Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti

Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti
Alespoň takový pocit můžete mít z knihy Špinavá hra od amerického makléře Johna E. Fitzgibbona. Měl by vědět o čem mluví, řadu let totiž působil v amerických pobočkách Nomury a Sanyo Securities.

Všechny, kteří se těší na zajímavé čtení o různých podvodných a pochybných transakcích, musím předem zklamat. Kniha sice popisuje řadu problematických obchodů, bohužel pro neznalce poměrů (a hlavně předpisů) amerického akciového trhu jde o často o obtížně pochopitelné záležitosti. Například po dosti krkolomném popisu (zaviněno pravděpodobně překladem) toho, jak probíhal úpis konvertibilních obligací Mitsui, se dozvíte, že mimo jiné z důvodu obav z porušení pravidla 10b-6 se snažili v Nomuře přesvědčit autora knihy k falšování dokumentů. Je tam sice uvedeno, že dané pravidlo upravuje nákup a prodej cenných papírů členy syndikátu při úpisu, neznalým problematiky se však asi nabídne otázka "no a co?" Podobných situací je v knize bohužel více.

Obchody po japonsku

Celou knihou vás bude provázet pocit, že autor považuje Japonce za nepoučitelné diletanty. Všechno dělají špatně, jsou totiž skálopevně přesvědčeni, že to co funguje v Japonsku, musí fungovat i v USA, a nejsou vůbec ochotni se přizpůsobit, natožpak si nechat poradit. Nomura byla v Japonsku úspěšná především v maloobchodním prodeji. Jeho úspěšnost pak závisela na častém telefonickém kontaktu s klientem, kterého nezajímaly ani tak moc výsledky, jako spíše aktuální drby o firmě apod. Agresivní marketing ale na trhu institucionálních investorů (kam se Nomura v USA vrhla) však nemohl fungovat. Nakupované tituly totiž musely projít řadou schválení. Japonští manažeři tak například chtěli po makléřích, ať vezmou "nákupčí" investičních fondů a pojišťoven za slečnami, na večeři či jiné akce. V Japonsku to byl způsob, jak dělat obchody, v USA to mohla být leda cesta, jak zabavit (někdy možná ani to ne) portfoliomanagera, který pak s nimi stejně neudělá žádný obchod.

Na konci knihy (konec osmdesátých let) je autor vyhozen z Nomury a odchází pracovat k dalším Japoncům – Sanyo Securities. Protože tam má problémy i kvůli svému vyhození z Nomury, snaží se dosáhnout akce státních orgánů proti Nomuře. Všude se však setkává s nepochopením a nezájmem věc jakkoliv řešit. V průběhu jeho pátrání vyjde najevo, že Nomura dala Demokratické straně milion dolarů. Ani tato fakta nepomohla k žádnému vyšetřování, autor se tedy odhodlal napsat o všem, co se za jeho působení v Nomuře událo.

Místy je na textu vidět, že buďto neprošel korekturou vůbec a nebo měl korektor na hledání chyb málo času. V průběhu celé knihy se totiž objevují věty, které vůbec nedávají smysl, a řady zjevných překlepů. Překlad je místy dosti krkolomný a často jsou u odborné terminologie použita řada odlišných termínů, které lze v češtině vykládat jinak, než bylo původně myšleno.

Pokud alespoň trochu rozumíte detailům amerických předpisů o cenných papírech a máte volný víkend, přečtěte si tuto knihu. Nenajdete-li si na ni čas, moc velkou chybu neuděláte.

Četli jste již tuto knihu? Jak se vám líbila? Nebo si ji teprve chcete koupit? Podělte se o své názory s ostatními.

Zajímavé informace o Nomuře a jejím působení v ČR můžete najít v novém Zaostřeno na...


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

15. 5. 2002 | 21:22 | Harpagon

Neměl jsem tu zprávu potvrzenou z jiného zdroje. Správně, od dob starého Říma víme, že peníze nesmrdí! více

15. 5. 2002 | 16:51 | TGP

To nejsou zlí jazykové, ale pravda. Obojí jsou velmi ziskové byznysy produkující zajímavý cash flow. Takže proč ne? více

15. 5. 2002 | 16:13 | Harpagon

"Memoáry" odpadlíků mají vždy problematickou věrohodnost. Zlí jazykové říkají, že Nomura v Japonsku řídila síť bordelů a v Anglii zase síť hospod. Ale v Česku operace České pivo s IPB a virtuální zvýšení kapitálu a kapitálové...více

15. 5. 2002 | 9:48

Už jsem o ní slyšel, ale v Brně ji nikde nemůžu sehnat! Jde někde objednat na webu? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Poptávka, Makroekonomie, SWIFT, Řekni mi, Alza.cz, úspora, Dětský Genius, majoritář, náhrada pojištění vkladů, péče na lůžku, brána, Michal Šimon, lime

3H17635, 3SF5363, 8A94838, 3H65277, 8A94838

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK