Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Úroda je dobrá, ceny potravin porostou

| rubrika: Životní situace | 10. 9. 2007 | 2 komentáře
Úroda je dobrá, ceny potravin porostou
Ještě před necelým rokem energetici zkoušeli, zda by bylo možné pálit obilí v elektrárenských kotlích. Zjistili, že to jde. Dnes, kdy cena obilí prudce roste a zemědělci hrozí zdražováním potravin, energetici raději mlčí.

Ceny zemědělských surovin na světových trzích rostou. Prudkého zdražení potravin se obávají tuzemští odborníci, vyhrožují jím i politici. "Porostou ceny mlékárenských výrobků ne o 8 %, ale myslím si, že to bude 15 %i více," soudí Milan Teplý, generální ředitel Madety. "Ten tlak nahoru nemůže být menší než 20 %, a to si myslím, že se držím poměrně nízko," řekl Jan Veleba, prezident Agrární komory, o cenách potravin. Pro politickou opozici jsou rostoucí ceny potravin důvodem, proč nezvyšovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty. A za stoupající ceny mléka kritizují poslanci Evropského parlamentu Evropskou komisi.

Zprávy o růstu cen potravin o desítky procent znějí hrozivě, ale nejsou neobvyklé. V pravidelných měsíčních statistikách o inflaci v ČR lze najít například zprávu z března 2004 o tom, že: "…ceny potravin …se meziročně zvýšily celkově o 4,2 procenta, přičemž některé položky zaznamenaly zvýšení opravdu ¨významné: brambory o 68 %, vejce o 37,9 %, pečivo téměř o třetinu…". Tehdy tento údaj nikoho nepobouřil.

Ceny mnohých potravin podléhají sezónním výkyvům. Ucelenější obrázek ukazuje, že v letech 2004 a 2005, v období velmi nízké inflace, ceny potravin u nás prakticky stagnovaly. Rychlejší růst se dostavil ve 2. pololetí minulého roku a za celý loňský rok stouply o 7 %, z toho ceny chleba o 9,1 % a pečiva o 16,6 procenta. Rekordní růst zaznamenaly ceny brambor, které za celý rok zdražily o 67,9 %, z toho ve 4. čtvrtletí o 113,3 %. Ovšem ceny některých potravin byly naopak nižší než v roce 2005, např. drůbeže, ovoce, cukru, čokolády, kakaa, čaje.

Český statistický úřad odhaduje, že v letošním roce bude sklizeň obilovin vyšší než loni: pšenice o 11,5 %, žita o 12,9 %, ječmene se sklidí zhruba stejně. Podle zemědělců bude z pohledu tří, čtyř uplynulých let letošní sklizeň průměrná. Příznivá situace v tuzemsku nemusí být pro českého spotřebitele určující. Trh zemědělských produktů je celosvětový. Nepříznivé počasí, neúroda a zvýšená poptávka ve světě vytlačily ceny zemědělských surovin a potravin do rekordních výšin a vyprázdnily sklady.

Zatímco loni se na plodinové burze v Chicagu prodával bušl pšenice za 3,86 dolaru (roční průměr), na konci letošního srpna se ceny pohybovaly kolem 7,22 dolaru. Kanadské úřady oznámily, že letošní sklizeň pšenice bude zhruba o pětinu nižší ve srovnání s loňskou. Zpravodajský server BBC informoval, že nižší sklizeň proti běžným letům ohlásila také Austrálie, třetí největší dodavatel obilí a hlavní zásobitel asijských a jihoamerických zemí. Nepříznivé počasí drasticky snížilo výnosy rovněž v černomořské oblasti, o desetinu nižší sklizeň hlásí také Čína.

Přitom Čína, ale také Indie a další asijské země, zvyšují poptávku po obilí na světových trzích. K tomu se přidává zvýšený zájem o motorová biopaliva vyráběná ze zemědělských plodin. Biopaliva jsou oblíbená v USA, kde jsou považována za ekologičtější palivo než ropné produkty, navíc nezávislé na nestabilní politické situaci v zemích vyvážejících ropu. Podle zjištění OSN se loni třetina produkce kukuřice v USA proměnila v biopalivo. To se ovšem kromě obilí vyrábí i z olejnatých semen, např. řepky olejky, nebo z cukrové řepy. Podstatné je, že suroviny pro biopaliva začínají zabírat vysoký podíl zemědělské půdy, která byla dosud využívána k výrobě potravin.

Biopaliv se bude spotřebovávat stále více, a to nejen v USA. V červencové studii vypracované společně Světovou zemědělskou organizací při OSN (FAO) a Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se píše, že rostoucí poptávka výrobců biopaliv bude dlouhodobě jednou z významných příčin růstu cen potravin. Stejný zdroj uvádí, že v USA spotřeba biopaliv (vyráběných hlavně z domácích surovin) letos stoupne proti loňsku o polovinu a do roku 2016 na dvojnásobek. V Brazílii, kde v současné době spotřeba biopaliv roste nejrychleji na světě, se během příštích deseti let má zvýšit výroba o 145 % ve srovnání s loňskem. Počítá se ovšem s tím, že za zhruba pět let se začnou biopaliva vyrábět i z biomasy, například dřevní štěpky. Spotřeba potravinářských surovin na výrobu lihu do benzínu by se tak mohla snížit.

Měl by se z obilí pálit biolíh pro automobily?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

10. 9. 2007 | 20:36 | ozembouch

ten titulek je tak trochu Cimrmanovský, ale rozhodně pokud cena potravin poroste tak za to může svým značným dílem Evropská komise svou striktní politikou! více

10. 9. 2007 | 10:42 | Tomáš Marný

Ceny obilí musí zákonitě stoupat, nejen proto, že se část produkce bude používat na výrobu biopaliv. Za růstem stojí především změna stravovacích návyků v tzv. rozvojových zemích, zvláště v Asii jako celku. Je to daň za celosvětové...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Míra inflace, Čerpání úvěru, Nominální mzda, jiří halbrštát, automatizace, radovan burkovič, martin úlovec, průmysl 4.0, prosperita, macao, telefonické spojení, bankrot, daňová optimalizace, Karel Gott, investiční rizika, nominace, Celní správa, flatio.cz

5M55885, 3U38285, 9A96158, C63C0UPE, IAMBR0KE

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK