Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

V přímých investicích jsme výjimkou

| 30. 10. 2001
V přímých investicích jsme výjimkou
V prvním pololetí letošního roku k poklesu počtu přímých zahraničních investic v Evropě o 32 procent. Pouze tři země zaznamenaly nárůst investičních projektů - a to Španělsko, Česká republika a Švédsko.

Významnou změnou oproti roku 2000 je také výrazný pokles investic do oblasti softwaru a telekomunikací, která patřila v minulém období k nejrůstovějším. Pro první pololetí letošního roku je charakteristické oslabení všech hlavních zdrojů investičních projektů. Zatímco v prvním pololetí roku 2000 přišlo do evropských zemí 1370 investorů, letos jich ve stejném období investovalo jen 925. Největší pokles je ze strany amerických investorů, kteří v prvních šesti měsících letošního roku realizovali přibližně o 200 projektů méně než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to ze studie společnosti Ernst & Young.

Naproti tomu japonští a švédští investoři uskutečnili v prvním pololetí letošního roku větší počet projektů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Japonští investoři se zaměřili zejména na investice do výrobních firem a směřovali je především do Velké Británie a zemí střední a východní Evropy. Švédsko se ve své investiční činnosti zaměřilo na Pobaltí a střední a východní Evropu.

Nejvíce investičních projektů směřuje do Velké Británie

Nejčastějším cílem investorů zůstává Velká Británie. V prvním pololetí tohoto roku sem však zamířilo o 28 % projektů méně, než ve stejném období roku 2000, ale i tak si Británie udržela první příčku. Celkově Británie přilákala 21 % všech investorů.

Pouze tři cílové země zaznamenaly v prvním letošním pololetí nárůst počtu investic. Španělsko zvýšilo svůj podíl na trhu evropských investic na 11 %. Díky novým investicím zvýšila Česká republika svůj podíl evropských investic na 5 % a zaujímá tak 5. místo na žebříčku cílových zemí. Trojici států, ve kterých vzrostl počet investičních projektů uzavírá Švédsko – také s 5% podílem.


Investice do telekomunikací a vývoje softwaru poklesly

Rok 2000 znamenal boom pro oblast telekomunikací a vývoje softwaru, jejichž hnacím motorem se staly Spojené státy americké. V těchto odvětvích však došlo v prvním pololetí roku 2001 k téměř 50% úbytku počtu projektů ve srovnání s druhým pololetím roku 2000. Na trhu softwarových investic došlo k absolutně největšímu poklesu podílu na celkovém počtu projektů, a to k poklesu o 5 % na 15% podíl. V absolutním vyjádření pak jde o pokles z 278 na 140 investičních projektů.

Také investice do oblasti finančních služeb zaznamenaly 30% pád oproti stejnému období roku 2000. Naopak investiční projekty zaměřené na služby a výrobu automobilů si udržely stejnou úroveň jako v prvních šesti měsících roku 2000.

Investice do výroby vzrostly

Nejvíce investic mířilo do výrobních firem, jejichž podíl na celkovém počtu projektů vzrostl z 37 % v roce 2000 na 41 % v prvním pololetí roku 2001. Také oproti stejnému období roku 2000 došlo k početnímu nárůstu o 99 projektů.

Investice do sektoru prodeje a marketingu zaznamenaly absolutně největší pokles jak oproti předchozím šesti měsícům, tak i ve srovnání se stejným obdobím roku 2000. Internetová datová centra zažila největší procentuální pád ve srovnání s předchozími šesti měsíci – 80 %. Investice v oblasti výzkumných a vývojových projektů si udržely svou pozici z předchozího pololetí, přičemž oproti první polovině roku 2000 vykázaly početní nárůst. Nyní se na celkovém počtu projektů podílejí 12 procenty.

Zůstane ČR výjimkou i v dalších obdobích? Stojí opravdu za to v ČR investovat? Napiště svůj názor!

Pomožte nám vybrat nejlepší českou banku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-16
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Fixace úrokové sazby, Penzijní fond, Drawdown, technické zařízení, Intervence, prosperita, náklady na půjčku, Viktor Kožený, bezplatna infolinka, cestující, Citikonto Plus, marmeládovna, Union banka

1AU1189, 1AU1186, 1AU1186, 2SN8827, 5U00438

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK