Akcionáři Harvardu plačte

Akcionáři Harvardu plačte
Na čtvrteční únavné dvanáctihodinové valné hromadě Harvardského průmyslového holdingu byl sice schválen odkup akcií od jejich majitelů, celá věc však má stále příliš mnoho háčků.

Celá valná hromada probíhala za neustálých diskuzí a protestů drobných akcionářů, kterým se nelíbily jednotlivé body jednání, ale i to, že představenstvo neuznává likvidátora Zdeňka Častorála, kterého dosadil soud. Proti minulému sebevědomému jednání představenstva zde však byl přece jen patrný posun. Představenstvo samo pozvalo Častorála na valnou hromadu a umožňilo mu několikrát vystoupit. Hned začátkem jednání bylo akcionáři vznešeno obvinění, že kyperské společnosti jednají ve shodě. Během samotné valné hromady pak zaznívaly jak argumenty představenstva (že o žádné shodě neví), tak likvidátora a dalších akcionářů (že shoda je už dávno jasná).

V průběhu jednání se šířily fámy, že do Tábora měli přijet policisté zatknout nyní již bývalého předsedu představestva Borise Vostrého, který ze své funkce 15. srpna odstoupil a valné hromady se neúčastnil. Na jeho místo byl zvolen Vladimír Vlček, který je však stejně jako Vostrý velmi kontroverzní postavou. Vlček totiž u rozhodčího soudu zastupoval Koženého firmy v kauze Oily Rock a několikrát prý také zastupoval předsedu představenstva holdingu Michala Pacovského.

Podstatnou část jednání zabralo dohadování o tom, co je majetkem společnosti a jaké je její hodnota. Kromě čtvrtinového podílu ve společnosti Kantupan, která by měla v průběhu následujících čtyřech měsíců získat 600 milionů dolarů za prodej svého podílu v ruské ropné společnosti Sidanco. Podle vyjádření Častorála jsou však veřejně na internetu k dispozici informace, že Kantupan má nakládání se Sidankem zakázáno ruským a britským soudem a rychlé získání peněz je tedy vysoce diskutabilní. Předseda představenstva Pacovský na to reagoval slovy, že má k dispozici dokument o zrušení těchto zákazů, nebyl však ochoten to jakkoliv prokázat, či se k tomu dále vyjadřovat.

Ázerbájdžánské papírky

Další aktivem, zatím neznámé hodnoty, jsou Ázerbajdžánské kupóny. Ty holding vlastní prostřednictvím společnosti Oily Rock, kterou získala jako zástavu poté, co Harvard Capital Management (Worldwide) - kupec majetku holdingu nezaplatil své směnky. Firma Oily Rock nevlastní kupóny přímo, ale prostřednictvím dalších čtyřiceti firem. Podle Častorála však některé z těchto firem, založených v lokalitách jako Bahamy, Bermudy, Thajsko a další nemá zaplaceno ani registrační poplatky či vůbec neexistují, mnohé jiné jsou zatíženy dluhy, problémy a možná i trestnou činností. Harvard samozřejmě s jejich aktivy musí převzít i pasiva a jejich celková hodnota pak samozřejmě může být nulová. Podle některých názorů byla Oily Rock Harvardu vlastně darována, protože Kožený již nebyl schopen nic udělat se svými Ázerbajdžánskými kupóny a tak je milostivě přenechal českým akcionářům.

Po důkladné probírce majetku firmy následovala diskuze o dalším sporném bodu - vystoupení společnosti z likvidace. Každá strana přednášela mnoho argumentů proč ano, proč ne. Proti mluvilo především to, že tento krok již byl učiněn dvakrát. Proč tedy o něčem hlasovat potřetí. Jakákoliv diskuse však byla zbytečná (stejně jako v jiných bodech), protože kyperské firmy se svými třemi čtvrtinami přítomných akcií ovládaly celé hlasování. Vystoupení z likvidace bylo tedy odhlasováno i potřetí.

To nejlepší nakonec

Na závěr, již ve čtvrt na deset večer, začal být konečně projednáván odkup. V návrhu, který dostali akcionáři hned na začátku bylo - maximálně dvacet kusů po šesti stech korunách od každého akcionáře. Protože v tuto pozdní hodinu již setrvávali jen akcionáři, kteří vlastnili podstatně více než oněch dvacet kusů strhl se tvrdý boj o peníze. Vzhledem k síle kyperských firem však nemohl projít jakýkoliv jiný (než jejich) návrh. Někteří se je sice snažili nalákat na zvýšení hranice z dvaceti kusů na dvě stě tisíc kusů. Přestože by na takový odkup ve společnosti byly peníze, návrh neprošel. Někteří přítomní se však domnívali, že vzhledem k pochybnostem o možnosti, že společnost získá nějaké peníze z prodeje Sidanca byla celý diskuze bezpředmětná. Odkup je totiž podmíněn právě získáním peněz z prodeje této ruské naftové firmy a dále zrušením zákazu obchodování s akciemi holdingu.

Očekáváte, že společnost skutečně do půl roku něco svým akcionářům vyplatí? Máte nějaké akcie Harvardu? Co si o celé kauze myslíte? Podělte se o své názory s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

9. 4. 2024 | Martin Mašát

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Partners Financial Services