Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: akciová nadílka

| 6. 12. 2004 | 1 komentář
Fondy: akciová nadílka
Zdá se, že dárky jsou asi už nakoupené a investoři tak opět do fondů přinesli 430 milionů korun. Rozložení je obvyklé: půl na půl do fondů peněžního trhu a zajištěných. Protože však z dluhopisových odešlo 65 milionů, zbylo celých 60 milionů na akciové.

Že si vzal s pouhými 70 miliony korun oddechový čas ISČS Sporoinvest (profil, názory), je před Vánocemi celkem zákonité, jak ovšem dosáhl IKS Peněžního trhu (profil, názory) 112 milionů, je trochu záhadou. I z korunového ČSOB Multicash si totiž lidé peníze více vyzvedávali, než ukládali, takže celkové kladné saldo 52 milionů. jde na vrub investic ve slovenských korunách a eurech.
Plných 211 milionů ale schramstly ČSOB zajištěné fondy, kde jen sám ČSOB Světový Click+ 14 nasbíral 170 milionů korun. Možná také část peněz, které by jinak mířily do Sporoinvestu, odlákal spořitelní Prémiový vklad se sázkou na měnový kurz. Protože však nejde o fond, nemáme k dispozici údaje.

Dluhopisy se vracejí

Většina našich dluhopisvých fondů se již dostala nad 4 % ročního výnosu, lídr trhu ISČS Sporobond (profil, názory) dokonce vykazuje 5,7 %. Ten také jako jediný nepostihly odkupy a dokonce 5 milionů si připsal k dobru. Otázka zůstává – jde o náznak trendu, anebo jen o první vlaštovku. Faktem je, že výhled sazeb se u nás uklidňuje a povzbuzující doping přišel i z vládní strany: příští rok stát vydá méně dluhopisů než se čekalo, takže nehrozí převis nabídky.
Na špici výkonnostního pole se ovšem usadily "konvergenční" fondy: IKS Plus bondový (OFIKSPLS) vykazuje ročních 9,4 % a ISČS Trendbond (profil, názory) dokonce úžasných 12,3 %! Víc než odpracovaly si tedy loňské zklamání.

Akciová Bonanza

Na celém světě si mohou investoři drbat hlavu: 60% výnos je něco, s čím se už asi nesetkají – například Dow Jones vzrostl takovým skokem naposledy v roce 1933 (navíc po čtyřech letech zničujícího poklesu, takže se z výchozích 300 bodů dostal stejně jen na 100 bodů). Dolaroví investoři by letos navíc inkasovali víc než 10% měnový zisk – tedy skutečná bájná Bonanza, kde se zlato válí na každém kroku. Kdyby, kdyby: kdo do neinvestoval, nevydělal.
V uplynulém týdnu naše indexy opět vyzkoušely další rekordní hodnoty, ale nakonec skončily prakticky beze změn. Uvidíme tedy, co přinese Mikuláš a Ježíšek. I kdyby donesli jen uhlí, dojde ještě k "optickému" růstu meziročních hodnot, protože loňský konec roku byl ve znamení korekce. Nás odvážlivce tak čeká pod stromečkem pěkný balík s nápisem PX 50. Čert však na akciových trzích nikdy nespí, takže neříkejme hop…
36 milionů získal ING Český akciový (profil, názory, koupit) a 28 ISČS Sporotrend (profil, názory), naše hvězdy s ročními výnosy téměř 58 a 48 %. Zapomínat bychom ale neměli ani na 9 milionů ČSOB Středoevropského (profil, názory) a 17 milionů IKS Balancovaného (profil, názory) s také slušnými ročními výnosy 27 a 37 %.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vydrží výnos naší burzy nad 60 % i do konce roku?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

6. 12. 2004 | 15:15 | Bouček Antonín

České dluhopisy rostou, české akcie rostou, koruna stále sílí a Merill Lynch o nás píše jako o nejsilnější ekonomice střední Evropy. Jestli tohle není ekonomická nirvána, tak nevím. Naštěstí to u nás pořád ještě nikdo neví....více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Bezriziková výnosová míra, Kupony, Konzervativní strategie investic, ceny nemovitostí, ztráta karty, hypotéky, ztráta dokladu, dovolená, drobné opravy, letecké linky, údaje, tisícikoruna, ratingový stupeň, Kračmer, licence obchodníka s cennými papíry, přepověď, DMT, užitná plocha

1SZ1427, 2S14796, 6T81730, 2AX3050, 2AX3050

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK