Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Většinu trhu představují velké obchody

| 27. 6. 2003
Většinu trhu představují velké obchody
Pořizování nemovitostí na leasing je v českých podmínkách spíše výjimečné. Proč tomu tak je a jak vlastně vypadá tento specifický trh si můžete přečíst v našem článku.

Leasing nemovitostí představoval vloni necelou desetinu všech leasingových obchodů (celkové leasingové obchody byly asi 100 miliard korun), což bylo o polovinu více než v předešlém roce. Výsledky minulých let jsou však poznamenány silnou fluktuací, neboť řada transakcí probíhá déle než rok a pak hodně záleží na okamžiku, kdy se je podaří dokončit. O tom, že právě tento faktor rozhodl o loňských výsledcích, svědčí slova předsedy Asociace leasingových společností Vratislava Válka: "Ještě na začátku prosince jsme očekávali, že leasing nemovitostí bude na podobné úrovni jako předloni, nakonec se však ještě během prosince uskutečnily dva velké obchody a výsledek byl podstatně jiný."
Oproti sousedním zemím ale leasing nemovitostí v Česku stále zaostává. Zatímco u nás představuje asi devět procent všech leasingových transakcí, v sousedním Rakousku či Německu podle Aloise Lannegera, ředitele Raiffeisen Leasing Real Estate, představují nemovitosti 30, resp. 25 procent objemů leasingových obchodů. V obou zemích přitom platí srovnatelná legislativa jako u nás. Například v Itálii, kde je pořízení nemovitosti na leasing spojeno s daňovými výhodami, je podíl těchto transakcí na celkovém leasingovém objemu ještě vyšší.

Hypermarkety vedou

Zdaleka převažující (58%) podíl na obchodech uskutečněných v loňském roce mají obchodní prostory – především hypermarkety a nákupní centra. Druhý největší objem, jednu třetinu, představovaly průmyslové budovy – výrobní, skladové a logistické objekty. Na ostatní typy transakcí zbyl jen zanedbatelný podíl. Kromě výše zmíněných segmentů se ale do leasingu nemovitostí v Evropě prosazují i administrativní budovy, které loni představovaly 28 procent všech transakcí, u nás to bylo pouhých 1,9 procenta. Špičkové kancelářské budovy, které jsou pro leasing vhodné, se v podstatě staví jen v Praze. Navíc vzhledem ke špatné situaci na realitním trhu s kancelářskými prostorami – mnoho nově vystavěných (zrekonstruovaných) budov je prázdných – není příliš možností pro leasing. A podle slov Aloise Lannegera řadu těchto příležitostí financují nemovitostní fondy a berou tak příležitosti, které by mohly být financovány leasingem.

Cesta ke splnění maastrichtských kritérií

Další u nás zatím nerozvinutou oblastí nemovitostního leasingu jsou služby obcím. Transakce financované leasingem se totiž neprojevují v jejich výkazech jako dluh, a tak umožňují financovat výstavbu infrastruktury, která by nebyla s ohledem na Maastrichtská kritéria ufinancovatelná, protože by mohla růstem zadlužení vést k jejich nedodržení. Právě tento faktor přispívá podle Lannegera k tomu, že v sousedním Rakousku je tento typ transakcí velmi častý. Už i u nás se ale objevují první vlaštovky. Město Most potřebovalo vybudovat nové veřejné osvětlení, našlo si tedy dodavatele – společnost Siemens, kromě toho však bylo třeba zajistit dlouhodobé financování. Nejvhodnějším řešením se nakonec stal leasing (důvodem v tomto případě ale nebyla Maastrichtská kritéria jako spíše obecný nedostatek možností dlouhodobého financování podobné investice).

Pořizovali jste někdy nemovitost na leasing? Myslíte, že je dobře, když jej obce využívají k ukrývání dluhů? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Více informací o leasingu můžete najít v příslušných sekcích - Leasing pro občany, pro podniky a operativní leasing.

Psáno pro časopis The Prague Tribune.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Potřeby, Komparace, Bilance, APEK, stížnost, Smíšené životní pojištění, energetický štítek, Java, alois hadamczik, cookies, číslo OE, zdeněk žák, cla

6T65188, 3S64198, 1Z39129, 6A69343, 1Z09482

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK