Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie nahoru, akcie dolů a trápení nových fondů

Akcie nahoru, akcie dolů a trápení nových fondů
Akciové fondy dominují tabulkám fondů s nejvyšším týdenním růstem, ale jiné akciové fondy najdete i v přehledu fondů nejhorších. Jako by se vytratil jakýkoliv trend - a jediné, co zůstává, jsou dlouhodobá červená čísla dynamických fondů.

Po dlouhé době se může radovat portfolio manažer Sporotrendu (profil, názory), fondu ze stáje ISČS (profil, názory), který se kdysi zaměřoval na české akcie a později do portfolia přidal i střední Evropu. Jeho týdenní výkonost poskočila o téměř 2,4 procenta, ovšem i tak je tento fond stále 25 procent pod nominálem a jen málokdo by byl ochoten vsadit si na návrat na nominál alespoň do roka a do dne. A to především v okamžiku, kdy český akciový trh zůstane tím hlavním, na který bude Sporotrend investovat. Článků o pomalé smrti pražské burzy už jsme všichni četli desítky, ale události posledních týdnů naznačují, že smrt je možná blíže, než si myslíme. Debaty o stažení akcií Českých radiokomunikací (profil, názory) a nabídka veřejného odkupu akcií České spořitelny (profil, názory) by znamenaly jedno jediné - z těch málo obchodovaných titulů na pražské burze jich zůstane ještě méně a fungující burza opravdu nemůže stát na akciích Telecomu (profil, názory), Komerční banky (profil, názory), ČEZu (profil, názory) a Unipetrolu (profil, názory), nemluvě o tom, že je možné, že noví vlastnící těchto firem přijdou dříve či později se stejnou nabídkou jako Erste v případě České spořitelny.

Ale zanechme pochmurných scénářů a podívejme se, komu se ještě minulý týden dařilo. Sázka na české akcie vyšla také akciovému fondu společnosti Citicorp (OFCITAKC), jehož podílníci si připsali 1,6 procenta. O dvě desetiny méně pak získali podílníci fondu ČSOB evropský akciový (profil, názory). Další fondy z top ten již rostly o méně než jedno procento.

Citicorp akciovému (OFCITAKC) patří ještě jedna gratulace: tento týden se stává fondem s nejvyšší roční výkonností. Za rok svým investorům přinesl 8,5 procenta, zatímco druhý fond v pořadí, investAGe AG2000 (profil, názory), jen 7,5 procenta a třetí IKS Dluhopisový (profil, názory), který dlouho této tabulce dominoval, již vykazuje meziroční zhodnocení pouze pět procent. Čtvrtý Bondinvest (profil, názory) konkurenční ISČS za rok investorům vydělal 4,3 procenta a pátý IKS Peněžní trh (profil, názory) o setinku méně.

A jak se změnila tabulka fondů s nejhorší roční výkonností? Vzhledem k dlouhodobému propadu akciových trhů již nevypadají roční znehodnocení tak hrozně - místo mínus třiceti až čtyřiceti procent to je "jen" mínus patnáct až dvacet procent. Pokud bychom ale prodloužili sledované období, bez problémů se k mínus třiceti a více procentům vrátíme… V čele tabulky setrvává (a ještě dlouho setrvávat bude) Akro Eurotech (profil, názory) s mínus 41,5 procenta. S velkým odstupem za ním je ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 18,9 procenta a ČSOB evropský akciový (profil, názory) s mínus 17,5 procenta. Na čtvrtém místě je jedna z novinek konce roku 2000, fond fondů ISČS Globaltrend (profil, názory) s mínus 17,2 %. Následují akciový fond První investiční (profil, názory), ISČS Eurotrend (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory), Pioneer Trust (profil, názory) a Akro mezinárodní akciový (profil, názory).

Jak dopadl předvelikonoční týden z hlediska prodejů? Ne tak dobře, jako většina únorových a březnových týdnů, ale kladné čisté prodeje ve výši 102 milionů korun rozhodně nejsou k zahození. Peníze přitékaly do fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových (104 a 61 milionů korun), naopak fondy ostatní vykázaly odliv o celkem 64 milionů korun.

A jak si stály jednotlivé fondy? Nejvyšší čisté prodeje měly jako vždy "lepší termíňáky", tedy fondy peněžního trhu dvou hegemonů trhu, Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory) s 93 a 76 miliony korun, následované ŽB Balancovaným fondem nadací (profil, názory) se 47 miliony korun a IKS Dluhopisovým (profil, názory) s 36 miliony korun. Větší objem peněz (19 a 17 milionů) minulý týden získaly ještě Sporobond (profil, názory) a ŽB-Sporokonto (profil, názory).

Naopak nejvíce peněz odteklo z korporátního fondu ČSOB výnosový (profil, názory), a to 89 milionů korun. Druhým fondem v tomto žebříčku je Eurotrend (profil, názory) s mínus 37 miliony, následovaný výnosovým fondem První investiční (profil, názory) s mínus 33 miliony a Globaltrendem (profil, názory) s mínus 12 miliony korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Myslíte si, že růst akciových fondů vydrží nebo šlo jen o chvilkový záchvěv? Kam byste uložili své volné peníze vy? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 4. 2002 10:16, TGP

Zhodnocení akciového fondu za šest měsíců? Nedejte se vysmát. V pětiletém horizontu budete stále v mínusu. Pokud samozřejmě chcete krátkodobě spekulovat, tak je to OK, ale jako dlouhodobá investice? Ne, díky.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (viktora 02. 04. 2002 09:34)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 4. 2002 11:45, Socka

Koupil jsem ho-tedy sporotrend začátkem 2. pol. 1998 jako dlouhodobou investici tehdy snad jediného dle mého názoru ser. správce a podívám li-se dnes spláču nad výdělkem, ještě že ty peníze nutně nepotřebuji, nezbývá mi než doufat. Se spekulacemi správce na západ od nás- kriminálními činy naprosto souhlasím!

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (rychlik 06. 04. 2002 10:58)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

7. 4. 2002 | 11:45 | Socka

Koupil jsem ho-tedy sporotrend začátkem 2. pol. 1998 jako dlouhodobou investici tehdy snad jediného dle mého názoru ser. správce a podívám li-se dnes spláču nad výdělkem, ještě že ty peníze nutně nepotřebuji, nezbývá mi než...více

6. 4. 2002 | 10:58 | rychlik

... prosím, nemluvte o investování, vydařila se Vám dobrá spekulace a já Vám blahopřeji. O spekulanty však ČS, resp. ISČS vůbec nestojí, viz pozastavování odkupů v minulosti a její některé tištěné výlevy a použité pojmy v...více

3. 4. 2002 | 12:35 | TGP

V Polsku a Maďarsku možná, ale jaké akcie chcete zhodnocovat u nás? ČS a ČRa končí, něco podobného zřejmě učiní i KB... Jak chcete postavit funkční trh na 3-4 titulech? To je podle mě ten hlavní problém konvergenčního scénáře...více

3. 4. 2002 | 12:07 | viktora

Proč myslíte? Škoda, že Vám nemohu své podílové listy půjčit, abyste si mohl vyzkoušet spekulaci na pokles. Jednak byste prodělal na špatné sázce a jednak na úroku, který bych Vám za půjčení podílů naúčtoval.:-) Proč si myslím,...více

2. 4. 2002 | 10:16 | TGP

Zhodnocení akciového fondu za šest měsíců? Nedejte se vysmát. V pětiletém horizontu budete stále v mínusu. Pokud samozřejmě chcete krátkodobě spekulovat, tak je to OK, ale jako dlouhodobá investice? Ne, díky. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

ESA 95, Produktivita, Ručitel, hurikán, Exclusive, rozhodné období, index ekonomického optimismu, produktová nabídka, mobile originated SMS, zambijský kwacha, půlúvazek, cílová skupina, adidas

2SC5354, 2SH5150, 2SR7117, 1AR7222, 6C63574

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK