Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na burzu bez výmluv

Na burzu bez výmluv
Přijde-li diskuze na investování na burze, má každý v rukávu spoustu důvodů "proč to nejde". Není čas, nejsou peníze, nerozumíme. Při bližší analýze však většina argumentů "padá" a burzovní svět se otvírá každému z nás.

Při diskusích s různými lidmi na téma obchodování na burze se často setkáte se stále stejnými argumenty, kterými tito lidé zdůvodňují, proč sami nemohou obchodovat na burze. Přitom mnoho argumentů pramení z neznalosti věci a z obav před neznámem. Podrobnější rozbor těchto argumentů  může  rozptýlit nepodložený strach z aktivního obchodování a uvolní tak zájemcům cestu k lepšímu zhodnocování svých investic.

Argument číslo 1: "Nemám na to čas!"

Čas na přípravu?

Nezbytnou vlastní analýzu obchodních strategií, studium trhu a  přípravu k obchodování lze provádět též mimo pracovní dobu. I když zpočátku může tato činnost zabrat několik hodin, po "zapracování" a vytvoření pravidel a systému lze mít svou přípravu k obchodování hotovou i za hodinu.  Konkrétní příkazy pro nákup a prodej pro další den mohou být brokerovi zaslány přes internet nebo telefonicky ráno.

Ano, většina z nás má své zaměstnání. Uvážíme-li, že  pracovní doba může být zhruba od 9 do 17 hodin, znamená to, že obchodování na burze v Praze se skutečně z časových důvodů nelze věnovat. Jiná situace však nastane, uvažujeme-li americký akciový trh. Nejenom, že tyto trhy představují celosvětově nejatraktivnější místo pro obchodování akcií, ale také zde obchodníci a investoři z České republiky mohou počítat se zvýhodňujícím časovým posunem mezi New Yorkem a  Prahou. Americké akciové trhy otevírají každý den v 15:30 našeho času a zavírají se ve 22:00, a tak běžná pracovní doba v ČR zasahuje do obchodních hodin v Americe  minimálně, pouze v úvodu. Americké burzy se pro běžného Středoevropana tak stávají výbornou možností, jak se aktivně věnovat správě svých financí bez omezení stávajícího zaměstnání.

Některé obchodní styly – zejména ty, které se zaměřují na obchody trvající několik dnů až několik týdnů – nevyžadují nepřetržité sledování burzovních informací on-line od 15:30 do 22:00 každý den.  Většina kvalitních obchodních programů od brokerů umožňuje nastavení zasílání zvukových nebo písemných upozornění  podle předem zadaných kritérií. Tak můžete být pohodlně  informování e-mailem či SMS zprávou o tom, že se cena akcie, kterou sledujete blíží požadované hodnotě a nemusíte trávit všechen čas koncentrovaným sledováním vývoje cen na obrazovce monitoru. Teprve na základě SMS či emailové zprávy budete reagovat připojením k burzovnímu software a sledováním trhů on-line v reálném čase.

Argument číslo 2: “Nemám na to dostatek peněz“

Ani tento argument vás nemůže odradit od aktivní správy vlastního akciového portfolia. Pro to, abyste začali se svými obchody nemusíte hned otvírat  svůj účet u zvoleného brokera v mnoha statisícové výši. Bohatě postačí začít s relativně menším množstvím finančních prostředků (již od cca 2.000 USD) a podle úspěšnosti pak účet zvyšovat. 

Argument číslo 3: "Neumím anglicky, jak bych mohl obchodovat na americké burze?"

Pro obchodování na amerických trzích nemusíte bezpodmínečně znát výborně angličtinu. Účet pro obchodování s americkými akciemi si můžete otevřít i u brokera v ČR. Tento místní broker Vám nejenom poskytne nástroje pro obchodování přímo na amerických trzích, ale také s Vámi plně v češtině komunikuje. I software, který se pro analýzu dat či obchodování akcií využívá, se dnes běžně nabízí v české lokalizaci.

Argument číslo 4: "Nejsem žádný ekonom, nevím jak sledovat hospodářské informace o firmách a jak je vyhodnocovat ?"

Nikdy neházejte flintu do žita právě pro tento argument. Zdaleka nemusíte být zkušený ekonom, aby Vaše ochody vycházely úspěšně. Tak jako v životě všeobecně i na burze platí, že selský rozum je nade vše.  Pokud nebudete mít chuť  ani  peníze shromažďovat  velké  množství informací o hospodářském a účetním stavu jednotlivých titulů, do kterých chcete investovat - tzv. fundamentální analýza - můžete to zkusit jinak.

Ať už zvolíte jakýkoliv horizont pro Vaše obchody s akciemi:

• krátkodobé intradenní obchody
• několikadenní obchody
• obchody trvající několik týdnů
• obchody trvající několik měsíců

můžete využít takový způsob analýzy akcií pro obchodování, který nepracuje s ekonomickými výsledky firem. Je to tzv. technická analýza), která využívá pro vyhledávání vhodných obchodních příležitostí grafy vývoje cen. Naučit se jí není složité. Více si můžete přečíst v článku Podle čeho nakupovat a prodávat akcie.
Mnoho brokerů včetně  domácích  také nabízí v rámci svých služeb zákazníkům další servis (mnohdy bezplatný) a poskytuje analytické informace o vývoji na amerických trzích, názory a investiční doporučení renomovaných investičních společností a v neposlední řadě také vlastní  názory a pohledy na vývoj  indexů či jednotlivých akcií. Tyto informace Vám usnadní orientaci při rozhodování při realizaci obchodů.

Argument číslo 5: "Bylo mi řečeno, že nejlepší je koupit a dlouho, mnoho let držet a že to vynese nejvíce, tak proč aktivněji obchodovat..."

Jedna z investičních strategií skutečně říká, že kdo drží dostatečně dlouho, vždy vydělá. Otázkou je, kolik to je "dostatečně dlouho"? Může se stát, že se to nedozvíte do konce života – a na co pak vám taková investice je, že? Je škoda přicházet o zisky, které se nabízejí v průběhu času a nechávat si očekávání, zda vyděláte, až  na důchod, když přeci je lepší vydělané peníze užít  už dnes.

Akcie v průběhu doby pouze nestoupají. Typický cyklus pohybu akcie obsahuje 4 základní fáze:

a) Akumulaci  - nevýrazný pohyb v rámci relativně malého cenového rozpětí
b) Stoupající trend - cena výrazně stoupá
c) Distribuční fází  - opět pohyb v rámci cenového rozpětí
d) Klesající trend – cena výrazně klesá


Jestliže vsadíte pouze na to koupit a držet, pak se zbavujete možnosti vydělávat na výše zmíněném poklesu ceny – jde o strategii tzv. short obchodů ("na krátko") . Je známé, že poklesy cen akcií jsou mnohem razantnější a rychlejší než stoupání. A právě tyto silné a rychlé poklesy (které jinak znamenají pro dlouhodobé investice ztrátu hodnoty) představují pro aktivního investora další příležitost k výdělku.
Změna těchto fází přichází pravidelně u každé akcie. Zatímco tedy dlouhodobý investor předpokládá zisk pouze z rostoucích trendů (v optimálním případě akumulovaných dohromady), aktivní investor má příležitost vždy rozpoznat končící rostoucí trend, akcie prodat a spekulovat na trendu klesajícím a opět vydělat. Což nejenom zvyšuje počet obchodních příležitostí ale i celkové případné množství vydělaných peněz.

Argument číslo 6: "Ale než zadám příkaz a ten se od nás dostane na americkou burzu, bude cena již úplně jinde - jsem tudíž proti americkým investorům znevýhodněn"

Dnešní kvalitní telekomunikační infrastruktura staví všechny účastníky naroveň.  Pomocí obchodního software a připojení na internet vašeho brokera můžete sledovat aktuální on-line data dodávaná přímo z amerických burzovních trhů v reálném čase bez viditelného zpoždění. A příkaz zadaný přes váš počítač se objeví na americké burze během pár vteřin nebo  i méně. Stejně jako vy takto obchodují na amerických akciových trzích investoři z celého světa: Japonska, Hong Kongu, Číny, Ruska a dalších, od USA vzdálených, zemí.

Argument číslo 7: "Ale to se všechno  stejně nikdy nenaučím"

Investice nanečisto

Vyzkoušet své schopnosti si může již hned a bez rizika. Navštivte naší Investiční hru a vyhrajte atraktivní ceny.


Pravidlo, že "žádný učený z nebe nespadl“ platí i při obchodování s akciemi. Každý, kdo se tím dnes zabývá, na tom  byl na začátku stejně: moc toho nevěděl. A přesto se tito začátečníci díky své píli a snaze vypracovali a dokáží dnes  stabilně  vydělávat  na akciových trzích. Je nutné pouze získat nezbytné množství znalostí a mít chuť se do toho pustit. 
Dnes je možno se i v ČR zúčastnit  odborných školení, která se zabývají  aktivním investováním a obchodováním na burzách. Zde získáte  nezbytné znalosti, které pak zužitkujete při vašich reálných  investicích. Existují i webové stránky, kde se schází zájemci o stejnou problematiku a vyměňují si znalosti a zkušenosti a  lze  také odebírat speciální zpravodaje zaměřené na vzdělávání aktivních investorů či obchodníků.

Máte dojem, že po přečtení tohoto článku je pro vás na burzu o něco blíž? Investujete již na zahraničních burzách? Jak se vám daří a jaké číhá na začátečníka největší nebezpečí?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-225
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 12. 2004 13:14, Honzajs

stránek je velké množství různého zaměření. Takže jde o to, co konkrétně hledáte.

Reagovat

 

+53
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zinfo 01. 12. 2004 13:50)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 12. 2004 22:33, Šimi

Děkuji za odkaz na web., ale mezi obchodníky se dosti slušně orientuji sama (a nejen jimi) :o) měla jsem na mysli jinou otázku

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (trader 13. 12. 2004 17:09)

Další příspěvky v diskuzi (67 komentářů)

21. 12. 2004 | 16:29 | Richard Koza

Rád bych upozornil, že v lednu organizuje server www.Traders.cz semináře o obchodování na finančních trzích, dokonce jako zatím jediný v ČR je pořádán i seminář o obchodování s ETF. více

14. 12. 2004 | 15:02 | trader

Ptala jste se preci, zda ma nekdo zkusenosti s FX nebo komoditnimi trhy, odpovedel jsem, ze lide, kteri tyto zkusenosti, maji najdete na traders.cz . Unika mi tedy, kde je problem - muzete napsat , co jste tedy mela na mysli...více

13. 12. 2004 | 22:33 | Šimi

Děkuji za odkaz na web., ale mezi obchodníky se dosti slušně orientuji sama (a nejen jimi) :o) měla jsem na mysli jinou otázku více

13. 12. 2004 | 17:09 | trader

Ale ano, na www.traders.cz najdete obchodníky, kteří se zabývají i touto částí finančních trhů. více

12. 12. 2004 | 16:55 | Šimi

Dobrý den pánové
čtu zde pouze Vaše názory a zkušenosti s akciemi nanejvýše s fondy. Ale burza nejsou jen akcie jak to dnes podle podle všech článků a televizních vysílání vypadá. Tak i odborná literatura zaměřena jiným...
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Primární trh, Rovnovážná cena, Úhrada za uzavření smlouvy, Velux, Pavel Zeman, listopadová revoluce, prázdniny, převod podílu, vzdělávací politika, forewx, komoditní akcie, závislost, daň z příjmů, dpp

5S70272, 5AF0795, XXXXXXX1, 9S21012, 3S86158

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK