Fondy: podílníci plačte

Fondy: podílníci plačte
Ne, tentokrát se české fondy nerozhodl zdecimovat Viktor Kožený, ale trh. Neuvěřitelné propady na akciových trzích přinášení velké ztráty, zatímco snižování úrokových sazeb stlačí výnosy konzervativních fondů na minimum. Má vůbec cenu investovat?

Tuto otázku si jistě bude klást naprostá většina lidí, kterým investici do fondů nabídne jejich poradce nebo člověk za přepážkou v bance nebo je osloví některá z připravovaných podzimních kampaní. Má to cenu? Takovému člověku se bezpochyby dostane jedné ze dvou standardních odpovědí. Bude-li zvažovat investici do dynamických fondů ("dynamický" odvozeno od rychlosti pádu zhodnocení těchto fondů), bude ujišťován, že trhy jsou již dostatečně dole a brzy začnou růst. Stejný argument používali pro uklidnění podílníků manažeři jednoho velkého českého fondu zhruba před rokem - a za rok jejich fond propadl o dalších třicet procent…

Lidé, kteří by chtěli uložit peníze do konzervativních fondů, obvykle jako argument slýchají, že jim vynesou o něco více než termínované vklady, takže je to pro ně dobrá volba. Jenže pokud onen aktuální výnos činí dvě až tři procenta ročně? Má vůbec cenu spořit nebo by bylo lepší všechny dostupné peníze nyní utratit, případně si ještě vzhledem k poměrně nízkým úrokům půjčit? I tak bude uvažovat hodně lidí, pro které nebude pár desetin procenta výnosu nad termínované vklady dostatečným argumentem pro to, aby pronikali do tajemství fondových investic.

V řadě zemí světa se podobné masivní propady trhů staly impulsem pro nástup zajištěných fondů, které omezují strach podílníků ze ztráty desítek procent jejich investice. Český trh i přes existenci několika málo zajištěných fondů (ING, KBC či HSBC) tuto šanci zřejmě propásl, a to především kvůli neschopnosti Komise pro cenné papíry povolit instrumenty, které se v civilizované Evropě standardně používají již řadu let. I přes řadu pokusů totiž KCP neschválila žádné české investiční společnosti klasický zajištěný fond. Některé investiční společnosti uvažovaly o tom, jak na trh uvést alespoň jakýsi semigarantovaný fond, ale většina z nich tuto - slovy jednoho z ředitelů - opičárnu raději vzdala. Jeden jakobygarantovaný fond se možná objeví na trhu na podzim, přičemž jeho garance bude konstruována podle rčení "škrábat se levou rukou za pravým uchem", jen aby vše na KCP prošlo. Kvůli KCP je tak český fondový byznys o kus pozadu než mohl být, neboť zahraniční zajištěné fondy s omezenými reklamními i distribučními zdroji nikdy nemohly oslovit tolik potenciálních investorů jako velké české investiční společnosti a jejich banky. Při další krizi snad už bude KCP osvícenější…

Čísla: smutek a strach

Pohled na výsledky minulého týdne je snad nejděsivější v letošním roce. Všech deset fondů s nejhorší týdenní výkonností ztratilo více než pět procent. První, Newton Euro (profil, názory) odepsal 8,7 procenta, druhý ČP Invest fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) 7,5 procenta a třetí ŽB - akciový (profil, názory) 7,4 procenta. Více než sedm procent ztratily i fondy ISČS Globaltrend (profil, názory), ISČS Eurotrend (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). Ziskových fondů příliš nebylo a rozhodně nebyly schopny vyvážit ztráty akciových fondů. Více než jedno procento podílníkům přinesly pouze dva fondy, Akro Obligace (profil, názory) a ISČS Trendbond (profil, názory). Třetím nejvýkonnějším fondem minulého týdne byl IKS Plus bondový (profil, názory), fond s podobnou investiční strategií jako Trendbond - ovšem fond IKS podílníkům pouze polovinu zisku. Samozřejmě nelze usuzovat z týdenních dat, ale tento výsledek - fondy IKS zaostávající za fondy ISČS - začíná být čí dál tím častější…

To je ostatně vidět také na tabulce fondů s nejvyšší roční výkonností. Není to tak dávno, co této tabulce bezkonkurenčně dominoval IKS Dluhopisový (profil, názory). Dnes tuto tabulku vede Citicorp akciový (OFCITAKC) s ročním zhodnocením 18,8 procenta, zatímco ostatní akciové fondy vykazují hluboce záporné zhodnocení. Další čtyři místa si drží dluhopisové fondy - 1.IN dluhopisový (profil, názory) s 9,1 procenty, Citicorp dluhopisový (OFCITDL) s 8,8 procenta, Bondinvest (profil, názory) se 7,7 procenta a Sporobond (profil, názory) se 7,4 procenta. IKS Dluhopisový (profil, názory) je až na osmém místě tabulky s pouhými 5,6 procenta, tedy o 3,5 procenta méně než dokázal podílníkům přinést dluhopisový fond První investiční (profil, názory).

Jedinou dobrou zprávou minulého týdne tak jsou poměrně vysoké kladné čisté prodeje, naznačující, že peníze do fondů tečou i během léta. Celkem české fondy získaly 716 milionů korun, a to především díky obvyklé čtveřici fondů. ČSOB Výnosový (profil, názory) získal 282 milionů korun, Sporoinvest (profil, názory) 258 milionů korun, Sporobond (profil, názory) 123 milionů korun a IKS Peněžní trh (profil, názory) 106 milionů korun. Velmi slušných prodejních výsledků - plus 208 milionů korun - dosáhl podle statistik ČSOB také korunový fond peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK (ZFKBCMCZ).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Jste ochotni dát ruku do ohně za končící propad trhů? Kam investujete vy? A má to vůbec cenu? Přichází čas zajištěných fondů nebo už je pozdě? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2002 7:28, Leoš

Z Vaší odpovědi je vidět, že jsem se nemýlil. Vaše "výchova" mi připomíná učitele, který si zasedl na jednoho žáka a toho vždy trestá za vše. I když to udělal někdo jiný. Pokud byste takto napadal i další banky a že by si to věru také zasluhovaly, tak bych to bral. Jinak zůstanu u toho, že jedete po spořce z jiných, jen Vám známých důvodů. Ale to je Vaše věc. Neberte to ve zlém. Proti obsahu Vašich poznámek nic nemám, jsou na úrovni. Jinak, vždy jsem byl Leoš a patrně jím také zůstanu. Přeji pěkný den a dobrou (bankovni) mysl.

Zobrazit celé vlákno

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2002 7:40

Doporučuji prohlédnout si 20ti letý graf indexu Nikkei 225 - možná už tak jistý ve svém tvrzení nebudete.

Zobrazit celé vlákno

-33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 3 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Partners Financial Services