Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čtvrtina trhu patří zahraničním fondům

Čtvrtina trhu patří zahraničním fondům
Téměř čtvrtina trhu kolektivního investování u nás patří fondům registrovaným v zahraničí. Z toho více jak dvě třetiny zaujímají fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové.

Od minulého roku vede Asociace pro kapitálový trh (AKAT) statistiku o tom, kolik majetku u nás plyne do podílových fondů registrovaných v zahraničí. Těch je v současnosti s povolením k podnikání v České republice zhruba 650, nicméně statistika AKAT sleduje i fondy, které pro podnikání v ČR povolení nemají. Podle této statistiky činil k 31. 12. 2002 celkový objem majetku investovaného do zahraničních fondů 30,7 miliardy Kč, zatímco v českých podílových fondech, tj. fondech registrovaných v České republice, bylo ke stejnému datu uloženo 99,9 mld. Kč. Celkový trh podílových fondů tak dosáhl hodnoty 130,6 miliardy Kč, z čehož 23,5 % připadlo na zahraniční fondy.

Nejvíce majetku v zahraničních fondech přitom bylo uloženo ve fondech peněžního trhu a fondech dluhopisových, a to především díky klesajícím úrokovým sazbám. Jen fondy peněžního trhu zaznamenaly během druhé poloviny roku téměř dvojnásobný objem čistých prodejů. Třetí příčku obsadily zahraniční fondy akciové, které i přes všeobecný pesimismus na světových akciových trzích vykázaly během druhé poloviny roku nárůst majetku o 11 %. Vyšší důraz na bezpečné investování pak vedl k 16% růstu investic do zahraničních zajištěných fondů, kdežto smíšené fondy a fondy fondů zaznamenaly naopak odlivy majetku.

Z pohledu jednotlivých správců se na objemu zainvestovaného majetku v zahraničních fondech stále nejvíce podílí skupina KBC/ČSOB, která těží ze široké sítě bankovních poboček. Její podíl na trhu zahraničních fondů převyšuje 40 %, přičemž jen v "moneymarketovém" fondu KBC MultiCash ČSOB CZK je v současnosti majetek kolem 7 mld. Kč. Druhé místo v distribuci zaujímá s 23 % trhu skupina ING, která zase využívá sítě finančních poradců a partnerských prodejců. Za její největší úspěch lze vedle Českého akciového fondu považovat Český fond obligací s majetkem přes 4 mld. Kč. Další v pořadí se nachází skupina HVB, která u nás prodává fondy investičních společností Activest, Capital Invest a Bank von Ernst. Nedávno představila také svůj první fond z vlastní produkce, Český fond peněžního trhu registrovaný v Rakousku. Žebříček správců uzavírají skupiny Credit Suisse (0,39 mld. Kč), Raiffeisenbank (0,36 mld. Kč) a HSBC (0,32 mld. Kč), které obecně doplácejí na své užší prodejní sítě. 

Myslíte, že podíl zahraničních fondů na trhu kolektivního investování dále poroste? Lze očekávat, že se již letos zvýší zájem o akciové fondy? Do jakých fondů byste investovali vy? Přidejte svůj názor do diskuse.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-57
Ano
Ne

Diskuze

12. 3. 2003 | 9:55 | TGP

To jsou hodně slušné výsledky, čekal jsem, že to bude mnohem horší. Docela mě zajímá, jestli se jim podaří udržet stejné tempo růstu i letos. více

Čtenáři také navštívili

7. 3. 2003 |

UNIS přibírá zahraniční fondy

Nové zaměření též na zahraniční fondy, změna loga i adresy a obsazení postu generálního manažera. To jsou některé body mimořádné valné hromady Unie investičních společností.

25. 2. 2003 |

Úspěch středoevropských dluhopisů

Tak jako přál uplynulý rok akciovým trhům ve střední a východní Evropě, těšily se i zdejší dluhopisové trhy rostoucí přízni investorů. To ovlivnilo výnosy dluhopisových podílových fondů.

19. 2. 2003 |

Fondy peněžního trhu se zabydlují v cizině

Pro fondy peněžního trhu nastalo obtížné období. Úrokové sazby jsou na nejnižší úrovni v historii a důležitou roli začíná hrát zdanění kapitálových výnosů. Z toho mají šanci vytěžit nové fondy od HVB...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Riziko portfolia, Affinity Card, Vstupní cena v leasingu, zuzana lincová, rodičovství, karel havlíček, lukáš kovanda, tereza mynářová, výkupní cena elektřiny, iBillionaire, zákon o podporovaných zdrojích energie, technika, projekty, úvěr ze stavebního spoření, státní VŠ, Filip Ulík, poradenská společnost, podnikatelské subjekty

4L44334, 4L44343, 5T01407, 3L44343, 3L44334

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK