Chcete vydělat více?

Chcete vydělat více?
Neuspokojují vás výnosy podílových fondů, bojíte se akcií, ale přesto byste chtěli vydělat více? Zkuste investovat do nemovitostí, vyžadují sice více úsilí, jejich výnosy jsou ale stabilnější a v současnosti patří k nejvyšším.

Tak jako každá investice mají i nemovitosti svá pro a proti. Jejich ceny a výnosy z nich většinou vykazují vyšší stabilitu než podobné parametry jiných dlouhodobých investic, jako jsou například akcie. Na rozdíl od nich jsou ale nemovitosti mnohem méně likvidní. Zatímco prodej akcií (teď si odmysleme ty z kupónové privatizace) může zabrat několik minut, maximálně hodin, převod nemovitosti do peněz často vyžaduje několik týdnů až měsíců. Jejich největší nevýhodou je jejich nedělitelnost – u akcií si můžete koupit kousek společnosti, nemovitost musíte koupit celou. Pokud tedy chcete zainvestovat na malém městě, musíte mít částku alespoň v řádu statisíců, v Praze a okolí potřebujete spíše miliony. U dobrých nemovitostí vám ale může stačit část jejich hodnoty, i na investiční nemovitost lze totiž sjednat hypotéku.

Každý musí někde bydlet

Jako první investiční příležitost v oblasti nemovitostí asi napadne většinu z nás byt. V oblastech s dobrou situací na trhu práce (především v Praze a okolí, případně Brně) může dobře vybraný byt přinášet pravidelný příjem a navíc ještě růst v ceně. Nejvhodnější pro investování jsou malé byty do velikosti 2+1. Poptávka po nich je vysoká a pokud byt nemá nějaký háček (je daleko od veřejné dopravy, vyžaduje rozsáhlé úpravy, nájem je příliš vysoký...) je možné jej pronajmout (v Praze) během několika dní. Pokud máte chuť vložit své peníze do něčeho luxusnějšího, zabrzděte. Poptávka po takových bytech vytrvale klesá a pokud nepůjde o skutečnou lahůdku, může se vám stát, že o jeho pronájem se budete marně snažit po několik měsíců. Navíc poměr nájemné/tržní cena u nich není tak dobrý jako u malých a levných bytů. Raději kupte několik malých než jeden velký. Malé byty se budou dobře pronajímat za jakékoliv ekonomické situace, zatímco na poptávku po drahých bude stav ekonomiky působit mnohem více. Podobná situace platí i v rodinných domcích, jejichž pronajmutí jako celku může být noční můrou na půl roku. Roční výnos malého dosahuje v ideální situaci osmi procent hrubého. Kromě toho samozřejmě může docházet k růstu ceny bytu. Oněch osm procent vám může vynést i velký a luxusní byt, výnos z něj je ale nestabilní a méně jistý, v případě ztráty současného nájemníka jej totiž můžete mít po řadu měsíců prázdný.

Kolik může vydělat byt v Praze
  cena bytu1 měsíční nájemné1 měsíční splátky hypotéky2
panelové sídliště na okraji Prahy
garsonka (35 m2) 900 tisíc korun 6 000 korun 5 670 korun
1+1 (45 m2) 1,1 milionu korun 7 500 korun 6 920 korun
2+1 (60 m2) 1,5 milionu korun 10 000 korun 9 440 korun
Praha - Vinohrady
3+1 (80m2) 3,5 milionu korun 23 000 korun 22 040 korun

Vysvětlivky:
1 výše je orientační, skutečnost se může podstatně lišit
2 za předpokladu 30% akontace, splatnosti 15 let a úrokové sazbě 7% p.a.

Proč troškařit, kupte si rovnou celý činžák

Pokud disponujete vyššími částkami můžete investovat ne do jednotlivých bytů, ale rovnou do celého domu. Zde je důležité, jak dlouhodobá je vaše investice. Můžete-li své peníze postrádat po dlouhou dobu, kupte dům, kde je část bytů pronajímána za regulované nájemné. Dříve nebo později totiž bude muset stát tuto nespravedlnost řešit a teprve v takovou chvíli se vaše investice zhodnotí. Díky regulaci nájemného je však dnes cena takových nemovitostí nižší, neboť i potenciální současný výnos z nich je nižší. Budoucí výnos, ale může být mnohem zajímavější, z dnešního pohledu je však značně nejistý.

Jako vlastník celého domu si můžete vybrat, co v něm budete "provozovat". Kromě bytů v něm totiž můžete mít i kanceláře. U nich se ale dnes můžete dostat na tenký led, ceny za prostory v rekonstruovaných činžovních domech totiž dlouhodobě klesají a v řadě lokalit (například v Praze na Vinohradech) už dochází k opětovné přestavbě kanceláří na byty. Podstatně zajímavější jsou moderní kancelářské budovy, tam však jde o desítky až stovky milionů korun. Investovat do takových kanceláří tak asi většina z nás může maximálně prostřednictvím zahraničních nemovitostních fondů. Ti jsou u nás vlastníky řady, nejen pražských, kancelářských budov.

A co třeba pozemek na domek?

Především v Praze (ale nejen tam) se v poslední době stalo hitem nabízet stavební parcely jako investici. Jako názor pro mluví skutečnost, že v posledních letech vykazovaly každoročně zhodnocení v řádu desíti procent. Pozemek vám ale nepřinese žádný nájem a tak je možná lepší koupit jinou nemovitost, z které můžete realizovat pravidelný příjem a růst ceny bude vykazovat také, byť menší. Zajímavější může být nákup pozemků, které se stavebními teprve stanou. Jde však o dosti komplikovaný proces, který není možné doporučit "začátečníkům". Ti, kteří jej ale zvládnou mohou realizovat výnosy v řádu stovek procent za několik let.

I tady stát natahuje ruku

Tak jako ostatní činnosti přinášející nějaký příjem, i výnosy z pronájmu a prodeje nemovitostí jsou zdaňovány. Příjmy z nájmu jsou u fyzických osob zdaňovány jako samostatný základ daně, proti kterému můžete uplatnit jen náklady přímo se nemovitosti týkající a odpisy. Tento základ daně se poté sečte s ostatními příjmy a zdaní sazbou podle velikosti vašeho příjmu. Daní se také příjem dosažený prodejem nemovitosti za vyšší než pořizovací cenu. Pokud jste v ní bydleli, jste od této daně osvobozeni po dvou letech od koupě, jinak si na nezdaněný prodej musíte počkat pět let.

Kromě příjmů z nemovitosti podléhá dani i její nabytí. Při převodu totiž zaplatíte pětiprocentní daň z převodu nemovitostí, kterou platí prodávající. Vyhnout se jí můžete tak, že nemovitost koupíte do společnosti založené pouze za účelem této investice. Při jejím prodeji pak prodáte společnost, vlastník nemovitosti zůstane stejný a tak se této dani můžete vyhnout. Tento postup je běžný u velkých kancelářských budov, kdy prodávající je důvěryhodný subjekt. V poslední době je ale častý i u činžovních domů a menších nemovitostí. Rizikem pro kupujícího je u tohoto postupu stav prodávané společnosti. Zatímco o břemenech souvisejících s nemovitostí se můžete dočíst v katastru, o řadovém eseróčku žádná podobná spolehlivá informace neexistuje.

A aby tomu nebylo dost, žádá si stát ještě každoročně daň ze samotné nemovitosti bez ohledu na to, na co ji používáte. Ta se vypočte z rozlohy pozemků, budov a řady dalších parametrů. Její výše je zatím nízká a pohybuje se spíše v řádu stokorun až tisícikorun. Pokud by ale začala být vypočítávána podle tržní hodnoty nemovitosti (což může nastat v budoucnu), mohlo by jít zvláště v Praze a Brně o podstatně vyšší částky.

Myslíte si, že nemovitosti jsou dobrou investicí? Jaký očekáváte vývoj jejich cen v blízké budoucnosti? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 10. 2002 10:12

Jistě, s rezervou počítám, o 2+1 je navíc docela zájem, což jsem otestoval v realitkách. Dělám ve finanční společnosti, takže o rizicích investic vím. Každopádně mě tato oblast velmi láká a chtěl bych to zkusit. Chtěl jsem si jen ověřit, zda nejsem úplně mimo. Díky za info.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services