Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik akcií a kolik obligací?

Kolik akcií a kolik obligací?
Zatím jsme se věnovali jen investicím do akcií. Akcie by ale neměly být jediným druhem aktiv ve vašem portfoliu. Měli byste je kombinovat s obligacemi.

Obligace jsou jiný typ cenných papírů než akcie. Akcie představují podíl na majetku společnosti. S tím jsou spojená určitá práva. Hlasovací právo na valné hromadě, podíl na zisku, nárok na případnou dividendu, apod. Obligace představuje vztah dlužníka a věřitele. Společnost, která vydá obligaci, platí jejímu držiteli pravidelný úrok a v době splatnosti mu proplatí i jistinu. S oběma druhy cenných papírů jsou spojena i rozdílná rizika. Hodnota akcie závisí především na schopnosti firmy dosahovat zisku a na jejím majetku. Hodnota obligace závisí především na schopnosti společnosti dostát závazkům, které jsou s obligací spojeny. Tedy platit úroky a splatit jistinu.

Moudrý investor by měl kombinovat investice do akcií s investicemi do obligací. Akcie a obligace tak budou v jeho portfoliu dvěma základními třídami aktiv. V jakém poměru by měly být zastoupeny akcie a obligace? Na tuto otázku můžeme odpovědět ze dvou pohledů. Za prvé, podle toho jak jsou obě třídy aktiv zrovna drahé a za druhé, podle profilu investora.

První metoda doporučuje udržovat neutrální alokaci aktiv v portfoliu půl na půl. Padesát procent akcie a padesát procent obligace. Pokud má investor dojem, že akciový trh je obecně hodně levný a že výnosy z obligací jsou ve srovnání s akciemi nízké, pak může alokovat větší část portfolia do akcií, řekneme až na úroveň 75 procent akcie a 25 procent obligace. Pokud má investor dojem, že akciový trh je nebezpečně vysoko, měl by ubrat akcií a přidat obligací. Třeba až na úroveň 25 procent akcií a 75 procent obligací. Měl by se vyvarovat extrémních variant jako jsou jen samé akcie nebo jen samé obligace. A to z toho důvodu, že se ve svých úvahách může mýlit. Rozdělení portfolia mezi akcie a obligace je dalším stupněm diverzifikace a snížení rizika.

Druhá metoda, pohled na alokaci aktiv podle profilu investora, doporučuje vzít v úvahu jako pomůcku věk investora. Čím je investor mladší, tím více je schopen nést riziko a může si dovolit investovat více do akcií. S postupem věku se jeho postoj k riziku mění a měl by proto postupně ubírat akcií a přidávat obligací. Jako jednoduchou pomůcku si můžeme vzít pravidlo, že investor by měl mít tolik procent portfolia v akciích, kolik mu chybí do sta let. Třicetiletý investor 70 procent, padesátiletý investor 50 procent.

Obě tyto metody poskytují jen velmi obecné návody. Ukazují ale dobře, jak má moudrý investor o svém portfoliu přemýšlet.

Kolik procent osobního portfolia máte v obligacích? Jak se změnilo jejich zastoupení v něm zaposlední rok? Podělte se o své názory s ostatními.

Autor je generálním ředitelem ABN AMRO Asset Management. Článek je vybrán z jeho audioknihy Průvodce moudrého investora. Autor vycházel z údajů z ledna 2002.


HSBC Zajištěné fondy

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

9. 11. 2002 | 13:55 | Gekko

Správně. V pondělí pošlu telegram svý 70-ti letý babičce na venkov, že začneme nakupovat za 30 % její peřiny nějaký ty světový akcie. Ať má taky trochu zábavy! Jinak, s trochou nadhledu, máte samozřejmě pravdu. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Investiční kupon, Teorie peněžního substitutu, Globální depozitní certifikáty, hologic, klára kalíšková, logotyp, motorová část, přepážka, podúčet, poplatek ČBA, nařízení evropské komise, online obchod, nárazníkový fond

2SD1285, 3T06488, 3T06488, 1SN6097, 1SN6097

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK