodnocuje někdo jiný.

Podrobnosti ale tajili – viz třeba článek Edbusy kličkuje na Finmagu.  Na přímou otázku, jak to tedy funguje, tehdy majitelé firmy autorovi článku dali pěkně přímou odpověď: svěřte nám peníze a po deseti měsících zjistíte, že program funguje. Geniální rada! Řadě poškozených klientů Edbusy však zřejmě podobný popis cesty k vysokému výdělku přišel normální…

A netrapte se nyní nad finanční negramotností českého národa – hlásí se i poškození důvěřivci ze Slovenska, Maďarska, Rakouska či Polska.

Na dotaz, jak je možné vydělat garantovaných 12 % nebo i více, majitelé firmy uvedli, že jde o obchodní tajemství. Vymysleli totiž něco nového a nemohou být konkrétnější, aby jim někdo jejich know-how nepřebral. Nepřipomíná vám to něco? Podobná argumentace není u firem pohybujících se na hraně zákona (tady šlo podle prvoinstančního rozsudku o podnikání za hranou zákona) nic nového.

Na serveru firmy Edbusy se bylo pouze možné dozvědět, že investice směřují do nemovitostí, oblasti cestovního ruchu, rozvoje obchodních systémů; obchodovalo se prý však také na burze a investovalo do komodit. Příznačné je, že se vedení společnosti bránilo označit veřejně své aktivity za investování či zprostředkovatelskou činnost. Ve  vyjádření pro server Finmag se k tomu však jaksi mimoděk přihlásilo. Doslova v něm stálo: „Jistě pochopíte, že konkrétní odpověď vám neposkytne jak společnost Edbusy, tak i jiné společnosti a subjekty zabývající se zprostředkováním finančních produktů.“ Takže – zprostředkování obchodů.

Bububu státe, arbitráž na tebe!

Anketa

Co říkáte trestům pro šéfy Edbusy?

Po zásahu policie vedení firmy dokonce hrozilo státu arbitráží, při které by ho žalovalo přibližně o 1,7 miliardy korun. Kvůli postupu policie, která jim údajně bránila v podnikatelské činnosti. Že podle ČNB firma ke svým aktivitám potřebovala licenci a tu neměla? To nestojí za řeč! Jak přitom informoval server Peníze.cz zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Haas, žádná arbitráž s Edbusy neprobíhala a ani neprobíhá.

Společnost se základním kapitálem dva miliony korun – již na první pohled skutečně dostatečně velkým, aby dokázala plnit své závazky stamilionové závazky – je od 15. května 2009 v likvidaci.

Když si zadáte na webu adresu edbusy.cz, jste přesměrováni na stránky DV Money. To je prý zkratka z „dáme vám money“, pardon peníze. Nabízí regionální inzerci půjček, úvěrů, hypoték a pojištění. Inzeráty si tu podávají zejména nebankovní poskytovatelé půjček a takzvané oddlužovací společnosti. Tedy přesně ty firmy, které „líčí“ na klientelu, kterou dokázala pobláznit Edbusy: chudé, chudší, zadlužené a předlužené. Tentokrát si však jistě všechny dají pozor, aby se jejich podnikání nedostalo do rozporu se zákonem...

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 4. 2011 6:56, franc

Autor zřejmě nemá správné informace(což by jistě měl mít) a nebo záměrně mlží. Jestliže je podle něj 9520Kč necelých 20tis tak by se měl vrátit na první stupeň ZŠ. A pokud pro někoho zprostředkuji službu a vyberu za to peníze, tak žádnou licenci nepotřebuji.

Reagovat

 

+62
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 4. 2011 13:34, petr

Nebyly to sliby, byly záměry.Firma vše plnila,pak přišla policie a přerušila chod firmy. Neexistuje společnist,která by ustála takový zásah. Pak byla nařčená že neplní.Jistě že ne,protože nemohla na sé účty. Další věcí je to, že nešlo o zhodnocení vkladu na 800 tisíc,ale poskytnuté úhrady na spracování věru a následné sprostředkování jeho výplaty od externého investora klientovi.A to bylo těch 800 tisíc.Nepřetáčejte prosím podle svých potřeb své domněnky že šlo o zhodnocení, to je zhovadilost.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

3. 10. 2014 | 21:31 | zanka

Je to hnus jenom podelaly lidi vychcannci celou dobu to vedeli více

11. 4. 2012 | 16:57 | Jana Šálová

EDDBUSY - lákali mě do jejich systému. Prostě jsem ten zázrak ihned poslala k šípku a mám klid. Nemusím teď svědčit u soudu. více

12. 7. 2011 | 12:19 | Hanka

Stát nemůže vrátit nám vkladatelům záloh přesně tolik, kolik jsme vložili z jediného důvodu. A to, že zajištěných peněz je mnohem méně než je na vrácení třeba. A z něčeho se musí zaplatit soudy, policejní zátahy, vazba atd....více

12. 7. 2011 | 12:10 | Hanka

tak si tak pročítám na netu článku o EDBUY. Bohužel sama jsem "investovala" pár tisícovek, Jen mě zaráží, že ve všech článcích a diskuzích se mluví, že "naletěli" chudí a zadlužení, či dokonce nevzdělaní či nezaměstnaní....více

31. 5. 2011 | 22:50 | stefan

otázka - čo urobí štát s tzv. zabavenými peniazmi ? ....prečo ich nevráti-nerozdelí tzv. poškodeným ? ....veď ten spravodlivý štát presne vie kto, koľko vložil..........ako to je teda ?...kto je zlodej ? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zástavní hodnota nemovitosti, Evropská opce, RPSN, mikroslužby, Světové akcie, zřízení, Jiří Pelcl, Kapitálová ztráta, agresivní reklama, Termínovaný vklad CREDITAS, plovoucí kurz, Jan Kubice, letiště

2A13097, 3SH3521, 2T35236, 1L81803, 5U90141

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK