Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme

Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme
S postupným otevíráním postprivatizačních fondů a s očekávaným poklesem zhodnocení dluhopisových fondů je zřejmé, že peníze poplynou v podstatě jen do fondů peněžního trhu. Nic jiného zatím české investory neláká.

Například minulý týden do českých fondů přiteklo měřeno čistými prodeji 565 milionů korun. Z toho 454 milionů směřovalo právě do fondů peněžního trhu, 192 milionů si k dobru připsaly fondy dluhopisové (z toho ovšem plných 127 milionů získal jediný fond, ISČS Sporobond). Z fondů smíšených, akciových i fondů fondů lidé odcházeli a jejich týdenní čisté prodeje skončily v červených číslech. Podobně vypadá i rozložení investic do fondů KBC, které jako jedny z mála zveřejňují podorbné výsledky. Fondy peněžního trhu, zvláště pak korunový KBC Multi Cash ČSOB, minulý týden získaly 156 milionů korun a fondy dluhopisové opět v čele s korunovým KBC Renta Czechrenta získaly 46 milionů korun. Plných 63 milionů minulý týden připadlo na novou emisi zajištěného fondu KBC Click ČSOB Světové akcie 6, z dalších smíšených a akciových fondů pak investoři vybrali deset milionů.

Přitom akciové fondy nebyly minulý týden až tak špatnou investicí. I když pravda - jak které. Především akciové fondy totiž najdeme v tabulce fondů úspěšných i neúspěšných. Zajímavá věc se povedla společnosti Akro (profil, názory), jejíž fond stojí jak v čele tabulky fondů s nejvyšší výkonností, tak v čele tabulky fondů s výkonností nejnižší. V prvním případě jde o Akro Eurotech (profil, názory) s nárůstem o 3,3 procenta, následovaný fondy ČP Invest Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) se 2,1 procenta a ISČS Sporotrendem (profil, názory) s 1,7 procenta. V případě fondů se špatnou výkonností stojí v čele tabulky Akro mezinárodní akciový (profil, názory) s mínus 1,8 procenta, následovaný fondy Akro Svět (profil, názory) s mínus 1,2 procenta a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit) s mínus 1,1 procenta.

Investiční společnost Akro (profil, názory) drží také jeden smutný primát: v tabulce fondů s nejnižší roční výkonností má tři fondy (z toho dva na prvním a druhém místě). Po dvou fondech v této neslavné tabulce mají také OB Invest (ISOBI), IKS KB (profil, názory) a ISČS (profil, názory). Investiční společnost České spořitelny ovšem dva málo výkonné fondy - Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory) - vyvažuje plnými pěti zástupci v top ten fondů s nejvyšší roční výkonností v čele s ISČS Výnosový (profil, názory) a Bondinvestem (profil, názory).

Mírně netradičně vypadá přehled prodejů. ČSOB Výnosový (profil, názory), který obvykle dominuje přehledu fondů s nejvyššími čistými prodeji, minulý týden skončil až čtvrtý s pouhými 83 miliony korun. V čele tabulky stojí splehlivá náhrada, Sporoinvest (profil, názory) s 211 miliony korun, následovaný Sporobondem (profil, názory) se 127 miliony, fondem IKS Peněžní trh (profil, názory) s 89 miliony a již zmiňovaným ČSOB Výnosovým. 42,5 milionu získal také nový institucionální fond z dílny IKS, fond IKS Dividendový (profil, názory). V čele tabulky fondů s nejnižšími čistými prodeji stojí Středoevropský fond První investiční (profil, názory) s mínus 26 miliony a IKS Fond fondů (profil, názory) s mínus 17 miliony korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Kde máte své peníze investovány vy? Nastal již čas přesunout své peníze alespoň z části do akciových fondů? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

5. 11. 2002 | 7:40 | slimak

Rád bych to zkusil s akciovým fondem,mám představu fondu s akciemi strojírenskými/ automotive/,žádné skopičiny IT.Proto mám jistou částku v EUR u ČSOB chtěl jsem zjistit co mi nabídnou.Nejenže poradce neporadil ale ani se...více

4. 11. 2002 | 9:37 | TGP

Jenže z peněžního trhu se nedá žít, na to jsou správcovské poplatky příliš nízké! více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Vnitřní výnosové procento, Termínovaný vklad, Státní podpora ke stavebnímu spoření, slovinsko, nájemní smlouva, dálniční známky, občanská zákoník, auto, zajištění výnosů, politický marketing, Marta Gellová, borat, benefi, potravinářství, přírůstek, zahraniční dovolená, mizérie, Marek Paclík

6T15637, 3L60060, 5B37717, 4AN8040, 5B37717

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK