Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: konec růžového snu?

Fondy: konec růžového snu?
Poprvé v letošním roce vykázaly fondy ve statistikách čistý pokles majetku - týdenní odkupy dosáhly bezmála dvaceti milionů korun. Že by ustaly žně a podílníci se již investování nabažili?

V pohledu na fondový byznys není zatím potřeba růžové brýle, přes které se zdají perspektivy růstu majetku pod správou velmi slibné, odkládat. Mínus z minulého týdne má totiž na svědomí jediný fond – nedávno otevřený PIF První investiční. Pokud by tohoto fondu, ze kterého za jediný týden odplynulo před 233 milionů korun, ve statistikách nebylo, zakončilo by odvětví přírůstkem spravovaného majetku o 214 milionů korun. Majetek v PIF bude zřejmě podobně razantně klesat také v dalších týdnech. Fond stále spravuje více než šest miliard korun podílníků, jejichž investiční horizont je limitován právě otevřením fondu a snížením výstupního poplatku na přijatelnou výši.

Vyrovnané síly

Nejvíce peněz – 173 milionů korun - získal IKS peněžní trh (profil, názory), následovaný s notným odstupem Sporoinvestem (profil, názory). Do jiných fondů než peněžního trhu, peníze nepřicházely. Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správou investiční společnosti prakticky kopíruje peněžní trh: IKS získala podstatně více peněz než ISČS (169 milionů korun proti 41,6 milionu). V dalším horizontu jsou síly obou investičních společností velmi vyrovnané. V kategorii největšího růstu majetku za měsíc vede o 125 milionů korun s 902 miliony korun nových investic ISČS.

Nejvíce peněz odplynulo kromě PIF První investiční z ČSOB výnosového (profil, názory) a Restitučního fondu /OFPISRES). Mezi pěticí fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě IKS Globální (profil, názory) a Výnosový fond První investiční (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Klesají i fondy peněžního trhu

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů jsou záporné. Pokles výkonnosti fondů peněžního trhu svědčí o dlouhé duraci jejich portfolií. Spíše než fondy peněžního trhu by bylo možné fondy této kategorie nazývat fondy krátkodobých dluhopisů.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 1,09 procenta. V měsíčním horizontu zhodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o plus 1,96 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 0,6 procenta a za rok propadl o plných 22 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 0,87 procenta Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) a Akro OPF Český (profil, názory). Nejvíce, přes 3,6 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory), následovaný s minus 2,5 procenty Sporotrendem (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Soubor tabulek dokumentující tržní podíly a celkové prodeje jednotlivých investičních společností

Měli jste peníze v PIF? Nebo vás již otevírání fondů nezajímá? Budou odkupy v PIF pokračovat s podobnou intenzitou v dalších týdnech? Vadí vám, že v tuzemsku neexistují, až na výjimky, opravdové fondy peněžního trhu, ale fondy krátkodobých dluhopisů? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

19. 3. 2002 | 10:38

Ano, naše peněžní fondy jsou v drtivé většině fondy krátkodobých dluhopisů. Stačí si u nich spočítat volatilitu a podívat se na portfolio. Kromě Vámi zde uváděného Citicorpu, je peněžním fondem ještě ING Český fond peněžního...více

19. 3. 2002 | 6:32

Nejste sám, díval jsem se na aktuální portfolio na internetových stránkách PIAS a mají tam kromě toho taky dluhopisy France Telecom, Scandinavian Air apod. Např. dluhopisy telekomunikačních firem, které jsou velmi zadlužené,...více

18. 3. 2002 | 11:53

navíc mě v posledním týdnu upřímně překvapila existence dluhopisů Adamovských strojíren v peněžním fondu PIAS a jednorázový pokles majetku o 1% více

18. 3. 2002 | 8:27 | pjanecek

Znovu se potvrdilo, co jiz zde hlasam ponekolikate, ceske MM fondy (s vyjimkou CITICorpu) nejsou tim, co hlasaji. V honbe za kazdym zlomkem procenta prodluzuji durace portfolii az na samou hranici, ci casto i za ni. Pokles...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zlatý standard, Rizikový kapitál, Imprinter, letiště, zahraničí, cestování, letenky, letecká doprava, základní osobní potřeby, rodinný účet, Realizační cena, Julínek, EcoHypotéka, letoviska, Spoluvlastnické vztahy, firmy, státní půjčka, Student volání

KIJ6339, 4H83484, 5M15197, 4H55836, 4Z94025

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK