Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace zahubí vaše úspory

| rubrika: Co se děje | 7. 10. 2010 | 19 komentářů
Inflace zahubí vaše úspory
Nad Českou republikou letí mrak, který je tak hrozivý, že zahubí obrovskou část úspor domácností. A až udeří, tak si mnozí budou přát, aby se vrátila raději místo něj hospodářská recese.

Řada států se snaží překonat problémy spojené s finanční krizí a recesí ekonomiky rozsáhlými finančními injekcemi. Tato politika vyvolala obavy z budoucího růstu inflace. K pochopení, oč jde, zkusme sledovat myšlení klasických ekonomů, zejména práci Irvinga Fishera, který se zabýval úzce vztahem množství peněz v ekonomice a růstem cenové hladiny. Jedním z výsledků jeho práce je tento vzoreček, který podle něj nejlépe vystihuje tento vztah.

M * V = P * T

Kde

M je peněžní zásoba

V je rychlost obratu peněz

P je cenová hladina

T je počet transakcí

Dvě z těchto čtyř veličin se dají poměrně snadno změřit – inflace a množství peněz v ekonomice. Zbývající dvě jsou relativně obtížně měřitelné.Podstatné však je uvědomit si dopad těchto ukazatelů na cenovou hladinu.Růst rychlosti obratu peněz povede k růstu inflace. Ke zvýšení rychlosti obratu peněz dochází s rozvojem používání platebních technologií. Je proto nesporné, že neustále roste.

Druhou obtížně měřitelnou složkou je počet transakcí. Velká část z nich probíhá neoficiálně, přesné změření té oficiální části je navíc takřka vyloučeno.Museli bychom totiž definovat pomocí vážených průměrů kolikrát se transakčně otočí index cen.Zde je opět potřeba si uvědomit souvislosti. Zvyšující se počet transakcí vede ke snížení cenové hladiny. My můžeme předpokládat, že i tento ukazatel má rostoucí tendenci.

Ve vzorečku máme tedy dvě neznámé – rychlost obratu peněz a počet transakcí. Ovšem vzhledem k tomu, že tyto ukazatele jsou na různých stranách rovnice, růst jednoho z těchto ukazatelů eliminuje dopad růstu druhého. Pokud bychom si dovolili zaspekulovat, že je nárůst obou ukazatelů přibližně stejně veliký, můžeme upravit naší původní rovnici na následující tvar.

M = P

V této situaci by byl nárůst cenové hladiny přímo úměrný nárůstu peněžní zásoby.

Peněžní zásoba v ČR

V období od 31. července 2002 do 31.července 2010 vzrostlo množství peněz v ČR způsobem, jaký ukazuje graf číslo 1. 

Z grafu je vidět, že jsme za posledních osm let zaznamenali takřka brutální nárůst množství oběživa a přímo děsivý nárůst nejvýznamnějšího vyjádření množství peněz v ekonomice – měnového agregátu M1.

Inflace

Ani inflace se naší republice v posledních zhruba osmi letech nevyhnula. Index spotřebitelských cen (v němž se počítá) vzrostl dle údajů Českého statistického úřadu o 20,8 procenta. Některé složky indexu dosáhly velmi vysokých nárůstů jako například bydlení (+ 45 procent) nebo zdraví (+ 69 procent). Jiné zase dosáhly pouze mírného nárůstu, například potraviny (+11 procent) nebo doprava (+ 4 procenta).Zajímavé je,že odívání výrazně zlevnilo (- 26 procent).

Konfrontaci inflace a peněžní zásoby přibližuje graf číslo 2.

Inflace ovšem příliš nedokázala dohnat růst peněžní zásoby. Příčina? Jednoznačně recese, která úplně zastavila nárůst cen. Ale pouze z části. Naše ekonomika vykazovala už před „krizí“ tedy správně řečeno recesí jednoznačné příznaky přehřátí vzniklého expanzivní měnovou politikou.

K čemu by to mělo vést? Odpověď nabízí graf číslo 3.

Bohužel nejhorší variantu pokládám v podmínkách naší ekonomiky, kde hraje M1 dominantní roli, za nejpravděpodobnější.

Jak se to projeví naznačuje graf číslo 4.

Inflační bonus bude něco jako přílepek k běžné inflaci. Reálně to znamená, že pokud by byla běžná inflace byla 2,5 procenta, mohla by výsledná inflace činit například 12,03 procenta p. a., což by vedlo k tomu, že vaše peníze budou mít 2,48krát menší hodnotu.

Řešení

Pro ČNB

Jednoznačně restriktivní měnová politika (zvýšení úrokových sazeb), pokud by chtěla být ČNB věrná svému poslání – vnitřní a vnější měnová stabilita neboli stabilní nízká inflace a stabilní měnové kurzy.

Pro občany ČR a držitele českých korun

Utečte ze všech peněžní instrumentů a nestůjte na straně věřitelů (nekupujte dluhopisy ). Investujte pouze do aktiv, která mají za sebou reálný ekvivalent, což jsou akcie , nemovitosti , komodity apod.

Autor je finanční poradce

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2010 13:52, Roman

Myslim si, ze pokud nemovitost, tak nekde statek na venkove, anebo les, velkoplosny sklenik, atd.
A urcite investici do zbrojniho prukazu, solidni zbrane jak kratke tak dlouhe a dostatek munice.
A k tomu statku na slovo poslouchajici a cvicene psy.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 10. 2010 12:09, T.

"Utečte ze všech peněžní instrumentů a nestůjte na straně věřitelů." To je pitomý závěr. V čem jsem Vás dezinterpretoval?

Měnové riziko není věc druhá, ale první. Pokud investujete do komodit a akcií, v Česku je nepořídíte a musíte ven.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ondřej Záruba 07. 10. 2010 11:31)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

29. 3. 2012 | 14:23 | Honza

Inflace je skrytým zabijákem našich úspor. Bohužel se nad ní většina lidí nezamýšlí. Krátké zamyšlení si můžete přečíst zde: http://www.premyslej.cz/prace-a-penize/financni-gramotnost/98-vite-kdo-vam-skryte-krade-penize.html...více

8. 10. 2010 | 21:02 | vinnetou

pan Záruba si pustil fantazii na špacír, to budou mít v Sophia finance radost....takové plky, proč ještě nesedí na Wall Street ??? více

8. 10. 2010 | 13:58 | Michal Kára

Nee. Úvěry a další vynálezy jsou staré pomalu jako lidstvo samo. Cyklické pády ekonomik taky. Na princip ekonomického cyklu nemá zlatý standard vliv.

Ano, dovedu si v principu představit, že jdu do banky a dostanu...
více

8. 10. 2010 | 13:52 | Roman

Myslim si, ze pokud nemovitost, tak nekde statek na venkove, anebo les, velkoplosny sklenik, atd. A urcite investici do zbrojniho prukazu, solidni zbrane jak kratke tak dlouhe a dostatek munice. A k tomu statku na slovo...více

8. 10. 2010 | 10:41 | mag

Takže napřed se vynalezly papírové peníze, pak se zrušil zlatý standard (dovedeme si vůbec představit, že vezmu bankocetle a jdu do banky, kde dostanu zlato, nebo stříbro v hodnotě nominálu bankovky ?), pak se vynalezly...více

Čtenáři také navštívili

5. 10. 2010 |  | 13 komentářů

Přišel čas fondů životního cyklu?

Zatímco v zahraničí jsou fondy životního cyklu oblíbeným způsobem, jak investovat na důchod, v Česku nejsou podobné dlouhodobé investice příliš populární. Ztráty během krize jim navíc k oblibě rozhodně...

13. 9. 2010 |

O kolik peněz z každé tisícikoruny vás připravila inflace?

Míra inflace sice v červenci klesla, ve srovnání s loňským srpnem však spotřebitelské ceny stouply. Víte,o jakou částku z každé tisícikoruny jste takto přišli?

13. 8. 2009 |  | 1 komentář

Účet za záchranu bank: v Irsku až dvojnásobek HDP

Osmnáct členských států Evropské unie vyčlenilo na pomoc bankám a na stabilizaci finančního systému částku odpovídající třetině hrubého domácího produktu celé Unie. Většinu tvoří záruky za úvěry, které...

25. 2. 2009 |  | 3 komentáře

Inflace: hrozba opomíjená ve jménu boje s recesí

Dnešní řešení hospodářské recese může snadno za pár let přinést vysokou inflaci. Zejména v americké ekonomice možná bude příliš mnoho volných peněz, což přiměje firmy zdražovat zboží a služby.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

nemovitosti, zaměstnání, nemocenské pojištění, koupě a prodej nemovitosti, dovolená, ovoce, gender pay gap, kraje, kapitálové příjmy, Leo Ferenc, společná domácnost, ortodontické aparáty, nepojistitelný sport, Air Madagascar, christopher parsons, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení, rychlá půjčka

1Z12880, 1Z06880, 3P14449, 5Z06474, 4AR5117

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.