Evropské fondy: dohnat a předehnat Ameriku

Evropské fondy: dohnat a předehnat Ameriku
Spojené státy jsou často popisovány jako země, kde téměř každý vlastní akcie a nudně konzervativní investice nikoho nezajímají. Evropa je prý opačná - ale statistiky nesouhlasí.

Na pomoc jsme si vzali poslední statistiky Evropské federace investičních společností (FEFSI) a amerického sdružení ICI, srovnávající výsledky evropských a amerických fondů na konci prvního pololetí letošního roku. Nejprve se podívejme na to, kolik majetku je vlastně v podílových fondech uloženo.

První graf ukazuje růst majetku v amerických podílových fondech od roku 1992. Je vidět, že v podstatě kopíruje vývoj akciových trhů s výrazným růstem v bezstarostném období 1995-1999. Zatímco koncem roku 1994 se index Dow Jones (historie, graf) pohyboval okolo 2.000 bodů, o pět let později, na konci roku 1999, již překonal hranici 11.000 bodů - a za stejné období se ztrojnásobil objem majetku v amerických podílových fondech z 2,2 bilionu dolarů na 6,8 bilionů dolarů. S vychladnutím akciových trhů ale ochabl i zájem investorů ukládat do fondů nové peníze - na konci prvního pololetí bylo ve fondech jen o málo více než na konci roku 1999.

Do Evropy přišel boomu rok později - první výraznější skok v majetku fondů se objevil v roce 1996, poté ale rostl velmi rychle až do roku 2000. První pololetí letošního roku ale nebylo právě nejlepší - do fondů přibylo pouze 79 miliard eur. Více se dozvíte v nedávném článku Nic moc - ale díky aspoň za to.

A kam ukládají lidé v USA a v Evropě peníze? Určitě neplatí jednoduchá rovnice USA=akcie, Evropa=dluhopisy. Začněme Amerikou. Třetí graf sice potvrzuje, že akciové fondy jsou stále hlavní dominantou, ale je vidět i nejistota, vyvolaná pádem akciových trhů: procentní podíl akciových fondů klesl z historicky nejvyšších 59 procent na konci boomu v roce 1999 na 53 procent v prvním pololetí roku letošního. Dluhopisové fondy již dva a půl roku drží standardní osminu trhu a nové peníze směřují především do fondů peněžního trhu. Dnes je v těchto konzervativních fondech umístěno již 30 procent peněz, řada z nich se ale zřejmě přesune do akciových trhů jen co zasvitne světýlko naděje na nový růst.

Pro Evropu jsou akcie sice relativně nová, ale významná část trhu. Zatímco ještě v roce 1998 držely akciové fondy pouhou třetinu trhu, dnes je to již 43 procent - a dalších 16 procent drží smíšené fondy (v USA tyto hybridy preferuje pouze 5 procent). Opačný je také poměr dluhopisových a peněžních fondů - ve fondech peněžního trhu je pouze 13 procent peněz, v dluhopisových dvojnásobek. Z grafu je velmi dobře vidět, že řada Evropanů opouští konzervativní investice: zatímco v roce 1992 byly v dluhopisových a peněžních fondech tři čtvrtiny všech fondových investic, v roce 1998 to byla již jen polovina a dnes je to jen o něco více než jedna třetina.

Změní se podle vás podíl jednotlivých typů fondů? Kdy dojde k většímu přílivu peněz do akciových fondů? Oživnou ještě trhy? Podělte se o své rady a doporučení.

Další informace najdete v sekcích věnovaných indexům, českým a zahraničním fondům, českým a zahraničním akciím.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-111
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Bitcoin koupíte i u Tipsportu. Musk ale věří dogecoinu. Týden v kryptu

16. 3. 2024 | Tomáš Krause | 2 komentáře

Bitcoin koupíte i u Tipsportu. Musk ale věří dogecoinu. Týden v kryptu

Bitcoin má větší kapitalizaci než stříbro, Craig Wright není Satoshi, bitcoin koupíte nově i v sázkovce, ethereum má za sebou další upgrade a novou Teslu prý můžete zaplatit dogecoiny.... celý článek

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

11. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

Společnost Kofola ČeskoSlovensko dokončila nákup většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel. Stalo se to krátce po té, co akvizici... celý článek

Petr Stuchlík o korporátních dluhopisech: Abyste se poučili, musíte se spálit

11. 3. 2024 | Martin Vlnas | 1 komentář

Petr Stuchlík o korporátních dluhopisech: Abyste se poučili, musíte se spálit

Postavil finanční portál. Spoluzaložil, řídil a víc než za miliardu prodal finančněporadenskou společnost Fincentrum. Rozjel Corrency, systém pro oživení lokálních ekonomik. A taky... celý článek

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

11. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu nemají povinnost oddělovat příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele. To může přinést komplikace při ročním potvrzení pro daňové účely.... celý článek

Bitcoin je nejdražší v historii. Kupuje ho zase i Tesla? Týden v kryptu

9. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin je nejdražší v historii. Kupuje ho zase i Tesla? Týden v kryptu

Bitcoin překonal vrchol z roku 2021, Arizona ho chce do penzijních fondů, Tesla ho prý znovu nakupuje, zákazníkům ho nejspíš nabídnou maďarské banky. Rekordy ale překonával i stablecoin... celý článek

Partners Financial Services