Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Nasdaq Composite smazal svoji letošní ztrátu

Akcie: Nasdaq Composite smazal svoji letošní ztrátu
Optimismu na amerických burzách začátkem minulého týdne pomohly příznivé zprávy z trhu práce a také cena ropy, která se pohybovala na šestitýdenním minimu. Bank of England ve čtvrtek zvýšila úrokovou sazbu o 0,25 %, větší reakci to ale na evropských trzích nevyvolalo.

Spojené státy

Začátek nového týdne proběhl na Wall Street ve znamení velké euforie. Očekávané pokračující příznivé zprávy z trhu práce totiž povzbudí výdaje obyvatel, které podpoří další růst americké ekonomiky. Hodnoty indexů výrazně rostly, Dow Jones Industrial Average (profil, názory) přidal 1,5 %, index S&P 500 (profil, názory) 1,6 % a technologický Nasdaq Composite (profil, názory) vystoupal o 2,1 %, čímž smazal svoji letošní ztrátu. Zisky společností, které tvoří index S&P 500, by měly stoupnout ve druhém čtvrtletí v průměru o 19,8 %, což je výrazně více oproti odhadu z 1. dubna (14,9 %).

V úterý uzavíraly americké burzy třetí den za sebou výše. A sice díky skutečnosti, že se cena ropy obchodovala na šestitýdenním minimu, což snižuje obavy z růstu inflace a tlaků na zisky firem. Akcie druhého největšího výrobce počítačů na světě společnosti Hewlett-Packard (profil, názory) zpevnily o 1,6 %. Vedení společnosti totiž oznámilo, že předpokládá v tomto roce zvýšení zisku o více než 20 %. Rovněž akcie konkurenční firmy IBM (profil, názory) posílily o 1,6 % a výrobce procesorů společnosti Intel (profil, názory) o 0,8 %. Z poklesu ceny ropy profitovaly i akcie aerolinií, když cena akcií Delta Airlines (profil, názory) vystoupala o 8,1 % a Northwest Airlines (profil, názory) o 3,3 %.

Při středečním obchodování ceny akcií klesly na základě obav, že vyšší úrokové sazby mohou snížit zisky firem, a investoři vybírali zisky po třítýdenním růstu trhů. Akcie světově největší společnosti těžící zlato Newmont Mining Corp. (profil, názory) oslabily o 5 %, futures na zlato postihl nejhlubší propad za měsíc. Výrazně oslabily akcie známého amerického výrobce oděvů Tommy Hilfiger (profil, názory), a to 9,7 %. Firma totiž snížila výhled prodejů v prvním čtvrtletí.

Poslední obchodní den v týdnu byl čtvrtek a burzovní indexy vyrostly o necelé 0,5 %. Index S&P 500 posiloval 3 týdny za sebou, což byl nejdelší růst od ledna. Největší zájem kupujících byl soustředěn na akcie společnosti Dillard´s (profil, názory), provozující obchodní domy, které vylétly o 15 %. Předpokládá se, že o společnost bude mít zájem firma Federated Department Stores.

V pátek byly burzy ve Spojených státech zavřené, investoři tak uctili památku nedávno zesnulého bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana.

Evropa

V pondělí zakončily evropské burzy výše, když jim podporu poskytla pozitivní nálada v Asii a klesající cena ropy. Tahouny růstu byly především akcie technologických společností a bank. Akcie německé pojišťovny Allianz (profil, názory) zpevnily o 2,5 %, nizozemské pojišťovny Aegon (profil, názory) o 2 % a nizozemské finanční skupiny ING (profil, názory) zakončily den o 1,9 % výše. Finské společnosti Nokia (profil, názory) se podařilo získat v Rusku kontrakt na síť GSM v hodnotě 350 mil. USD, a její akcie vyšplhaly o 2,7 %.

Při úterní obchodní seanci nedoznaly hodnoty burzovních indexů větších změn. Akcie francouzské společnosti Carrefour ztratily 1,5 % po oznámení, že prodeje v jejích francouzských hypermarketech budou slabší, než byly původní odhady ve druhém čtvrtletí. Zlepšení firma očekává ve druhé polovině roku. Ani pozitivní zpráva o získání zakázky od Turecké státní železnice za 80 milionů eur nezabránila poklesu akcií francouzské společnosti Alcatel (profil, názory).

Uprostřed týdne zakončily burzy mírně v mínusu. Akcie ropných společností šly dolů poté, co se cena ropy dostala pod úroveň 37 dolarů za barel poprvé za šest týdnů. Akcie BP ztratily 1,8 % , společnosti Shell Transport (profil, názory) 0,8 % a francouzské Total 1 %. Akcie dánské telekomunikační společnosti TDC propadly o 8,5 %, když největší akcionář společnosti, americká telekomunikační firma SBC (profil, názory), oznámila, že prodává část svého podílu ve firmě. Minimálně 69,4. milionů kusů, tj. 32,1 %.

Ve čtvrtek evropské trhy mírně stouply. Během dne se investoři soustředili na zasedání Bank of England, která zvýšila úrokovou sazbu o 0,25 % na 4,5 %. Na trzích nicméně nedošlo k větší reakci, protože se toto rozhodnutí očekávalo. V pozitivním teritoriu byly akcie německých automobilek DaimlerChrysler (profil, názory) a Volkswagen.

V pátek dopoledne ceny akcií mírně klesly. Objemy obchodů byly nižší, investoři se do větších akcí nepouštěli kvůli uzavření amerických burz.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio, do kterého jsme nově zařadili i zahraniční akcie, a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-180
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2004 5:02, Vnuk

15 dnes nejvetsích pozic akcií v holdingu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta :
COCA COLA CO COM (KO)
AMERICAN EXPRESS CO COM (AXP)
GILLETTE CO COM (G)
WELLS FARGO & CO COM (WFC)
WESCO FINANCIAL CORP COM (WSC)
WASHINGTON POST CO CL B (WPO)
MOODYS CORP COM (MCO)
KOELNISCHE RUECKVERSICHERUNGS ORD
H&R BLOCK INC COM (HRB)
M&T BANK CORP COM (MTB)
HCA (HEALTHCARE) INC COM (HCA)
NIKE INC CL B (NKE)
SHAW COMMUNICATIONS INC CL B NVTG (SJR)
SUNTRUST BANKS INC COM (STI)
PETROCHINA CO LTD ORD H (PCCYF)

Reagovat

 

+97
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2004 5:08, dr. Bolíto

Múze bejt , ze Warren Buffett pomáhá sám rústu jeho akcií a jeho holdingu Berkshire Hathaway prúmerne 23% rocne tím , ze koupí akcie malých firem vzdy za minimálne 100 milionú dolarú a jeste k tomu tisíce lidí z celého sveta kupují dohromady za dalsí miliony ty samé akcie , kdyz se o tom dozvedeli , ze je Buffett koupil. Takze kdyz je pozdeji zacal Buffett prodávat a lidé také , mnohé spadly kolem roku 2001 na 1/5. Málo kdo ví , ze Berkshire Hathaway holding obsahuje také akcie nejvetsí banky sveta Citigroup a nejvetsí pojistovny sveta AIG. Tyto mají marktkapitál nad 200 miliard dolarú a nákup nebo prodej jejich akcií Buffettem kurz prílis moc nemúze ovlivnit.
I kdyz nákup tech akcií malých firem by se vyplatil lépe , ale to jen tehdy , kdyby se mohly koupit i prodat dríve nez Buffett a jeho napodobitelé , coz je asi nemozné.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

14. 6. 2004 | 5:25 | Vnucka

Proc se to sem vsechno napsalo : Nämlich dlouhodobý akciový investor se múze dostat k úvaze , jestli ty jeho akcie by povazoval dlouhodobe za výnosné i Warren Buffett , nebo ne. Vybral-li si napríklad Citigroup , AIG ,...více

14. 6. 2004 | 5:08 | dr. Bolíto

Múze bejt , ze Warren Buffett pomáhá sám rústu jeho akcií a jeho holdingu Berkshire Hathaway prúmerne 23% rocne tím , ze koupí akcie malých firem vzdy za minimálne 100 milionú dolarú a jeste k tomu tisíce lidí z celého sveta...více

14. 6. 2004 | 5:06 | Babicka ze Santa Fé

Hned od zacátku , nikdo nemusí s akciemi experimentovat a prodávat je za nekolik dní nebo hodin. Protoze nejvyssí výnos prinesly vzdycky kvalitní akcie pri dlouholetém drzení. Kdyby Warren Buffett drzel akcie jen nekolik...více

14. 6. 2004 | 5:06 | Hajaja

Pri bleskovém studiu strategie Warrena Buffetta se múze zdát , ze on drzí akcie vecne. Ale on uz hodne akcií prodal : Jestlize se kvalita akcie zhorsí , jestli rocní zisk podniku znacne poklesne , anebo jestli je akcie nebezpecne...více

14. 6. 2004 | 5:02 | Vnuk

15 dnes nejvetsích pozic akcií v holdingu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta : COCA COLA CO COM (KO) AMERICAN EXPRESS CO COM (AXP) GILLETTE CO COM (G) WELLS FARGO & CO COM (WFC) WESCO FINANCIAL CORP COM (WSC)...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

  Nabídky práce

  Obchodní rejstřík

  Osoby v obchodním rejstříku

  Části obce

  Městské části

  Obce

  Okresy

  Témata

  Cenový index, Odpisování v leasingu, Zaměstnanecká akcie, Svaz dovozců automobilů, evropská společnost, Bolingerovo pásmo, Daniel Gladiš, leasingový obchod, APRC, veřejně prospěšné projekty, dluh vlastníka, toryové, ochrana nájemníků

  2Z20172, 4J50958, 4J60958, 3J01189, 2P81876

  Přihlášení

  Jméno

  Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

  Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

  ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
  Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
  Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

  Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK