Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ford Mondeo: něco extra

| 24. 9. 2001
Už skutečnost, že nový Ford Mondeo zvítězil v boji o titul letošního evropského Auta 1, kde o pořadí rozhodují miliony motoristů ze třinácti zemí Evropy, leccos naznačila. A všichni, kdo už měli možnost usednout za volant tohoto vozu stojícího svými rozměry na samé horní hranici střední třídy, mohou potvrdit, že nové Mondeo – to je prostě něco extra.

Tenhle názor budou určitě sdílet i cestující na zadních sedadlech Mondea. Celý vůz totiž o něco narostl do šířky i do délky, ale hlavněš se o 50 mm zvětšil jeho rozvor – a z této skutečnosti jeho konstruktéři nekompromisně vytěžili spoustu místa na zadních sedadlech navíc. Prostoru pro nohy i nad hlavou je teď ve voze přebytek a nové Mondeo tak v této oblasti musí konkurenci hledat spíše o třídu výše. Totéž ovšem platí o jeho jízdních vlastnostech a prvcích aktivní i pasivní bezpečnoti, které se poměrům běžným ve třídě skutečně výrazně vymykají.

Náprava typu McPherson vpředu a víceprvkové zavěšení Quadralink vzadu dávají Mondeu spolu se širokým rozchodem, dlouhým rozvorem a standardně montovanými šestnáctipalcovými koly doslova jedinečné jízdní vlastnosti. Mondeo se tak rychle stalo miláčkem odborných redaktorů automobilových časopisů i sportovně zaměřených řidičů, navíc je to ale vůz, který má při normální svižné jízdě v každé zatáčce obrovské bezpečnostní rezervy a který svému řidiči promine i hrubou jezdeckou chybu. Ještě více bezpečnosti pak nabízí systém IVD, který sdružuje "inteligentní podvozek" ESP a protiprokluzový systém TCS. Systém ESP se – laicky řečeno – v každém okamžiku stará o to, aby jízda byla bezpečná a řidič měl auto vždy pod kontrolou. Díky citlivým čidlům a vyspělé elektronice systém pozná, pokud některé z kol ztrácí adhezi a vozu hrozí těžko kontrolovatelný smyk. V takovém případě ESP okamžitě zasáhne - a dělá to hned dvěma způsoby. Může totiž ovlivnit okamžitý výkon motoru a zabránit tak prokluzu hnacích kol třeba na sněhu či mokré trávě, ale také rychle stabilizovat vůz, který vjel příliš rychle do zatáčky. Například v příliš rychle projížděné pravé zatáčce má auto tendenci vyjet po tečně do leva mimo silnici. V té chvíli však ESP bleskově přibrzdí pravé zadní kolo, auto se ve zlomku sekundy uklidní a poslušně sleduje stopu. A řidič většinou ani nic nepozná!

Dlužno připomenout, že Mondeo má na všech kolech kotoučové brzdy, doplněné ve všech úrovních výbavy nejmodernějším čtyřkanálovým systémem ABS. Na přání se dodává i další pomocník v nouzi: brzdový asistent EBA. Tohle zařízení zase pozná každé tzv. "panické brzdění" ( třeba když řidič ve vysoké rychlosti zjistí, že před ním na dálnici stojí kolona vozů) a postará se o to, aby vůz okamžitě začal brzdit s maximální možnou intenzitou. To v kritických situacích může brzdnou dráhu zkrátit o mnoho metrů a zachránit tak posádce život...To mají ostatně na starosti i vyspělé prvky aktivní bezpečnosti, jež v novém Mondeu vytvářejí komplex jménem IPS (Inteligent Protection System). Jeho základem jsou dvoukapacitní airbagy řidiče a spolujezdce ovládané "inteligentní" elektronikou. Ta rozpozná, jak daleko je sedadlo posunuto dopředu – a také jak silný je vlastní náraz. Podle toho elektronika určí, zda se airbag má naplnit na 100% své kapacity, či zda stačí např. 70%. A IPS umí ještě více: podle charakteru nárazu dokáže airbag "nafouknout" i dvakrát za sebou, což je neocenitelné třeba při řetězových srážkách či vyjetí ze silnice. Kromě klasických čelních airbagů nabízí Mondeo pro řidiče a spolujezdce také airbagy boční a navíc i hlavové airbagy ( tzv. záclonky), které při bočních nárazech ochrání hlavy cestujících na předních i zadních sedadlech. Krční páteř řidiče a spolujezdce střeží při nárazu zezadu adaptabilní hlavové opěrky, jež se automaticky vysunou vpřed a výrazně tak sníží síly působící na hlavu a krk. Tříbodové bezpečnostní pásy na všech sedadlech mají samozřejmě předpínače a omezovače tlaku a brzdový pedál se v případě nárazu uvolní ze svého uchycení, aby nemohl poranit nohy řidiče.

Nový Ford Mondeo Vám tedy nabídne nejen mimořádnou radost z jízdy, spoustu prostoru a výborné jízdní výkony, ale se v krittických situacích stane vaším ochráncem.

Nové Mondeo – to je prostě něco extra...

Bližší informace na www.ford.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-12
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Bonita, Finanční vypořádání, Kontokorentní úvěr, hypotéky, dovolená, blokace karty, Western Union, ceny nemovitostí, smluvní partner, negativní dopady biopaliv, cash trapping, bankovcníctví, financování soudního sporu, cashflow, ivana buriánková, micron technology, mapa nájemného, Tomislav Šimeček

3M06304, 3SF9547, 5Z60327, 7T79820, 6C05035

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK