Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu

| 10. 4. 2001 | 5 komentářů
Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu
Statistický úřad včera zveřejnil nová čísla o inflaci. Slovo inflace slyšíme denně. Přemýšlíme o něm při pohledu na ceny v obchodech či na svou výplatní pásku, ale i tehdy, kdy přemýšlíme o investicích. Co to ale inflace je?

Inflace je slovo, které většina z nás slyší téměř denně a přemýšlí o něm vždy, když se dívá na ceny v obchodech, když se dívá na svou výplatní pásku, když přemýšlí o úrocích na svém bankovním účtu nebo když přemýšlí o svých investicích. Co to ale inflace je? Jak si ji má představit člověk, který nemá ekonomické vzdělání?

Učebnice ekonomie většinou v první větě o inflaci uvádějí, že je to procentuální roční zvýšení všeobecné cenové hladiny měřené nejčastěji indexem spotřebitelských cen. To je sice jednoduchá a v podstatě přesná definice inflace, ale neekonomům to zase příliš neřekne.

Zkusíme to jinak. Představme si, že jsme v jednom obrovském hypermarketu, kde se dají nakoupit jakékoliv služby a jakékoliv zboží, které člověk ve svém životě spotřebovává. V hypermarketu dáváme všechno nakoupené zboží do jednoho obrovského nákupního koše a po jeho naplnění samozřejmě u pokladny za zboží zaplatíme. Zboží, které nakupujeme, je vše, co spotřebováváme a za co platíme. Jsou to základní potraviny, nájemné, auta, zájezdy, kadeřník, stravenky pro děti ve škole, benzín, městská hromadná doprava... Druhů nakupovaného zboží jsou stovky. Takto naplněnému nákupnímu koši se v ekonomii říká spotřebitelský koš nebo také koš spotřebního zboží.

Nyní si představme, že do našeho hypermarketu budeme pravidelně chodit měsíc co měsíc a vždy nakoupíme naprosto shodné zboží. Cenu, kterou každý měsíc zaplatíme, si pečlivě zapíšeme a protože je to cena, kterou zaplatíme za náš spotřebitelský koš, nazýváme ji spotřebitelská cena.

Index spotřebitelských cen
březen '01březen '00
celkový100,1104,1
z toho:
potraviny a nealko100,0104,4
alkohol a tabák100,4103,5
oděvy a obuv100,098,2
bydlení, voda, energie, paliva100,2109,2
doprava99,9100,7
stravování a ubytování99,7102,4
Pramen: Český statistický úřad

Měření inflace v České republice spadá do náplně práce Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jeho zaměstnanci každý měsíc zjišťují ceny zboží ve spotřebitelském koši v několika tisících prodejen a provozoven po celé České republice a zkoumají úroveň spotřebitelských cen. Když změříme změnu spotřebitelských cen ve dvou po sobě jdoucích měsících a vyjádříme ji v procentech, hovoříme o meziměsíčním indexu spotřebitelských cen a stejně tak pokud změříme procentuální změnu spotřebitelských cen ve stejném měsíci, ale dvou po sobě následujících letech (např. březen 2000 a březen 2001), hovoříme o meziročním indexu spotřebitelských cen.

Indexy spotřebitelských cen zveřejňuje ČSÚ zhruba v osmém až desátém dni každého měsíce. Naposledy zveřejnil ČSÚ tyto údaje právě včera a to za měsíc březen. Meziměsíční index spotřebitelských cen byl v březnu 0,1 procenta a meziroční index spotřebitelských cen byl 4,1 procenta. Znamená to, že celková cena všeho zboží ve spotřebitelském koši byla v březnu téměř stejná - jen o desetinu procenta vyšší -, jako v únoru letošního roku, ale proti ceně z března 2000 byla o 4,1 procenta vyšší.

O dalších souvislostech spojených s inflací se setkáme v některém z dalších článků.

Autor pracuje v Investiční společnosti Union

Co byste dále chtěli vědět o inflaci? Kde všude se ve svém běžném životě setkáváte s inflací? Jak ji vnímáte, je pro vás neznámým strašákem nebo s ní naprosto běžně počítáte? Určitě nám napište své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

13. 4. 2001 | 8:48 | Dańový poplatník

Myslím, že každý ví, co je inflace, ale málokdo ví, proč k ní dochází. více

12. 4. 2001 | 18:22 | M.K.

K tomu je jeste nutno dodat, ze nejvetsi dluznik je stat (a centralni banka) a veritelem je pak vetsina lidi
více

10. 4. 2001 | 22:23 | Radek Létal

Inflace je peklem věřitelů a rájem dlužníků. Nejhorší je však v případě, že se z ní stane běžný a společensky obecně přijatý pojem. Pak hlavně při její vyšší míře všichni zaměstanci, podnikatelé, společnosti atd. začnou běžně...více

10. 4. 2001 | 10:06 | FekarZ

Autor nějaká pokračování chystá, takže se můžeme těšit na odhalení dalších souvislostí, jež inflace přináší. více

10. 4. 2001 | 10:00 | lisakj

Možná by nebylo od věci v dalším pokračování vysvětlit vlivy inflace, příp. také deflace. Co je příčinou, důsledkem, výhody, nevýhody, atd. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Call option, Tržní nabídka, Insider, ztráta karty, dovolená, ceny nemovitostí, ČNB, emergency cash, evropské dotace, rekvalifikace, otřesy, základní měna, směrnice ES, referenční networking, předstihový list, práce na dohodu, příroda, vrchol

3B53526, 1SS0899, 1SV8491, 4AK8845, 9T18484

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK